Güle Güle aziiiiz Alpaslan Işıklı…


Dostlar
,

Aziiiiiiiz Alpaslan Işıklı hoca; koca Mülkiye’li bu gün, 17 Temmuz 2013 günü Kocatepe Camisinde öğlen namazının ardından Karşıyaka gömütlüğünde sonsuzluğa uğurlandı.

cenaze_toreni_17.7.13

 

cenazesinde

 

 

 

 

Dogu_Perincek'in_yazisi

Doğu Perinçek yazdı :

Prof. Dr. Alparslan Işıklı Devrimci geleneğin güvenilir aydını

Demek ki 51 yıl olmuş.

Prof. Dr. Alparslan Işıklı’yı 1962 yılından beri tanıyorum.
Yarım yüzyılın yoğunlaştırdığı duygularla yazıyorum bu satırları.

Kızılay’da İzmir Caddesi’nin başında Birleşmiş Milletler Türk Derneği’nin merkezi vardı. Başında, emekçi sınıflarımıza o gün devrim sayılacak iş kanunlarını hazırlayan
27 Mayıs’ın Çalışma Bakanı Prof. Dr. Cahit Talas bulunuyordu; son yıllarında
İşçi Partimize üye oldu. Alparslan Işıklı, Cahit Talas Hocamızın Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki Çalışma Ekonomisi kürsüsünde asistan olarak henüz göreve başlamıştı. Birleşmiş Milletler Türk Derneği’nde o sıra Başkan olan Hocamıza yardımcı oluyordu. Derneğin merkezi, bizlerin de karargâhıydı. Uğur Mumcu, Adil Özkol, sonra Amasya milletvekilliği yapan Orhan Kayıhan, halen Trabzon’da avukatlık yapan Taylan Üner; Alparslan Işıklı ile birlikte orada buluşur; konuşurduk. Hepimizi 27 Mayıs ateşlemişti. Türk Devrim geleneğinin beslediği gençlerdik. Kimimiz CHP’li,
kimimiz Türkiye İşçi Partiliydik. Ama devrimcilikte birlikteydik. Bugün olduğu gibi.

Devrimci geleneğin aydını

Alparslan Işıklı’nın kişiliğini, bilim adamlığını, mücadelesini belirleyen birinci etken,
işte o devrimci gelenektir. Namık Kemallerden, Mustafa Kemallerden gelen
o büyük birikimden filizlenmiştir. O köklere sımsıkı sarılmış, o köklerden beslenmiştir. Alparslan Işıklı kökten sağlam, kökten güvenilirdi.

Devrimci birikime bağlanmak bir aydının sigortasıdır. Çünkü devrim yaşanmıştır; pratiktir; tarihin maddesidir; ideolojinin güvencesidir. İşte o nedenle Alparslan Işıklı’nın yarım yüzyıla yaklaşan bilim ve mücadele hayatında dosdoğru bir çizgi görülür; yalpalamalar, eğilmeler, bükülmeler yoktur. Prof. Dr. Cahit Talas Hocamız, çok yerinde bir seçim yapmıştır, Türkiye’mizin bilim hayatına çok değerli bir bilim emekçisi kazandırmıştır.

Kemalizmin sosyalizmle açılan ufkundaki devrimci

Prof. Dr. Alparslan Işıklı’nın bir devrimci aydın olarak sağlam duruşunu tanımlamak gerekirse, Kemalist Devrimin sosyalizme açılan ufkunda konumlanmış olmasına vurgu yapmak yerinde olur. Bu mevzi, Türkiye’nin devrim mevzisidir. Tarihsel olarak bulunduğumuz yerdir. Her devrimcinin ayaklarını basabileceği biricik zemindir. Işıklı’dan alacağımız en kalıcı ışık, işte o doğru mevzide bulunmasıdır. Özlemleri, sınıfsız bir dünyadadır. Ayakları, toplumun bulunduğu yerdedir. Kökleri, milletinin tarihsel birikimindedir.

Işıklı, Türkiye’mizde sosyalizm amaçlı mücadeleyi hep millî tarihsel kaynaklardan beslenerek yürütmüştür. Bu açıdan biricik gerçekçi, bilimsel ve başarıya ulaşacak çizgiye yerleşmiştir. Milletinden ipini koparmış, vatansızlaşmış başıbozuk entellerle çetin mücadelelerden geçerek, millî inkârcı cereyanları göğüsleye göğüsleye bugünlere gelmiştir. Artık onu göremeyeceğiz, onunla buluşamayacağız, görüşemeyeceğiz, ama o bizimle tarihin içinden yarınlara yürümektedir.

Emekçilerin ve kamunun aydını

Bu sağlam ideolojik tavır, hiç kuşkusuz Alparslan Işıklı’nın dürüst ve sade hayatıyla da bağlantılıdır. Namusludur. Mutluluk kaynaklarını, bir devrimci aydına yakışan boyutlarda tanımlamıştır. Özel çıkarcılığın kışkırttığı bireyci yaşama hiç yüz vermemiş; geleceğini emekçi halkıyla, milletiyle paylaşan bir aydın yaşamından mutluluk duymuştur.

Nefes almak, Onun için emekçiler için var olmaktır, millet için ter dökmektir. O, emekli olmayan emekçi aydınlardandır. Çünkü yaşamayı, mücadele etmekle, çalışmakla tanımlamıştır.

Türkiye’mizin emperyalizmle hesaplaşmaya girdiği bugünkü tarihsel koşullarda, O yine Kemalist Devrimi tamamlama ve emekçilerimizin özlemlerine yanıt veren bir devlet ve toplum kurma mücadelesinin ön cephesindeki sağlam duruşuyla, güvenilir çizgisiyle, çalışkanlığıyla gelecek kuşaklara ışık vermeye devam edecektir.

Haziran mutluluğundaki paylaşmacı

Alparslan Işıklı, Türkiye halkına hep güvenmiştir. Türk milletinin büyüklüğünün bilincinde olan bilim adamıdır. Bu milletin ABD ve AB emperyalistlerine eninde sonunda isyan edeceğini bilen ve yüreğinde duyan az sayıda aydınlarımızdandı. Bunu Cezaevinde ziyarete geldiği zaman da konuştuk. Şule’yi sık sık arar, gelişmelerle ilgili görüş ve önerilerini anlatırdı. Ondan haber almak mutluluktu. Her zaman iyimserdi. Umutları, gerçekçiliğinden besleniyordu. Haziran İsyanından sonra haberleşemedik, Seferihisar’a gitmişti. Ama biliyorum. Türkiyemizin en mutlu insanlarından biri olarak hayata gözlerini yumdu. Özlemleri gerçek oluyordu.

Milletimizin her devrimci başarısında unutulmayanlarımız arasında
artık Alparslan Işıklı da bulunuyor.

AYDINLIK (17.7.13)

Son Güncelleme: Perşembe, 18 Temmuz 2013 22:04

===================================================

Uğurlar ola yiğidim,
Uğurlar ola işçinin – emekçinin dostu bilim emekçisi Prof. Alparslan IŞIKLI!

Sevgi ve saygı ile.
17.7.13, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir