Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na Açık Mektup!

Prof. Dr. Özer Ozankaya
ADD Kurucu Üyesi ve 4. Gnl. Bşk.
of.ozankaya@isnet.net.tr

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı
Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na Açık Mektup!

Sayın Kılıçdaroğlu,

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusu, Türk ulusunun olduğu gibi tüm uygar insanlığın da sonsuza dek saygı ve sevgisini kazanmış olan Mustafa Kemal Atatürk, daha 103 yıl önce, Türk Bağımsızlık Savaşı’nın ilk temel adımlarından Erzurum Kongresi’ni düzenlemeye hazırlanırken, 7-8 Temmuz akşamı, yakın arkadaşlarından Mazhar Müfit (Kansu) Bey’e şu demokrasi programını not ettirmişti:

“Zaferden sonra hükümet biçimi Cumhuriyet olacaktır. Bu bir.
İki: Padişah ve hanedan konusunda zamanı gelince gereken işlem yapılacaktır.
Üç: KADINLARIN ÖRTÜNÜP KAPANMASI KALKACAKTIR. (Büyük harfle yazan Ö.O.)
Dört: Fes kalkacak, uygar uluslar gibi şapka giyilecektir.
Beş: Latin harfleri kabul edilecektir.”

Türk ulusu ve Cumhuriyet Halk Partisi üye ve seçmenleri, tümüyle demokrasinin, insan hak ve özgürlükleri düzeninin olmazsa olmaz koşulları olan bu siyasal kültür kalıtına yüz yıldan beri, bilinçle ve sarsılmaz kararlılıkla sahiptirler.

Başta ABD, sömürgeci devletlerin Türk ulusuna yaraşır görmedikleri, çünkü tüm İslam dünyasına da özgürlük ve bağımsızlık, kendi evlerinin efendisi olarak yaşama yollarını açacak gelişmelerin temeli olan bu kalıta sahip çıkmak, CHP Genel Başkanı’nın da birincil ödevi olmak gerekir, düşüncesindeyim.

Saygılarımla. 05 Ekim 2022

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na Açık Mektup!” hakkında 3 yorum

 1. mustafa karahan

  Sevgili Hocam
  KK nun türban çıkışından rahatsız olduğunuz her halinizde belli oluyor. Saygı duydum. Bilmiyorum, hatırlar mısınız TV lerde gördük; bir vatandaş CHP gelirse baş örtüsünü tekrar yasaklar diyorlar demişti. KK da cevaben Mollaoğlu da bizimle birlik deyip başka bir odağın işaret etmişti.
  Artık buna ihtiyaç kalmıyor, çünkü yasa var. Elindeki en güçlü silahı elinden alınan Erdoğan hemen Anayasa’ya koyalım karşılığını verdi. Başkan Vekili Özkoç bugün en güzel yanıtı verdi. Yasayı görelim sonra yanıtlarız dedi.
  Bir yerde CHP samimiyeti ve Erdoğan’ın samimiyetsizliği ortaya çıktı.
  Endişenizi ve kaygılarınızı anlıyorum. iDiğer taraftan sizler gibi cumhuriyet aşığı bilim adamlarının varlığı (hele düzmece dr,doç,profları görünce) bir başka anlam kazandırıyor.
  Sağ olun, iyi ki varsınız
  Saygılarımla

  Cevapla
 2. zafer bekleyen

  Bir Ataturk Turkiyesi vatandasi olarak, CHP Baskanina yonelik sözkonusu açık mektubun altına imzamı atıyorum. Bu açık uyarıdan da anlasilacagi uzere, maalesef, mevcut CHP baskaninin, Sorrospugiller ser güçleri tarafından paraşütle partinin basına getirilmiş bir Truva ati olduğu, Ataturk ilke ve devrimlerine aykırı icraatlarıyla bir kere daha acığa cikmis bulunmaktadır. Dolayisiyla, Turkiye’nin gercek beka sorunu, mevcut hükümet yönetiminden önce, CHP’nin yönetiminin Ataturk ilke ve devrimlerinin takipçisi ve uygulayicisi bir çizgiye çekilmesi sorunudur.

  Cevapla
 3. MÜSELLİM PESEN

  CHP de ve her yer de Devrimcilik,Devletçilik ,Halkçılık, Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik ve Laiklik programı iktidar olmalıdır.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir