‘Bir siyasetçi 700 bin liralık saat takamaz!’

 

‘Bir siyasetçi 700 bin liralık saat takamaz!’

Eski bakanlar Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış için AK Partinin fire vermesini 700 bin liralık saate ve Bakara Suresi‘ne bağlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “Firelerin yolsuzlukla ilgisi yok. Tepki oylarıdır onlar. 700 bin liralık saate ve Bakara suresine tepki olaylarıdır.” dedi.
DHA
AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 4 eski bakanın Yüce Divan oylaması ile ilgili olarak A Haber televizyonunda açıklamalarda bulundu.
Mehmet Ali Şahin;
“Bir siyasetçi asgari ücretin daha yeni bin liraya çıktığı bir ülkede 700 bin liralık bir saat alamaz kardeşim. Bir diğer arkadaşımızın ise internette yayınlanan konuşmaları var. Kuran-ı Kerim’in bir suresi ile ilgili konuşmalarının hala milletvekillerinin içinde bir sızı olduğunu biliyorum. Firelerin yolsuzlukla ilgisi yok. Tepki oylarıdır onlar. 700 bin liralık saate ve Bakara suresine tepki olaylarıdır.” dedi.
‘700 BİN LİRALIK SAATİ KOLUNDA TAŞIYAMAZ’

Mehmet Ali Şahin, “Bu eski Bakan arkadaşlarımız kusura bakmasın. Dobra dobra ve
AK Parti’nin Genel Başkanvekili olarak konuşuyorum. Bir siyasetçi asgari ücretin daha yeni bin liraya çıktığı bir ülkede 700 bin liralık bir saat alamaz kardeşim. 700 bin liralık bir saati kolunda taşıyamaz. Bu siyasi etik açıdan çok yanlış bir davranıştır. 20-30-40 arkadaşımızın bu nedenle bir tepki oyu kullanarak bu şekilde davrandığını düşünüyorum.” dedi.

‘KONUŞMALARI HALA MİLLETVEKİLLERİNİN İÇİNDE BİR SIZI’

Mehmet Ali Şahin, “Bir diğer arkadaşımızın ise internette yayınlanan konuşmaları var. Kuran-ı Kerim’in bir suresi ile ilgili konuşmalarının hala milletvekillerinin içinde bir sızı olduğunu biliyorum. Gittiğimde konuşuyoruz. Buna bir tepkidir.” diye konuştu.

‘DERS VERMEK AMACIYLA BU ŞEKİLDE DAVRANILDI’

Mehmet Ali Şahin, “Bu arkadaşlarımızın da gerekli sonucu çıkartması gerekiyor.
Üç eski Bakan arkadaşımızdan farklı olarak herhangi bir sorumluluğu olmadığı geniş şekilde kabul göre Erdoğan Bayraktar için 288 oy kullanıldı. Yoksa vekiller aynı tavırlarına
devam ederlerdi. Üç eski bakan arkadaşımıza bazı kişisel kusurları zaafları ve etik olmayan davranışları nedeniyle bir ders vermek amacıyla bu şekilde davranıldığını düşünüyorum. Firelerin yolsuzlukla ilgisi yok. Tepki oylarıdır onlar. 700 bin liralık saate ve Bakara suresine tepki olaylarıdır.” dedi.

============================================

Dostlar,

AKP Genel Başkan Vekili M. Ali Şahin maaşallah pek akıllı olduğundan, hem nalına
hem mıhına vuruyor… 60’lara varan (oylamaya katılmayan ve çekimser oy kullananlar da katılınca) firenin şahin AKP yöneticisine göre “yolsuzluklarla ilişkisi yokmuş..” !?

Breh breh breh.. MA Şahin kendisine genişçe bir politik manevra alanı yaratma peşinde besbelli. Kısa erimde bilemeyiz ama orta – uzun erimde Sn. Şahin de siyasal bedelini ödeyecektir bu taktik – stratejik atağının…

Zaman pek ustaca ayırır, el mi yaman bey mi?

Pazar olan Mehmet Ali bey, pazar ola..
Beden diliniz ve ajitasyon jargonunuz da hani hiç fena sayılmazdı ama…

Sevgi ve saygıyla.
23.01.2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“‘Bir siyasetçi 700 bin liralık saat takamaz!’” üzerine 2 yorum

 1. Saatin 2013 Fiyatı 700 bin TL. idi ama şimdi Frank/TL paritesi değişti, 300 bin Franklık Saatin değeri 820 bin TL oldu… yani, asgari ücretli iki işçinin (ömür boyu) 40 yıllık gelirlerinin toplamı kadar ! Bir akademisyenin kaç yıllık maaşı?

  1. Teşekkürler Ali hocam,

   Demek ki TL, İsviçre Frangı karşısında 2013 sonunda 120/700 = % 17,4
   değer yitirdi 1 yılda..

   Hani enflasyon % 10’un altında idi??

   Devlet memurlarına 2013’te enflasyon farkı verilmediği gibi aylık artışı da
   % 3 + %3 olarak belirlendi bildiğiniz gibi.. Siz de bir emekli devlet memurusunuz.. Bereket son göreviniz Savunma Sanayisi Müsteşarlığı idi de görece iyice bir emekli aylığı almaktasınız..

   Tüm despotik rejimlerde olduğu gibi kadılar ve emniyet teşkilatı aylıkları
   epey iyi..

   Bir akademisyen olarak beni soracak olursanız, Profesörlükte 20. yılına girdik,
   15 Ocak 2015 günü hesabıma yatan 5583 TL. (15 günlük maaş farkı yaklaşık 160 TL dahil..) Bir genel müdür kadar bile değil.. Üstelik yıl içinde vergi dilimi yükseldikçe, bu rakamı bile yıl sonunda alamıyoruz.

   Ne akıllı / adil bir vergi sistemi değil mi?
   Tıpkı asgari ücretten de gelir ve damga vergisi almak gibi!

   Haaa, bir de Genel Müdürler VİP, Profesörler değil..
   Ülkemizin Bilim insanlarına verdiği değere bir başka ölçüt..

   Asgari ücretten sual edecek olursanız, 23 Ocak 2015 günü 949 TL olup (bekar,18+ yaş) 1 $ 2,4 liradan varın siz hesaplayın Sanırım 400 $ ancak tutuyor.. Dünyanın 16. büyük ekonomisinde (!) durum böyle..

   Yoksullaştırarak terbiye ve despotik rejimi dayatma..

   Sevgi ve saygı ile,
   23.01.2015

   Dr. Ahmet Saltık
   http://www.ahmetsaltik.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir