HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ OLMAYAN ADD, AYNI ZAMANDA HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN EMPERYALİZMİN ARKA BAHÇESİ OLMASINA SESSİZ KALAMAZ… KALMAMALIDIR…

HİÇBİR SİYASAL PARTİNİN ARKA BAHÇESİ OLMAYAN ADD,
AYNI ZAMANDA HİÇBİR SİYASAL PARTİNİN EMPERYALİZMİN ARKA BAHÇESİ OLMASINA SESSİZ KALAMAZ… KALMAMALIDIR…

Lütfü KIRAYOĞLU
Elektrik Müh. (İTÜ)

Atatürkçü Düşünce Derneğihiçbir siyasal partinin arka bahçesi olmama” kararlığındadır ve bu ilkeye uymayanlar olsa da bu kararlılığını sürdürmelidir.

Bu ilke ADD’nin siyaset dışı olduğu, siyasete karışmadığı, karışmayacağı anlamına gelmez. Tam tersine ADD ülke siyasetine Kemalist hedefler doğrultusunda yön verir, dost ya da başka konumdaki siyasal partileri uyarır, etkiler, kazanır. Bu işi yaparken de tam anlamıyla siyaset yapar. Kimilerini gücendirmemek için bu işlevini erteler ya da unutursa, bu kez siyasal partiler boş buldukları alanda yani ADD’nin arka bahçesinde iş yapmaya kalkışırlar.

ADD nasıl siyasal partilerin içişlerine karışmasını istemez, ADD’yi istekleri doğrultusunda düzenlemeye kalkmalarını kabul etmezse, ADD de siyasal partilerin içişlerine karışmaz, oralarda düzenleme yapmaya kalkmaz.

Ancaaaak… İstisnasız (Ayrıksız) bütün siyasal partilerin ülkemizin geleceği hakkındaki iç ve dış politikaları, temel ekonomik görüşleri, bağımsızlık, demokrasi, emekçilere karşı tutumu, emperyalist baskı girişimlerine karşı direnç ya da teslimiyetleri ADD’nin en yakın ilgi alanındadır. Hele hele bu siyasal parti Atatürk’ün en “büyük eserim” dediği Cumhuriyet karşısında hatalar yapan diğer “en büyük eser” dost Cumhuriyet Halk Partisinden geliyorsa asla ve asla sesiz kalamaz. geçiştiremez, “şimdi sırası değil” diyemez. En zor zamanda ortaya atılarak “TAM ZAMANINDA” tavır koyar.

UNUTMAYIN…

Birinci İnönü Savaşı‘nın 102. yıldönümü günlerindeyiz. İşte o günlerde, 102 yıl önce tam işgalciler saldırıya geçmişken Çerkez Ethem kuvvetleri ayaklanarak büyük bir kargaşaya yol açar. Ancak Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa “şimdi sırası değil” demeden, “bölünürüz” demeden işgalcilere yönelmeden hemen önce cephenin bölünmesi olasılığına karşın Çerkez Ethem isyancılarına son ve kesin darbeyi indirir. Asla bu durumda “Çerkez kardeşlerimiz bizi desteklemekten vazgeçer” endişesine kapılmazlar. Tam tersine bu olaydan günümüze dek Çerkez kardeşlerimiz kurtuluşun ve Cumhuriyetimizin en sağlam yapı taşı oldular.

 • Çerkez Ethem = Çerkezler olmadığı gibi, Kürt kardeşlerimiz = HDP değildir!

Konuşmanın, Cumhuriyetimizin temellerini sarsan gelişmelere itiraz etmenin tam sırasıdır.

Her kuruluşta danışmanlar yönetimin başında bulunanların seçimle gelmeyen, ama atanan ögelerdir. Danışmanların uluorta konuşma hakları yoktur. Onların konuşacağı, sorumlu olduğu yer bellidir.

 • Cumhuriyetin temellerine dinamit koyan görüşler,
  “Kişisel düşünce” denilerek geçiştirilemez, örtbas edilemez.

“ADD hiçbir siyasal partinin arka bahçesi değildir.”

Buna izin vermez.

 • Aynı ADD hiçbir siyasal partinin emperyalizmin ARKA BAHÇESİ olmasına sessiz kalamaz.

Hele hele Atatürk’ün partisindeki gelişmelere asla SESSİZ KALAMAZ… KALMAMALIDIR…

HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ OLMAYAN ADD, AYNI ZAMANDA HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN EMPERYALİZMİN ARKA BAHÇESİ OLMASINA SESSİZ KALAMAZ… KALMAMALIDIR…” hakkında 2 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Her sözcüğü MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL bir yazı. Çok değerli yazarı sevgili Lütfü KIRAYOĞLU’nun kalbine, eline, kalemine sağlık.

  Cevapla
 2. Duran Aydoğmuş

  İşte “Gerçek Atatürkçülük” budur… ADD’ye de bu yakışır…
  ADD Gnl. Bşk. Sayın Dr. Hüsnü Bozkurt’a ve Sayın Kırayoğlu’na teşekkürler saygılar…

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir