Prof. Feyzioğlu: Atatürk ilkelerinden uzaklaşıldığı için darbe girişimi oldu

Prof. Feyzioğlu: Atatürk ilkelerinden uzaklaşıldığı için darbe girişimi oldu

(AS : Bizim katkımız yazının altındadır…)

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Feyzioğlu, mesajında “Türkiye Cumhuriyeti’ni büyük bir felaketin eşiğine getiren 15 Temmuz Kalkışması’nın en önemli nedeni, hiç şüphesiz, Devletimizin Anayasa’da vurgulanan niteliklerinin zaafa uğratılmış ve Atatürk ilkeleri olarak tanımladığımız kuruluş ilkelerinden uzaklaşılmış olmasıdır” dedi.

TBB Başkanı Feyzioğlu’nun darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çatısı altında bir ve beraber olma günüdür”

“15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde; şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnetlerimizi sunuyor, darbeyi önleyen Türk Milleti’ni selamlıyoruz. Bu önemli günde; Anayasamızda, ‘değiştirilmesi teklif dahi edilemez’ olarak belirlenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin niteliklerini ve bu niteliklerin varlığıyla inşa edilen demokrasimizi koruma kararlılığımızı bir kez daha yineliyoruz.

Hep söylediğimiz üzere, Türkiye Cumhuriyeti’ni büyük bir felaketin eşiğine getiren 15 Temmuz Kalkışması’nın en önemli nedeni, hiç şüphesiz, Devletimizin Anayasa’da vurgulanan niteliklerinin zaafa uğratılmış ve Atatürk ilkeleri olarak tanımladığımız kuruluş ilkelerinden uzaklaşılmış olmasıdır. Unutmayalım ki Cumhuriyetimizin niteliklerinin aşındırıldığını görmek; en çok, Türkiye’yi yıkmak, parçalamak veya yönetimini ele geçirmek isteyen terör örgütleri ile arkalarındaki bazı küresel güçleri memnun etmektedir.

  • Laik, demokratik, üniter ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni korumanın birinci koşulu; bağımsız, tarafsız, toplumun her ferdine güven veren ve savunma makamının vazgeçilmezliğini içine sindirmiş bir yargı sistemini kurmaktır.

Ancak bu yolla yaşadığımız bu zor süreci aşabiliriz. Gün; birbirimizi kırma, farklı düşünceler ile kaygıları dile getirenleri ihanetle suçlama günü değildir. Gün; birbirimizi anlama ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çatısı altında bir ve beraber olma günüdür. Türk Milleti’nin; kendi devletine, kendi Cumhuriyetine, kendi demokrasisine ve kendi geleceğine sahip çıkacağına dair inancımız tamdır.” (http://www.birgun.net/haber-detay/feyzioglu-ataturk-ilkelerinden-uzaklasildigi-icin-darbe-girisimi-oldu-169983.html15.07.2017)
===============================================
Dostlar,

Sayın Feyzioğlu’nun bu sözleri iyi -güzel de genelgeçer sözler..
Somutlanması yok.. Nasıl olacak, önerme yok!?
Prof. Feyzioğlu, Büyük ADALET YÜRÜYÜŞÜ VE MİTİNGİNE TBB (Türkiye Barolar Birliği) olarak kurumsal destek vermekten kaçınmıştır.

Başta bizim de üyesi olduğumuz TTB (Türk Tabipleri Birliği) olmak üzere, Türkiye’nin en büyük Meslek Odaları Birliği olarak TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği)… açık destek vermişlerdir.

Üstelik, savunulan değer ADALET‘tir ve genel olarak belki de tüm toplum kesimleri için en yüce değer sayılabilecek ADALET’in ayrıca TBB ile 1. dereceden profesyonel bağı var! Bu meslek Birliğinin üyeleri olan Avukatların temel uğraşı savundukları insanların yargıda adil kararlara ulaşması değil midir?

Sn. Feyzioğlu ve TBB bu bağlamda kesinlikle iyi sınav ver(e)memiştir.
Savunulamayacak kaçınma, siyasal tarihin belleğine kazınmış, arşivlere not düşülmüştür.
Feyzioğlu’na da TBB’ye de çooook saygınlık ve güven yitiği uzun erimli faturasıdır.
Oysa 16 Nisan deli saçması halkoylamasında Feyzioğlu ve TBB çok iyi sınav vermiş, RTE tarafından eleştirildiğinde ise sıkı durarak eylemlerinin Avukatlık Yasasında kendilerine görev verildiğini belirtmişti :

  • “…1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 110. maddesi uyarınca, milletvekillerini ve halkımızı bilgilendirmek üzere, üzerimize düşen görevi yerine getirdik..” denmişti.
    (http://ahmetsaltik.net/2017/04/19/barolar-birliginin-16-nisan-2017-anayasa-degisikligi-halk-oylamasina-iliskin-kamuoyu-aciklamasi/)

Aynı yasa maddesi daha geniş bağlamda, ADALETİN ülkede nasıl yok edildiğini ve nasıl geri kazanılacağını halka -ve de gerekiyorsa milletvekillerine- anlatmak için gerekçe olamaz mıydı?

Takdirini yetkin ceza hukukçusu Prof. Feyzioğlu’na ve TBB’nin sayıları 100 bine yaklaşan saygın hukukçu – avukatlarına bırakıyoruz. Tabii bir de halkımıza ve tarihin tanıklığına.. Büyük Adalet Yürüyüşü ve Mitingine Prof. Feyzioğlu ve Prof. Kocasakal‘ın verdiği geciken yarım ağız destek de belleklerden silinmeyecektir.

*****
Her neyse.. hala geç kalınmış sayılmaz/sayılmayabilir….
TBB’nin bundan böyle çok daha özenli – duyarlı davranmasını beklemek hakkımızdır..
Üstelik TBB, Türkiye’nin pek çok bakımdan kuşatıldığı şu topludurumda (konjonktürde)
salt gelişmelerin peşine takılmakla kalmamalı; öncülük de etmelidir.
Hiç kimsenin – hiçbir kurumun ciddi hata yapma lüksünün bulunmadığı çoook “zor
zamanlar” dayız!

Sevgi ve saygı ile. 15 Temmuz 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir