Öğretim Üyeleri Derneklerinden Ortak Basın Açıklaması

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Tarih: 02.08.2012

Cumhurbaşkanı Basın Danışmanı Ahmet Sever’in, gazeteci sayın Ruşen Çakır ile yaptığı ve 30 Temmuz 2012 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayımlanan röportajının son bölümü rektörlük atamalarıyla ilgili olup, kabul edilemeyecek savlar içermektedir.

Sayın Sever’e göre, üniversitelerinde gerçekleştirilen rektör adayı belirleme seçimlerinde, en yüksek oyu aldığı halde atanmayan profesörler kusuru kendilerinde aramalıdır. Bu konuda sayın Sever’in sözleri şöyledir: “… maalesef siyasette bile görülmeyen bazı ayak oyunlarına bazı bilim insanları başvuruyor. Birbirlerinin kuyusunu kazmaları, iftira kampanyaları düzenlemeleri tüyler ürpertici. Cumhurbaşkanı da bunların hepsinin farkında olduğu için bunlara bulaşmamış insanları atamaya çalışıyor. Bu durumu açıkça ifade edemediği için, sadece alınan oylara bakanlar açısından yanlış bir algı ortaya çıkıyor.”

Yukarıdaki ifadeler öncelikle akademisyenlere yönelik, kanıtlanmaya muhtaç, abartılı, maksadı aşan, ağır suçlamalar içermektedir. Ayrıca cumhurbaşkanı atamalarda sınırsız olmayan takdir hakkını kullanırken, neyin iftira, neyin gerçek olduğunu ve kimin iftiracı olup, kimin olmadığını ortaya çıkarmada kamuoyu önünde büyük bir sorumluluk taşıdığını göz ardı etmektedir. Dolayısıyla cumhurbaşkanının bazı rektör atamaları konusunda basın danışmanının görüşlerini paylaşıp, paylaşmadığını ve atamalarda bağlı kaldığı ilkeleri kamuoyuna açıklaması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu nedenle öğretim elemanlarını temsil eden dernekler olarak, Cumhurbaşkanı Basın Danışmanı Ahmet Sever’in talihsiz değerlendirmeler içeren sözlerini kınıyoruz. 2 Ağustos 2012, Ankara

Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI
TÜMÖD-Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı

Prof. Dr. M. Tuba ONGUN
Gazi Üniversiteli Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı

Prof. Dr. Tuba Ongun, Gazi Üniv. Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir