Anneler hâlâ ağlıyor Hülya hanım!

Anneler hâlâ ağlıyor Hülya hanım!

Hülya Koçyiğit’i, birlikte çalıştığımız komisyonlardan tanırım. Son derece mütevazı, mesafeli ve güleç bir insandır.
Bir “anneler ağlamasın” sloganı peşine düşüp, hiçbir şeyi sorgulamadan, yalnızca annelerle empati kurulmasını istemiştir bugüne kadar. Yetmediği ortada…

Anneler hâlâ ağlıyor Hülya hanım

A. Mumtaz İdil

Hülya Koçyiğit’i tanırım. Birlikte Sinema ve Müzik Eserlerini Destekleme Fonu komisyon toplantılarında birlikte olduk. Müthiş mütevazı ve mesafeli bir kadındır.
Lafını bilir, fazla konuşmaz ve daha da önemlisi, nerede susacağını çok iyi bilir.
Akil insanlar içinde Hülya Koçyiğit’i görünce aslında şaşırmadım. Çünkü kendisine ustaca anlatılan her “projeye” evet demeye hazır bir yapısı vardır. Çabuk ikna olur,
çabuk inanır…

“Anneler ağlamasın” sloganı AKP için biçilmiş kaftandı. Bir yığın insanın bu şemsiye altına gireceğinden AKP kurmayları da, danışmanları da emindi. Nitekim öyle oldu.
Bunlardan yalnızca birini tanıyorum işte: Hülya Koçyiğit.

Ama bu kadar duygusal tanıdığım Hülya Koçyiğit’in ansızın Adalet Ağaoğlu’na dönmesini bekledim. Adalet Ağoğlu’nu da iyi tanırım. Onun da duygusallığını bilirim. Nasıl “yetmez ama evetçilere” katıldığını ve ardından pişman olduğunu da
tahmin ediyorum.

Her ikisi de “ben bu adamı tanımıyorum, bu da kim hakkımızda ahkam kesiyor,” diyemeyecek kadar tanıyorlar beni.

Hülya Koçyiğit’in hala “analar ağlamasın” big bang’inden çıkamadığını gördükçe üzülüyorum. Dedim ya duygusal ve mütevazı bir insandır, ama bu konuda basireti bağlanmış sanki.

Dün, Gaziosmanpaşa Belediye’sinin “Anneler Günü” etkinliğine katılmış Koçyiğit.
Akil insanlar göreviyle ilgili sorular da sorulmuş kendisine. “İçinden geçtiğimiz şiddet yılları, birçoğumuzda telafisi zor acılar bıraktı. Artık birbirimizi dinleyerek, anlamaya çalışarak, empati kurarak, düşünerek yaralarımızı sarabiliriz. Barış süreci için çok geç kalındı. Bundan böyle zaman kaybetmeyelim. Onun için bu görevi üstlendim,”
şeklinde konuşmuş.

Şaşırdım. “Anneler ağlamasın,” dememiş bu kez. Ama çok daha ileri gitmiş ve altından kalkamayacağı yuvarlak laflar etmiş.

Kendisine barış süreci diye anlatılan şeyin bölünme süreci olduğunun
hala farkında değil.

Daha da ilginç olanı, hala Hülya Koçyiğit bu “görevi” niye üstlendiğini anlatmaya çalışıyor. Hala kendini savunma ihtiyacı duyuyor ve bu yüzden de asli görevini yapamıyor. Bildiği üç beş cümleyi tekrar etmekten öteye geçemiyor. “Anneler ağlamasın” sloganı atıldığında kendine geliyor ve ona sarılıyor, ama “eyalet sistemine geçiş” konusunda ne düşünüyorsunuz ya da, “yerel yönetimlere aşırı yetki verilmesine ne diyorsunuz,” gibi sorular sorulduğunda, kırık plak gibi, “anneler ağlamasın” diyor.
İşin tuhaf tarafı, tam bunları söylediği sıralarda Reyhanlı da 50’ye yakın vatandaşımız hayatını kaybediyor. Her can kaybının ardında bir anne olduğunu düşünürsek,
anneler ağlamaya devam ediyor.

Anneler ağlamasın Hülya hanım, tamam da, Suriye politikamızın bizi nerelere getirdiğinin farkında olmayışınız da şaşırtıcı. Yani verilen göreve bakarım, gerisi beni ilgilendirmez. Suriye ile savaşacaklarsa savaşsınlar, o iş başka, diye mi düşünüyorsunuz?
Yetmez ama evetçi takımdan bazıları “kandırıldıklarını” çok sonra anladılar.

Akil insanlar da bir süre sonra aynı şeyi söyleyecekler. Zira PKK-MİT-İMRALI-KANDİL mutabakatını görmeden, “barış sürecine katkı” gibi altı boş bir argümanla yola çıktıklarından, gerçekler ortaya çıkınca millete dönüp “Bizi kandırmışlar,” demenin bir esprisi yok.

Umarım başınıza bu gelmez, ama benim “ummam” yeterli değil, çünkü elbet gelecek.

(http://haberartiturk.com/Makale/anneler-h-l–agliyor-hulya-hanim.html, 13.5.13)

Anneler hâlâ ağlıyor Hülya hanım!” hakkında bir yorum

 1. Rıza GÜNER

  HÜLYA KOÇYİĞİT’İ TANIMAKLA, HÜLYA KOÇYİĞİT SEVİYESİNDE OLAMAZSIN!..

  Otuz yıllık İç Savaş Durumu, Başbakan’ın deyimiyle 350 Milyar dolarlık bir SAVAŞ PASTASI YARATMIŞTIR!.. Bu pastadan en fazla payı almak, Savaş ve Ölüm Rantından Nemalanmak için SAVAŞ VE ÖLÜM ÇIĞIRTKANLIĞI YAPAN pek çok da SİLAH, BOMBA, UÇAK, HELİKOPTER, TANK, ASKERİ MALZEME FABRİKALARININ İŞBİRLİKÇİSİ, MÜEAHHİDİ, TAŞERONU, MÜMESİLİ VE TÜCCARI ortaya çıkmıştır.

  Silah, bomba, Uçak, Helikopter, Tank, Askeri Malzeme Fabrikalarının İşbirlikçileri, Müeahhitleri, Taşeronları, Mümesilleri ve Tüccarları Savaş ve Ölüm Pastasından daha fazla yararlanmaktan başka bir şey düşünmüyorlar.

  Vatanları, Milletleri, düşünceleri ve idealleri Savaş ve Ölüm Pastasının devamından yana!.. Savaş ve Ölüm Pastasının Fabrikaları MİLYARLARLA; yerli İşbirlikçileri, taşeronları, tüccarları, mümesilleri MİLYONLARLA DOLAR KAZANIYORLAR!..

  Emperyalizmin Savaş ve Ölüm Pastası’nın Yerli İşbirlikçileri, taşeronları, müteahhitleri, tüccarları, mümesilleri Savaş ve Ölüm Çığırtkanlığı yaparak, VATANSEVER, Atatürkçü ve Ulusalcı görünüyorlar.

  Savaş ve Ölüm Çığırtkanlığıyla beslenenler, iyi niyetli insanları da iyi niyetli sanatçıları da anlayamazlar, İçsavaşın durmasını, silahların susmasını ve bir barış ortamı oluşmasını ise istemezler. İçsavaşta, daha kanlı bir İçsavaşta, çok kanlı bir içsavaşta çıkarları vardır.

  İçsavaşta çıkarı olanları Tecavüzcü Coşkun gibi düşünürsek; bunların koca Hülya Koçyiğit’i, Kadir İnanır’ı ve Orhan Gencebay’ı anlamalarını bekleyemeyeiz.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir