Bayram mı dediniz!

Hüsnü Mahalli

Başka bir açıdan, 26 Haziran 2023, TELE1 İzleyici Hattı

Bayram mı dediniz! – Tele1

Yarın Kurban Bayramı..
Yaklaşık iki milyon Müslüman Mekke’de Hacı olduktan sonra ülkelerine ‘günahkarından arınmış’ olarak dönecekler. Bu ‘arınma’ hali ne kadar sürer bilinmez ama gerekirse bir daha gidip Kabe’nin etrafında tavaf ederler.

17 Haziran’da CNNTÜRK’te konuşan YRP’nin lideri Fatih Erbakan “Cenab-ı Allah insanlara günah işleme özgürlüğü vermiş. Mani olursanız büyük bir günah işlersiniz. Zorla ve korkudan dolayı namaz kılması, başını örtmesi şirk koşmaya girer.” diyordu.

Dünyanın her yerinde Müslümanların ezici çoğunluğunun işlediği irili-ufaklı günahların burada detaylandırmasının (ayrıntılandırmasının) anlamı yok çünkü bu günahları işleyenler genellikle ‘en hakiki Müslüman biziz’ derler.

Irak’ta kurulan IŞİD ve Kaide’nin Suriye kolu NUSRA’nın yaptığı gibi. Kendi aralarındaki kavgada binlerce Müslüman öldürüldü ve bunların bir kısmının kafası canlı yayınlarda kesildi.

Önceki Bayramlarda olduğu gibi bu Bayram’da da milyonlarca Müslüman dünyanın dört bir yanında kurban keserek ‘İnançlı birer Müslüman’ olduklarını kanıtlamaya çalışacaklar.

Nasıl ve ne kadar olurlar bilinmez ama yüz yıllardır Müslümanların din kardeşi başka Müslümanları kendi hesapları uğruna kurban ettiklerini de hatırlayan olmaz.

  • Kurban kesmek başka Müslümanların Müslümanları kesmesi ise bambaşka!

O da yetmeyince bu kez ‘Gavurlar’ Müslümanları kullanarak başka Müslümanların üzerine salıyor ve Müslümanlar birbirini kesiyor.

Yakın ve uzak tarihimizde çok örneği var.

Kanlı ‘Arap Baharı’ bunun son örneklerinden biri. Suriye, Libya, Yemen, Irak ve bölgenin diğer ülkelerinde ‘Gavur’un aparatı gibi davranan Müslümanlar iki milyona yakın Müslümanın ölümüne neden oldu.

Sakat kalan insanlar, yetim çocuklar, tecavüze uğrayan kadınlar, acıların en ağırını yaşayan insanlar, ülkesinden kaçmak zorunda bırakılan milyonlar ve yıkılan yüz binlerce ev..

İyi de kimin umurunda?

Yolsuzluklar, rüşvetler, dolandırıcılık, hırsızlık, sahtekarlık ve her türlü pislik ve rezillikler kimsenin umurunda değil. Yalnızca Türkiye’de değil Müslümanların yaşadığı her yerde. Oysa Cuma’ları hariç çok az sayıda Müslümanın gittiği cami sayısı gün geçtikçe artıyor. Belki de yaptıranlar günahlarını bu camilerle affettirmeye çalışıyorlardır.

Ya da öyle düşünüyorlardır. Ya da kandırdıkları Müslümanlara yutturuyorlardır.

Bildik ikiyüzlülük hikayeleri. Müslümanların bildik halleri.

Cehalet, yobazlık, çağ dışılık, fırsatçılık, lümpenlik ve rezilliğin her türlüsü. Hiç bir şey olmamış gibi herkes kendi bildiği yolda devam ediyor.

Kolayını bulanlar ‘ Kurban keser mazbut birer Müslüman olduğumuzu kanıtlarız’ modunda.

Elbette vardır aralarında gerçek dindarlar. Elbette birçoğu olup bitenlere çok üzülüyordur. Elbette hepsi çaresiz çünkü İslam adına konuşan ve davrananlar İslamın yasakladığı tüm irili ufaklı günahları açıktan ve gizliden işliyorlar. Allah korkusu yoksa kuldan neden korksunlar ki!

Müslümanların Müslümanlara her yerde ve her zaman kazık atıp kanını akıttığı bizim coğrafyada ‘Müslümanlar’ Kurban kesmeyi birer ‘eğlence’ olarak görürler. Acı ama gerçek.

Müslüman Fetö’cularla Müslüman AKP’liler arasındaki kanlı kavgayı ve detaylarını (ayrıntılarını) herkes biliyor. Başka Müslüman ülkelerde formatları farklı olsa da benzer hikayeler var.

Sonuçta herkes “Elhamdulillah Müslüman”. Herkes “ Müslümanım, doğruyum çalışkanım’ diyor. İster inanın ya da inanmayın ama galiba onların da birçoğu kendi söylediklerine inanmıyorlardır.

Neyse, kim neye nasıl inanır bilinmez ama biz yine tüm benliğiyle inanan ve inancının gereğini yapan gerçek Müslümanların Kurban Bayramını kutluyor ve haksızlıklar karşısında sesini çıkarmayanlara ‘dilsiz şeytan’ diyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir