İNME’de Erken Tanı; İlk ve Acil Yardım Yaşam Kurtarır..


İNME’de Erken Tanı; İlk ve Acil Yardım Yaşam Kurtarır..

Dostlar,

Bize ulaşan ve tıbben doğru, yerinde olan bir iletiyi paylaşmak istiyoruz..

İnme = felç günümüzün en önemli ölüm nedenlerinden biri.

Tıpta kısaca SVA – SVO (serebro-vasküler olay) denilen bu acil durum
ya hemen, kısa sürede öldürücü oluyor ya da engelli bırakarak
yaşam niteliğini ciddi biçimde bozuyor, yaşamı kısaltıyor..

Başlıca nedenleri arasında;

– Sigara,
– Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
– Diyabet geliyor.

İletide verilen görselde (aşağıda) olduğu gibi her zaman atherom plağının (pıhtı diyelim..) kopması ve bir beyin atardamarını (serebral arter) tıkaması değil, atardamarın yırtılması ile kanama nedenli olarak da inme görülür.

İlk ve acil yardım yaşam kurtarıcı olabilir. Özellikle atherom plaklarının kopmasına bağlı trombüs tıkamasında ilk saatlerde uygun ilaçlarla müdahale ile bu pıhtılar eritilebilmekte, serebral anjiyo mekanik girişim yapılarak tıkanma açılabilmektedir.

İketiyi paylaşanlara teşekkür ederiz..

Sevgi ve saygı ile.
22.9.2014, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

=========================================

FELÇ GELİNCE NE YAPMALI (ÇOK ÖNEMLİ) ??

DİKKAT DİKKAT!
ÖNLEMDE KUSUR ETMEYELİM,
HATA YAŞAMIMIZA MAL OLMASIN.


Felçle ilgili yararlı bir yazı. 


FELÇ 

BUNU OKUMANIZ SADECE BİR DAKİKANIZI ALIR!!! PAYLAŞMAKSA NİCE HAYATLAR KURTARIR Ben kendime düşeni yaptım, Siz de yapar mısınız???   Barbekü esnasında Ayşe tökezledi ve  düştü,onu temizlediler. Biraz sarsılmış görünse de Ayşe akşamın geri kalanını eğlenerek geçirdi. Ayşe'in kocası daha sonra telefonla arayarak eşinin hastaneye kaldırıldığını söyledi (akşam 06:00'da Ayşe öldü.) Barbekü'de felç geçirmişti. Eğer  felç'in   işaretlerini tanımlayabilselerdi, belki de Ayşe şu anda aramızda olacaktı; bazıları ölmüyor, ama çaresiz ve ümitsiz bir durumda kalıyorlar!   Bir nörolog felç vakalarını inmenin geldiği zamandan üç saat içinde müdahale edebilse felcin etkilerini tamamen geri çevirebileceğini söylüyor. PÜF NOKTASININ felcin tanımlanması, teşhis edilmesi ve üç saat içinde hastanın medikal bakımının başlaması olduğunu söylüyor.  • FELCİN tanımlanmasında ÜÇ TEST: "S.T.R."  Bazen felcin semptomlarının tespit edilmesi zordur. Bilinçsiz olmak malesef felakettir. Felç hastası, eğer yakınındaki kişiler tarafından  felcin semptomları teşhis edilemezse, ciddi beyin hasarına maruz kalır.   Doktorlar yakında bulunan herhangi birinin ÜÇ BASİT SORU sorarak felci teşhis edebileceğini söylüyor:  S *Gülümsemesini söyleyin (Smile) T *Basit bir cümle kurmasını söyleyin (Talk)  (örn. Bu gün  dışarısı güneşli.) R *Her iki kolunu kaldırmasını söyleyin. (Raise)  Hasta bu görevlerin herhangi birini yapmakta zorlanıyorsa, derhal acil servis numarasını arayın ve semptomları almaya gelenlere söyleyin.  •Felcin yeni işareti: Dilinizi çıkarın!  DİKKAT: Felcin bir başka işareti şudur: Hastaya dilini çıkarmasını söyleyin. Eğer dil kıvrılmışsa veya bir tarafa doğru yatmışsa bu da felç işaretlerindendir.  Bir kardiyolog bu mektubu her alanın 10 kişiye iletmesi halinde iletenin en azından bir hayat kurtaracağını  söylüyor.

BUNU OKUMANIZ YALNIZCA BİR DAKİKANIZI ALIR!!!
PAYLAŞMAKSA NİCE YAŞAMLAR KURTARIR

Ben kendime düşeni yaptım, Siz de yapar mısınız???


Barbekü esnasında Ayşe tökezledi ve düştü,
O’nu temizlediler. Biraz sarsılmış görünse de
Ayşe akşamın geri kalanını eğlenerek geçirdi.
Ayşe’nin eşi daha sonra telefonla arayarak eşinin hastaneye kaldırıldığını söyledi (akşam 06:00’da
Ayşe öldü.) Barbekü’de felç geçirmişti. Eğer felç’in işaretlerini tanımlayabilselerdi, belki de Ayşe şu anda aramızda olacaktı; bazıları ölmüyor, ama çaresiz ve ümitsiz bir durumda kalıyorlar!

Bir nörolog, felç olgularına inme zamanını izleyen üç saat içinde müdahale edebilse, felcin etkilerini tümden geri çevirebileceğini söylüyor.

PÜF NOKTASININ felcin tanımlanması, tanı konması
ve üç saat içinde hastanın tıbbi bakımının başlaması olduğunu söylüyor.

• FELCİN tanımlanmasında ÜÇ TEST:


“S.T.R.”

Kimi kez felcin semptomlarının belirlenmesi zordur. Bilinçsiz olmak ne yazık ki yıkımdır. Felç hastası, eğer yakınındaki kişiler tarafından felcin semptomları tanınmazsa, ciddi beyin zedelenmesi ile karşılaşır.

Doktorlar, yakında bulunan herhangi birinin ÜÇ BASİT SORU sorarak felce tanı koyabileceğini söylüyor:

S *Gülümsemesini söyleyin (Smile)
T *Basit bir cümle kurmasını söyleyin (Talk)
(örn. Bu gün dışarısı güneşli.)
R *Her iki kolunu kaldırmasını söyleyin. (Raise)

Hasta bu görevlerin herhangi birini yapmakta zorlanıyorsa, derhal acil servis numarasını (AS: 112) arayın ve belirtileri, hastayı almaya gelenlere söyleyin.

•Felcin yeni işareti: Dilinizi çıkarın!

DİKKAT: Felcin bir başka işareti şudur: Hastaya dilini çıkarmasını söyleyin. Eğer dil kıvrılmışsa veya bir tarafa doğru yatmışsa bu da felç işaretlerindendir.

Bir kardiyolog, bu iletiyi her alanın 10 kişiye iletmesi durumunda iletenin en azından 1 yaşam kurtaracağını söylüyor…

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir