ATATÜRK; TÜRK DİLİ ve Günümüz Kültür Emperyalizmi


ATATÜRK; TÜRK DİLİ ve Günümüz Kültür Emperyalizmi

Dostlar,

önceki yıl kaleme aldığımız

ATATÜRK; TÜRK DİLİ ve Günümüz Kültür Emperyalizmi

başlıklı kapsamlı makalemizi (7 sayfa), 82. Dil Bayramımız nedeniyle bir kez daha paylaşmak istiyoruz… Okumak için lütfen aşağıdaki erişkeyi (linki) tıklar mısnız??

ATATURK_TURK_DILI_ve_Kültür_Emperyalizmi

Şöyle başlıyoruz :

 • Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felâketler içinde ahlâkını, an’anelerini, hâtıralarını, menfaatlerini, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir.”
  (Afetinan, Türk Dili Degisi, Sayı : 182, 1966 syf. 90, 1931)

Ve devamla;

Atatürk’ün Dil Çabalarını Anlayabilmek                                          :

“ Daha çocukken, dersler, kitaplar arasında yuvarlanırken hissederdim ki bu dilin bir şeye ihtiyacı var. O ihtiyacın ne olduğunu, nasıl elde edileceğini bilmezdim. Fakat mutlaka bir şey lâzım olduğunu duyardım.” (1928, İbrahim Necmi Dilmen, Cumhuriyet gazetesi, 10. 11. 1941)

“Hutbe okuyan kişilerin siyasî, sosyal ve medenî gelişmeleri her gün takip etmeleri zaruridir. Bunlar bilinmediği takdirde halka yanlış telkinat verilmiş olur. Bundan dolayı hutbeler tamamen Türkçe ve zamanın şartlarına uygun olmalıdır.” (07.02.1923, Balıkesir’de Halkla Konuşma.)

“ Büyük milletimizin bir kat daha gelişmesini ve yükselmesini temin edecek olan yazı inkılâbı.”

(16.09.1928, İstanbul, Belediye Başkanı’na Demeç.)

“ …Bizim uyumlu, zengin dilimiz yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir; Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulundurarak, anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden
kendimizi kurtarmak, bunu anlamak mecburiyetindesiniz.” (9/10.08.1928, İstanbul Sarayburnu Parkı,

Türk Yazı İnkılâbı Hakkında Konuşma.)

      “ ……Büyük Türk milleti cehaletten az emekle kısa yoldan ancak kendi güzel ve asîl diline kolay uyan böyle bir vasıta ile sıyrılabilir. Bu okuma yazma anahtarı ancak Lâtin esasından alınan Türk alfabesidir. Basit bir tecrübe, Lâtin esasından Türk harflerinin, Türk diline ne kadar uygun olduğunu şehirde ve köyde yaşı ilerlemiş Türk evlâtlarının ne kadar kolay okuyup yazdıklarını güneş gibi meydana çıkarmıştır.” (1.11.1928, TBMM, 3. Dönem 2. Toplanma Yılını Açarken.)

***********************

Ve bağlıyoruz…

Son sözler yine Yüce Atatürk’ten (1930)      :
(Afetinan, Türk dili Dergisi, Sayı: 182, 1966, s. 91)

 • “Öyle istiyorum ki, Türk dili bilim yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun ve her dalda yazı yazanlar, bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar.”
 • “Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.” (Sadri Maksudi Arsal, Türk Dili İçin)
 • Ve LÜTFEN,

  “www..” ile başlayan internet adreslerini

  “dabılyu, dabılyu, dabılyu” yerine;

  insaf ederek, kendimize ve Türkçe’ye eziyet etmeden,

  “3 çift ve” diye okuyalım.. Hatta hiç okumaya gerek yok..
  sistem otomatik koyuyor..

***************

Makalenin tümünü okumak için lütfen aşağıdaki erişkeyi (linki) tıklar mısnız??

ATATURK_TURK_DILI_ve_Kültür_Emperyalizmi

Sevgi ve saygı ile.
26 Eylül 2014, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“ATATÜRK; TÜRK DİLİ ve Günümüz Kültür Emperyalizmi” üzerine 4 yorum

 1. Önemli açıklamalarından dolayı Sn. Ahmet Saltık’a bu sayfayı paylaşmamızı sağlayan Sn. Mustafa Aydın’lıya çok teşekkürler.
  Dil bağımsızlığını Ülke Bağımsızlığı kadar önemli sayan ATA’MIZIN devrimlerini, ilkelerini yeniden, yeniden okumamız ve birbirimizle paylaşmamız gerekiyor. Sistem ve zihniyet bunları unutturmayı amaçlıyor. Anlaşılan o ki, bundan sonra okul yerine aile bu görevi üstlenecek.
  Herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.

  1. Evet Nuşen hanım,

   Katılıyoruz yazdıklarınıza..

   Ailede eğitimle bir yandan direnirken bir yandan da ulusalcı eğitim sistemine dönüş ve
   yitirdiğimiz öbür kazanımlarımızı geri almak savaşım (mücadele) sürdürülmeli..

   Sevgi ve saygı ile.
   27.9.2014, Ankara

   Dr. Ahmet Saltık
   http://www.ahmetsaltik.net

 2. Evet yerinde bir değerlendirme. Artık her aile bir okul olmak zorunda. Cumhuriyetin bunca kazanımları kurda, kuşa yem edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir