9 milyon kişi muhtaç halde

9 milyon kişi muhtaç halde

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya,
Genel Sağlık Sigortası (GSS) devlet tarafından ödenen kişi sayısının
8 milyon 983 bin 853 olduğunu açıkladı…

9 milyon kişi muhtaç halde

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, SÖZCÜ‘ye yaptığı açıklamada, her 8 kişiden birinin doğrudan devlet yardımı aldığını söyledi. Gürer şöyle devam etti:

“Dolaylı alanlarla birlikte bu rakam daha da artıyor. Bakan Kaya’nın verdiği bilgiye göre brüt asgari ücretin 3’te birinden az geliri olan vatandaşların primleri devlet tarafından ödeniyor. Yani aylık geliri 592,5 liranın altında olan 9 milyona yakın yurttaşımız var. Devletin desteğiyle yaşayan milyonlarca kişinin varlığına karşın ülkede her şeyin güllük gülistanlık olduğundan nasıl bahsedilebilir?”
======================================
Dostlar,

SGK’nın akçal (mali) dengesi perişan.. 2016 sonunda 22 milyar TL dolayında açık verdi ve merkezi yönetim bütçesinden aktarım (transfer) yapıldı. Önceki yıllarda da durum daha parlak değildi. Son SGK açığı yüzünden yapılan aktarım, genel bütçe açığının yarısı dolayında.,  Biz bu sorunu sitemizde kezlerce yazdık. GSS’nin pahalı bu rejim olduğunu, Türkiye’nin bunu finanse edebilecek toplam ve kişisel gelire ve gelir dağılımına, nüfus yapısına (çok genç nüfus, hızlı nüfus artışı), istihdam yetersizliği (%10’un aşan açık işsizlik!)… 1 emekliye karşılık ancak yaklaşık 2 çalışan varlığı, ekonominin 1/3’ünün kayıt dışı olması, ücretlerin gerçek düzeyde gösterilmeyip düşük SGK primi ödenmesi…. gibi gerekçelerle GSS’nin matematiksel çıkmazını işledik.

SGK gerçek (reel) gelirlerini artıramayınca hizmetlerini kısıyor, cepten harcamalara zorluyor.

Öte yandan aşırı şişirilen sağlık giderleri.. Yetmezmiş gibi ŞEHİR HASTANELERİ TALANI!..

SGK’nın tanımıyla aylık geliri 592,5 TL’yi aşan YOKSUL SAYILMIYOR  ve bu ölçütle 80 milyonluk ülkede 9 milyon yoksul var.. Oysa 1 kişinin yoksulluk sınırı bu rakamın en az 3 katı!
Borçlar borçla ödeniyor!..

AKP  = RTE beyin yıkamayı sürdürüyor ekonomi hakkında..

  • Yineleyelim GSS halkın sağlığınızın değil, sermayenin kârının sigortasıdır!
  • GSS üzerinden yerli – yabancı sermayeye ulusal kaynak aktarımı misyonu sürüyor AKP’nin!

Sevgi ve saygı ile. 15 Ekim 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir