AKP Anayasa’nın Laikliği tanımlayan md. 24’ü kaldırmak istiyor ! / AKP-JDP intends to abolish article 24 of Constitution which ensures secularity..

Çok birikimli, Türkiye’nin yüzakı aydınlarından, seçkin diplomatlarından Sn. Dr. Onur Öymen’i izlemek gerek.. Kitaplarını okumak gerek.. Çıkış Yolu / Ulusal Çıkarlar / Türkiye’nin Gücü / Silahsız Savaş / Geleceği Yakalamak.. basılmış 5 kitabı..
Web sitesi de çok dolu dolu, öğretici http://www.onuroymen.com/

16 Temmuz 2012 12:04 tarihinde Onur Oymen yazdı:

Basında yer alan haberlere göre iktidar partisi, yeni anayasa çalışmaları sırasında Anayasanın 24. maddesinde yer alan

“Kimse Devletin sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki temel düzenini kısmen de olsa din kurallarına dayandıramaz…” ve “ibadet ve dini törenler Cumhuriyetin nitelikleri ve devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı olamaz” hükümlerinin kaldırılmasını önermiş.

Devletimizin temel nitelikle…rinden olan laikliğin ortadan kaldırılması hedefi doğrultusunda atılan kaygı verici adımların son halkasını bu oluşturuyor. Acaba hala ‘laiklik tehlikede değildir’ diye düşünenler var mı?

Bütün bu sakıncalı girişimlerin Anayasayı Hazırlama Komisyonundaki oybirlliği kuralıyla bertaraf edilebileceği düşünülebilir mi? İktidar milletvekillerinin bu ve benzeri önerileri Meclis Anayasa Komisyonuna getirmelerini engelleyebilecek bir yasa hükmü var mı?

Anayasanın son şeklinin orada oluşturulup, Genel Kuruldan yeterli imza bulunarak halkoyuna sunulması bence en kuvvetli ihtimaldir. Böyle bir durumda muhalefet Anayasayı Hazırlama Komisyonu çalışmalarına katılmış olmakla neyi sağlamış, hangi amacı gerçekleştirmiş olacak?

İktidar hem laiklik karşıtı hükümleri anayasaya koydurmak istiyor,

Hem Başkanlık sistemini getirerek rejimi değiştirmeyi amaçlıyor,

Hem de Türk kelimesini çıkartarak anayasal vatandaşlık kavramını getirmeye çalışıyor.

Bir yandan da, bazı yabancı çevrelerin beklentisi doğrultusunda,
devlet içinde devlet kurmayı hedefleyenlerin dayatmaya çalıştıkları tarzda yerel özerklik kavramını anayasaya koydurmaya gayret ettiği izlenimi veriyor.

Bu gerçekler ortadayken masadan kalkmamayı adeta bir siyaset ilkesi haline getirenlerin gerçek niyeti ne olabilir? Özünde devrimci bir dünya görüşünü yansıtan Atatürkçülüğü benimseyenleri statükocu olarak tanımlayanların ‘değişim’ adına özledikleri düzen her halde iktidarın bu anayasa değişiklikleriyle gerçekleştirmek istediği düzen olmasa gerek.

Sevgiler, saygılar.

Onur Öymen

==================================

Teşekkürler değerli Dr. Onur Öymen,
Teşekkürler çok deneyimli diplomat ve politikacı..
(Dışişleri Bakanlığı eski müsteşarı..)

Can alıcı 3 hedefi kısaca göz önüne koymuşsunuz..

Size katılıyorum.
Sağolasınız..

Sevgi ve saygı ile..
16.7.12, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

AKP Anayasa’nın Laikliği tanımlayan md. 24’ü kaldırmak istiyor ! / AKP-JDP intends to abolish article 24 of Constitution which ensures secularity..” hakkında bir yorum

 1. Ahmet SALTIK Yazar

  Teşekkürler değerli Dr. Onur Öymen,
  Teşekkürler çok deneyimli diplomat ve politikacı..
  (Dışişleri Bakanlığı eski müsteşarı..)

  Can alıcı 3 hedefi kısaca göz önüne koymuşsunuz..

  Size katılıyorum.
  Sağolasınız..

  Sevgi ve saygı ile..
  16.7.12, Ankara

  Dr. Ahmet Saltık
  http://www.ahmetsaltik.net

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir