Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikaları da satıldı!

Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikaları da satıldı!

(AS : Bizim katkımız yazının altındadır..)
Çorum Şeker Fabrikası ihalesine 8 firma katıldı. İhaleyi Safi Katı Yakıt A.Ş. 528 milyon TL bedelle kazandı. CHP’li vekiller ihaleye alınmadı. Yozgat Şeker Fabrikası özelleştirme ihalesini ise Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ kazandı. (cumhuriyet.com.tr9 .4.2018)

[Haber görseli]

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ‘ye (Türkşeker) ait Çorum Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi ihalesi yapıldı. En yüksek teklifi 528 milyon TL ile Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. verdi.

Şeker fabrikalarında ilk ihale yapıldı… Kazanan firma belli oldu

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait Çorum ve Yozgat şeker fabrikalarının özelleştirilme sürecinde nihai pazarlık görüşmeleri bugün gerçekleştirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığında (ÖİB) yapılan görüşmede Çorum Şeker Fabrikası için 8 şirket katıldı. İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemeli teklifler alındı, ilk turun en yüksek teklifi 250 milyon TL olarak belirlendi. Açık artırmada başlangıç tutarı 441 milyon lira olarak belirlendi, arttırmada Doğuş Grubu çekildi. Açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi 528 milyon TL ile Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. verdi. Teknik olarak sonuçlanan ihalenin sonucu, komisyonun nihai (AS: sonal) kararının onaya sunulmasının ardından kamuoyuna duyurulacak.

İhaleye katılan firmalar

Çorum Şeker Fabrikası ihalesi 8 teklifle başladı. İhaleye Tutgu, MBM Enerji, Albayrak Turizm, Kayseri şeker, Fernas İnşaat, Safi Katı Yakıt, Ekmekçi oğulları Metal ve Doğuş yiyecek içecek katıldı.

CHP’Lİ VEKİLLERE KAPILAR KAPATILDI

İhale salonuna girmek isteyen CHP’li milletvekilleri içeri alınmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kapıdaki demirlere tırmandı. Ağbaba’yı gören görevliler kapıları açtı. CHP’li Ağbaba bir bildiri okuyarak özelleştirmeye neden karşı olduklarını açıkladı. Ağbaba’nın bildirisi şöyle:
****
Bu salondaki satıcılar ve alıcılar, Kulaklarınızı açın ve bizleri dinleyin;
Şeker Fabrikaları için satış kararı alınmasından bu yana, CHP olarak 45 gündür yollardayız. Anadolu ve Trakya’yı karış karış dolaşarak 24 Şeker Fabrikasına gittik.
Gittiğimiz yerlerde yalnız olmadığımızı bilin. Satanlar dışındaki tüm siyasi partiler, her siyasi görüşten yurttaşlar, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, ticaret odaları bu satışa karşı bir araya gelmiştir. Ülkemizin dört bir yanında eylemler, gösteriler, imza kampanyaları gerçekleştirilmiştir. Fabrikaların satışına karşı Türkiye topyekün ayaktadır ve ülke sathında bir Şeker İttifakı gerçekleşmiştir. Bu fabrikaların satış talebi, işçilerden, çiftçilerden ve vatandaşlardan gelmemiştir. Bu fabrikaların satış talebi, ülkemizi sömürmek isteyen küresel güçlerden gelmiştir. Bizler bugün burada siyasi bir muhalefet için bulunmuyoruz. Biz bugün, tarihe not düşmek için buradayız.
Bizler, vatanımızın sömürgeleştirilmesine karşı ayağa kalkanlarız. 
Bizler, “Her fabrika bir kale” diyen kurucularımızın izinden, kaleleri korumak için ant içmiş olanlarız. Bizler sömürgecilere karşı topla tüfekle direnenlerin torunları olarak, paralarıyla gelen yeni sömürgecilere karşı cesaretle mücadeleye atılanlarız.
Şeker tüm dünyada stratejik bir üründür. Her evde olan, gıda bağımsızlığı için büyük önemi olan bir üründür. Bu nedenle Şeker Fabrikalarının satışı, basit bir özelleştirme olarak görülemez.
Bağımsızlık yalnızca vatan topraklarına sahip olmakla sağlanmaz. Bağımsızlık, Mustafa Kemal Atatürk’ün de gösterdiği üzere, ekonomik olarak sağlanmadıkça yok hükmündedir.
Bizler, ulusumuzun bağımsızlığı için bu fabrikaların satışına karşı çıkıyoruz.
SATICILAR size sesleniyoruz;
Bu fabrikalar kimsenin tapulu malı değildir. Hele ki, bugüne kadar tek bir fabrika kurmamış olanların, çakılı çivisi olmayanların hiç değildir. Bu fabrikalar atalarımızdan miras, çocuklarımıza ise emanetimizdir.  Türkiye’nin bağımsızlık sembolleri olan kalelerini satmak haddiniz de değildir, hakkınız da değildir.
ALICILAR size sesleniyoruz;
Bugün bu fabrikaları kimileriniz kendisi için, kimileriniz de yabancılara satmak için paravan olarak alıyor. Bu fabrikalar, Saray düzeni yıkıldığında ve HALKIN İKTİDARI kurulduğunda, gerçek sahipleri olan halka iade edilecektir.

  • Halkımıza taahhüdümüz, sizlere ise uyarımızdır, bu fabrikaları 2019’dan sonra KAMULAŞTIRACAĞIZ!

Saraylarında keyif çatanlar ve bu salonda oturanlar, Sizleri SUÇLUYORUZ!
Bu ihale, bir özelleştirme değil, peş keş satışıdır.
Burayı satanlar da, alanlar da, tarih önünde ve halkımızın vicdanında suçlu durumundadır.
Bu lekeyi yıkamayla, süslü reklamlarla, ağdalı sözlerle çıkaramazsınız.
Suç işliyorsunuz ve suçlu kalacaksınız. Bizlere ihaleye fesat karıştırıyorsunuz diyenler, sözümüz sizedir. Şeker Fabrikalarını satarak bu ülkeye fesatı siz soktunuz. Fesatın başı sizlersiniz! Şekeri satmak, vatanı satmaktır. Sizler bugün sadece iki fabrikayı satmıyorsunuz, sizler VATANI satıyorsunuz. Bir kez daha haykırıyoruz;

ŞEKER VATANDIR VATAN SATILMAZ!

Bizler, 3 temel talebimiz yerine getirilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

1- Şeker Fabrikaları özelinde tüm özelleştirmeler derhal durdurulacak.
Halkın olan halkta kalacak.

2- Nişasta bazlı şeker kotası %0’a inecek. Üretimi de ithalatı da yasaklanacak.
3- Şeker Fabrikalarında çalışan taşeron işçileri ve tüm kapsam dışı bırakılan işçilere hakları olan kadro verilecek.

Satanları uyarıyor, alanları da vicdanları ile baş başa bırakıyoruz!

[Haber görseli]YOZGAT ŞEKER DOĞUŞ GIDA’NIN OLDU

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait Yozgat Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi ihalesi yapıldı. En yüksek teklifi 275 milyon TL ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ verdi. Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikasının özelleştirilme sürecinde nihai pazarlık görüşmeleri bugün gerçekleştirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığında (ÖİB) yapılan görüşmede Yozgat Şeker Fabrikası için ihaleye 6 şirket katıldı. İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemeli teklifler alındı, ilk turun en yüksek teklifi 201 milyon TL iken, ikinci turda bu rakam 228 milyon 100 TL’ye yükseldi. Son turda ise açık arttırmaya 3 şirket ile girildi. Açık artırmada başlangıç tutarı 244 milyon lira olarak belirlendi. Açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi 275 milyon TL ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. verdi. Teknik olarak sonuçlanan ihalenin neticesi, komisyonun nihai kararının onaya sunulmasının ardından kamuoyuna duyurulacak.
=========================================
Dostlar,

Ne diyelim, CHP milletvekili Sayın Veli Ağbaba başta olmak üzere direnç gösteren herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

AKP’nin gerçek içyüzünü bir kez daha ortaya koyması bakımından altı çizilecek bir derstir.
3 Nisan’dan bu yana 4 fabrika satılmış oldu; AKP, halkı hiçe sayarak takvimini sürdürüyor.

Bu arada ihalelere katılan sermaye de iyi sınav ver(e)memiştir.
Hayal edip durduk saf saf : Acaba 1 kez olsun ulusal sermaye bu ihalelere teklif vermez ve satış yapılmayabilir mi?? Ne gezeeeer? Dünden teşne.. Talan – ganimet peşinde.. Üstelik iktidarın meteliğe kurşun atar duruma düştüğünü de iyi bildiğinden, ucuza kapatma derdinde..

AKP ilk seçimlerde (2019 ya da daha erken..) iktidardan indirildiğinde bu fabrikalar talancı – ganimetçi şirketlerden mutlaka geri alınmalı, kamulaştırılmalıdır.
Bu arada Şeker-İŞ’in, Pankobirlik’in satış işlemleri YPK tarafından onandığında, idari işlem tamamlanmış olacağından, YPK kararı / onayının iptali için yönetsel (idari) yargıda dava açmalıdır. Halkın – kamunun yararına olmayan, tersine halktan alıp sermayeye veren bir idari işlemin hukuk karşısında savunulması olanağı olmamak gerekir.

Ankara’da yargıçlar hep varolmuştur.

Sevgi ve saygı ile. 09 Nisan 2018, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir