TSK’ya kama Mehmetçik’e zehir!

TSK’ya kama Mehmetçik’e zehir!

Mehmet AkkayaMehmet Akkaya Aydınlık Gazetesi, 22.6.2017


(AS : Bizim kapsamlı katkımız yazının altındadır..)

BİRİNCİ OLAY!

23 Mayıs-Manisa. 1. Piyade Eğitim Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası. 1046 asker zehirleniyor. Er Hüsnü Özel şehit oluyor. Sağlık ve Milli Savunma Bakanlıkları kıpırdamıyor. Ölen öldüğüyle, zehirlenen zehirlendiği ile kalıyor. Şirketin sözleşmesi iptal edilmiyor, yemek vermeye devam ediyor.

İKİNCİ OLAY!

Daha üç gün geçmiş. 27 Mayıs-Yine Manisa. Bu kez Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alayı. 70 asker zehirleniyor. Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıkları yine kılı kıpırdamıyor. Yine ihale iptal edilmiyor. Şirket yemek vermeye devam eder.

ÜÇÜNCÜ OLAY!

CHP Manisa Milletvekilleri Özgür Özel, Mazlum Nurlu ve Tur Yıldız Biçer (AS: Tıp doktorudur), 30 Mayıs ve 13 Haziran’da Meclis soruşturması talebinde bulunuyor. Önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddediliyor.

DÖRDÜNCÜ OLAY!

16 Haziran-Üçüncü kez Manisa… Yer, General Seyfettin Çalbatur Kışlası, 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı. 69 zehirlenme. Bir ayda Manisa’da üçüncü zehirlenme. Aynı şirket.

VEHAMET

Zehirlenmeler acemi birliklerinde, askerin henüz eğitimini tamamlamadığı, dolayısıyla tertiplerle Orduyu karalamak, küçük düşürmek isteyen, hatta iç isyan vs. düşünenlere karşı daha sıkı önlem alınması gereken yerler.

  • Zehirlenmeler, Ordumuz dünyanın en büyük mafyası ile Amerikan emperyalizmine ve
    onun çeteleri PKK, IŞİD ve FETÖ ile çarpıştığı zamanda olmaktadır.

Daha ilk andan sadece o şirketle ve Manisa’da değil, Orduya yemek veren bütün şirketlerle derhal ilişiğin kesilmesi şarttır. Oysa 3 zehirlenmeye rağmen dördüncü zehri engelleyecek önlem alınmamış, dahası muhalefetin “soruşturalım” teklifi de reddedilmiş.

BEŞİNCİ OLAY!

17 Haziran-Dördüncü kez Manisa. Dördüncü kez aynı şirket… 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı. Bu kez zehirlenme daha büyük. 731 asker. Manisa Milletvekili Biçer, “Sayı 3.000’in üzerinde” diyor. Nihayet sözleşme iptal ediliyor. Ama sadece son zehirlenmenin olduğu yer için. Ya önceki zehirlenmeler? Ya şirketin yemek vermeye devam ettiği diğer 11 askeri birlik?

ŞİRKET?

  • Türk Ordusunun güvenliğinden, şehit edilen Er Hüsnü Özel’den, zehirlenen binlerce Mehmetçik’ten daha çok sahiplenilen bu şirket neyin nesidir? 2013’te Diyarbakır’da kuruluyor. 4 ay sonra merkezi Ankara’ya alınıyor. 100 bin lira olan sermaye 7 milyon liraya çıkarılıyor. Ne hikmetse 4 yılda 4 kez adı değişiyor. Yine ne hikmetse, 4 yıllık şirket, çok sayıda Bakanlıktan büyük ihaleler alıyor. Maliye, Milli Eğitim, Milli Savunma, Sağlık vs. Manisa bölgesinde 12 Askeri kışla, Şişli Eftal, Ankara Zeki Tahir Burak Kadın Sağlığı, Ankara Eğitim Araştırma, Elmadağ Devlet, Ulucanlar Göz, 75. Yıl Ağız ve Diş ve Mamak Diş Hastaneleri, ihalelerin bazıları.

BAŞKA ZEHİRLENMELER DE VAR

Daha da ilginci hükümet, şirketin başka vakalarından haberdardı. Hem de asker zehirlenmelerinden çok önce. Maliye Bakanlığı personeli 5 Ekim 2016’da bu şirketin yemeğinden zehirlenmişti. Bakanlık 27 Ekim 2016’da şirketle sözleşmeyi feshetmişti. Dahası var: 21 Nisan 2015’te İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Sağlık Bakanına cevaplaması için soru önergesi veriyor; Rota yemekçiliğinDicle Üniversitesi’inden et çaldığı, her sabah hastane mutfağında siyah torbalara doldurulan etlerin Çamlıca Et Mamulleri Kasabına götürüldüğü, haftalık 1.600-1.800 kg et kullanılması gerekirken 600-800 kg kullanıldığı, yaklaşık 1 ton etin çalındığı iddia edilmektedir. Yemek kazanında tartılan etlerin altına halter diskleri konulduğu, pişen etlerin geri çıkartılıp kıyma makinesinden geçirilip sucuk yapıldığı, yoğurt,
salatalık, pirinç, patates, kahvaltılık malzeme, yağ kaçırıldığı, hastane yemeğinin başka yerlere satıldığı iddiaları doğru mudur?
40 ton pirince kurt düştüğü, 2 hafta boyunca buğday pazarında işçilerin pirinçleri elekten geçirdiği ve hastane yemeklerinde kullanıldığı, fritözlerdeki yağların boneyle, süzgeçle süzülerek tekrar yemeklerde kullanıldığı iddiaları doğru mudur?” (18 Haziran / Evrensel)

***
İhalecilik;
– devlet kasasından şirketlere köşe döndürmek,
– işçiye çifte sömürü,
– Türk Ordusuna ve devlete kama,
– Mehmetçik’e zehirdir.

Devletten ve Ordu’dan temizlenmesi şart olmuştur.
=============================================
Dostlar,

Yaşananlar ibret ötesidir. Dini siyasete – ranta hatta uçkura alet eden utanmaz – sefil anlayış ülkemizi ve insanımızı çürütmüştür. Artık her nerede din – iman lafı ediliyorsa orada birtakım kokuşmuşlukları perdeleme amaçlı olduğu kanısı yerleşmiştir.

100 bini aşkın camide günde 5 vakit, sabahın köründe, gecenin ortasında sesbüyütürlerle (hoparlör) insanları uzuuuun uzun ve Arapça, camiye çağrılan bir ülkede bu ahlaksızlıkları nasıl açıklayacağız? 1,2 milyonu aşkın İmam – Hatip öğrencisi ile, 140’a yaklaşan İlahiyat fakültesi ile, AİHM kararlarına karşın zorunlu “din” (!?) dersleri ile….. gelinen yer işte burası..

Başta içtenlikli – dürüst dindar inançlı insanlar, AKP’nin bu nitelikli kesimleri dehşet verici tabloyu görmezden gelemezler. Türkiye silkinerek kendine gelmek zorundadır. Salt sözde din eğitimi ile nereye gelindiği ortada. Hedeflenenin “bu” olduğunu kabullenmek olanaklı mı?

Dolayısıyla sorunu çokyönlü ve köklü olup, TBMM’de Anayasa md. 98 uyarınca “Meclis soruşturması” yöntemiyle dürüstçe incelenmelidir. Olanakları uygun bir üniversiteden / üniversitelerden çok yönlü bilimsel araştırma raporu alınmalıdır. Ulusal ölçekte proje, yeterli parasal vb. destek araştırmacı özerk akademik kurumlara sağlanarak hızla yürütülmeli ve sonuçları değerlendirilerek kapsamlı yönetsel – hukuksal düzenlemeler yapılmalıdır.

Siyasiler örnek olmalıdır tüm davranışlarıyla.. özellikle saydam malvarlığı bildirimiyle.
MASAK etkin çalıştırılmalıdır, “Nerden buldun?” sorusu işletilmelidir. Aileden başlayarak tüm toplumu dürüst, çalışkan, topluma karşı sorumlu, başkalarının hakkına saygılı, erdemli ve onurlu yetiştirmek için seferberlik içine girilmelidir. Durumun sürdürülebilirliği kalmamıştır. Bedeli masum insanlar salt mallarıyla değil canlarıyla ödemektedir.

30 Mayıs ve 13 Haziran’da CHP’nin Meclis soruşturması isteminin AKP + MHP oylarıyla reddedilmesi utanç vericidir, akıl dışıdır ve kör bir kutuplaş(tır)manın ürünüdür. Siyaset kurumu tüm olumsuz sonuçlardan 1. derecede ve doğrudan so-rum-lu-dur! RTE en başta olmak üzere!

Şu dakikalarda AKP Gn. Bşk. Erdoğan Ceylanpınar’da aynı teraneleri yineliyor.. Bu ürkünç olaya değinme yok. Hep sözde beton-yol yatırımları. Korkarız Erdoğan “ümitsiz vaka”!?
Çok yazık çoook yazık.. (23.06.2017, 17:12)

  • HALK SAĞLIĞI ÇOK CİDDİ BİÇİMDE GIDA TERÖRÜ vd. TEHDİDİ ALTINDADIR.
  • Asıl sorumlu olan SİYASET KURUMU GİDEREK EN AĞIR BİÇİMDE YOZLAŞMAKTADIR, YOZLAŞMIŞTIR. AKP bu gidişle iktidarını sürdüremez.Ülkede “OHAL ilanı gerekiyorsa” bu nedenlerle ve bu sorunların çözümü için edilmelidir!

Son sözü kadim Aydınlanma öncüsü
Denis Diderot‘ya bırakalım..

Sevgi, saygı ve derin kaygı ile.
23 Haziran 2017, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK
Halk Sağlığı – Toplum Hekimliği Uzmanı, AÜTF Halk Sağlığı AbD
Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“TSK’ya kama Mehmetçik’e zehir!” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir