Cumhuriyet gazetesi 3 Aralık 2012 günlü sayısı ve yorumlarımız


Dostlar,

Öne çıkan başlıklar ve irdelemelerimiz şunlar olabilir..

* CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Her gün Cumhuriyet” alın.. dedi.. İyi yaptı.

*  ‘Terörist ararken terörist oldum’ : Balyoz Davası’ndan 16 yıl ceza alan
Kurmay Albay Fatih Altun, hakkında çıkan gözaltı kararından bir gece önce Şırnak’ta operasyonda olduğunu anlatıyor. Dağlarda terörist ararken terörist olduğunu öğrendiğini belirten Altun, o gün yaşadıklarını paylaşıyor.. İyi ki bu denli büyük hataları yaptılar!..

* Başbakan Yardımcısı Arınç: Dokunulmazlıklar için grup kararı alınmaz ..
Karar vekillerin.. BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karşı olduğunu söyleyen AKP’li Ensarioğlu’nun açıklamalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Arınç, “Her milletvekili işin bir yargı boyutunu, bir de siyasi boyutunu düşünerek en doğru kararı verecektir. Vekillerimiz kendi düşünceleriyle oylarını gösterecektir” dedi. Ensarioğlu’nun fikrini söylediğini ifade eden Arınç, dokunulmazlıkların kaldırılması için grup kararı alın masının söz konusu olmadığını da belirtti. AKP tavrını esnekleştirme zorunda kaldı.

* CHP’li Cihaner; Ergenekon, KCK, Balyoz davalarının ‘özgürlükleri boğduğunu’ söyledi.

Siyasi soykırım : Kendi toplum tasarımları CHP Milletvekili İlhan Cihaner, görülmekte olan bazı davaları “siyasi soykırım” olarak niteledi. Cihaner, “KCK, Ergenekon, Balyoz, Devrimci Karargâh, hatta buna RedHack davasını da dahil ediyorum, tamamı; istedikleri toplum tasarımını hayata geçirmek için özgürlükleri boğan davalar. Yurttaşlarımızın bu tuzağa düşmeden yaşadığımız sorunun topyekûn bir özgürlük ve adalet sorunu olduğunu görüp tavırlarını özgürlükten yana almaları gerekir” diye konuştu. Cihaner, “attan düşmüş” eski bir başsavcı olarak, olanları ehliyetle değerlendiriyor..

Ortak payda antiemperyalizm : CHP içindeki tartışmalara da değinen
Cihaner, “Ulusalcılığın aşağılayıcı anlamda kullanılmasını anlamıyorum” dedi. Kendilerini ulusalcı olarak niteleyen arkadaşların antiemperyalist ve bağımsızlıkçı görüşlerini benimsediğini söyleyen Cihaner, dünyanın geleceğini sol değerlerde gördüğünü belirtti. Cihaner, “Ulusalcılığı bir siyasi akım, operasyonel bir kavram olarak görmediğini” ifade etti. Sayın Cihaner’in bu söylemlerini tümüyle paylaşıyoruz.

* Şüpheli konuşmalar silindi!
Deniz Feneri kayıtları imha edildi!

Deniz Feneri davasında örgüt suçlamasıyla ilgili takipsizliğin kesinleşmesinin ardından, dosyadaki telefon dinleme kayıtları imha edildi. “Köstebek” iddialarına neden olan soruşturmadaki arama kararının sızdırılmasına ilişkin görüşmeler de imha edilen kayıtlar arasında. Davaya bakan üç savcının görevden alınmasından sonra yerlerine atanan savcıların aldığı ve Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin de onadığı kararla İstanbul’daki mahkemenin örgütün varlığına işaret etme olasılığı da kalmadı.
Vargüçleriyle Deniz Feneri davasını kanıtsız bırakarak çökertmeye çabalıyorlar. Alman mahkemelerinin kararı ne olacak?? “Asıl sorumlular Türkiye’de” denmişti
o kararda.. Yarın o mahkemeden kanıtlar yeniden istenebilir ve hükme de yeter!

Sevgi ve saygı ile.
3.12.12, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir