ONURSAL BAŞKANIMIZ PROF. DR. ŞERAFETTİN TURAN’I ANIYORUZ

logo

ONURSAL BAŞKANIMIZ 
PROF. DR. ŞERAFETTİN TURAN’I ANIYORUZ

Bir yıl önce yitirdiğimiz Prof. Dr. Şerafettin Turan‘ı ailesi ve Bilgi Yayınevi ile birlikte anıyoruz. Yaşamı boyunca Atatürkçü düşünceye, Türk Devrimine emek verdi; bir yandan üst düzey görevlerde laik cumhuriyetimiz için çalışır, onlarca genç yetiştirirken bir yandan da Aydınlanma savaşımında düşünceleri ve kitaplarıyla öncü oldu. Türk Devrim Tarihi ile Türk Kültür Tarihi‘nin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü yerli yabancı bütün kaynakları ele alarak yazdı.

Onursal Başkanımız Prof. Dr. Şerafettin Turan’ın anılarının ilk bölümü Bir Kara Çalma Öyküsü başlığıyla kitaplaşmıştı. Anılarla Türkiye Gerçeği, anılarının ikinci bölümünü oluşturuyor. Bu ikisinden önceki tüm yapıtları gibi bu iki yapıt da içinde yaşadığımız karanlıktan çıkmak için bütün Aydınlanmacılara yol gösterecektir.

Onursal Başkanımızı düşünceleri ve yapıtlarıyla yaşatacağız; unutmayacağız, unutturmayacağız.
***
Anılarla Türkiye Gerçeği, arka kapağında şöyle tanıtılıyor:

Anılarla Türkiye Gerçeği, Prof. Dr. Şerafettin Turan’ın, aramızdan ayrılmadan titizlikle yazıp tamamladığı son kitabı.
Tarihe, dile ve kültüre ilişkin 100’ü aşan esere imza atan; Türk-İtalyan ilişkileri konusundaki araştırmaları nedeniyle İtalyan Hükümetince “Cavaliere Nişanı”yla ödüllendirilen; 1997’de Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) Bilim Ödülü’nü, Türk Devrim Tarihi/4 “Çağdaşlık Yolunda Yeni Türkiye” ile 1999 Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü’nü, Ankara Üniversitesi Hizmet Ödülü’nü (2005) ve Ankara Üniversitesi Çınarı Ödülü’nü (2013) alan; Fakülte Dekanlığı (1969-72), TRT Yönetim Kurulu Üyeliği (1972-78), Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı (1978-79), Türk Dil Kurumu Başkanlığı (1977-83), Dil Derneği Başkanlığı (1992-2000) görevlerini
başarıyla yürüten Prof. Şerafettin Turan, anıları eşliğinde Türkiye’nin 90 yıllık gerçeklerine ışık tutuyor.
***
Onursal Başkanımız Prof. Dr. Şerafettin Turan‘ı 17 Ekim 2016 Pazartesi günü, saat 18.00’de Dil Derneğinde yapılacak toplantıyla anacağız; bütün dostlarını, üyelerimizi bekliyoruz.

Yer:  Dil Derneği (Konur Sok. 34/4 Kızılay-Ankara)
========================================
Dostlar,

Biz de seçkin insan, Cumhuriyetin aydını ve bilim insanı Sayın Prof. Dr. Şerafettin Turan‘a engin saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz..

Şerafettin Turan ile ilgili görsel sonucu

O’nun özellikle TÜRK DEVRİM TARİHİ adlı 7 ciltlik eşsiz yapıtından çok şeyler öğrendik. Ne güzel armağan olur bu kitapları takım olarak gençlere, okullara… armağan etmek.. Şerafettin hocamızın “Betz hücrelerine sağlık” diyecektik br kez daha; yaşamda olsaydı..

şerafettin turan türk devrim tarihi ile ilgili görsel sonucu
Sevgi ve saygı ile.
14 Ekim 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir