Geleceğimizi tehdit eden en büyük sorun!..

Uğur Dündar
ugur.dundar@ugurdundar.com.tr

SÖZCÜ, 07 Mayıs 2022

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer“İzmir’de 150 bin civarında göçmen var. Kentsel Adalet Daire Başkanlığı kurduk. Onların gündelik hayatlarında kolaylaştırıcı olmak, bir sorun yaratılmasına imkan vermemek için çabalıyoruz. Adalet arayışları, sosyal hayata entegrasyonları, ne varsa bunlarla ilgilenen birimimiz var. Onlar bir biçimde hayatın içindeler. Onlarla yaşıyoruz. Bunu herkesin hazmetmesi ve bununla devam etmeyi öğrenmemiz lazım” demiş. (AS: Biz asla katılmıyoruz buna!)
★★★
Başkan doğru söylüyor. Özellikle Suriyeli göçmenler İzmir’de hayatın hemen her alanında karşınıza çıkıyor.
★★★
Hiç unutmuyorum, bu güzel kentte yaşadığım yakın geçmişte bir gün, aracımı her zaman yıkattığım yere götürdüm. Beni gördüklerinde güler yüzle karşılayıp fotoğraf çektiren yıkayıcı gençler gitmiş, yerlerine asık suratlı yenileri gelmişti. Orayı yöneten kişiye bu değişikliğin nedenini sordum. “Abi bizimkiler verdiğim parayı beğenmiyorlar. Onları gönderip bu Suriyelileri aldım” dedi.
★★★
Aracımla çıkıp, ilk kırmızı ışıkta durduğumda, yine Suriyeli çocuklar koşup, az önce pırıl pırıl yıkanmış camları güya temizliyormuş gibi yaparak, kirletmeye başladılar! Para verip uzaklaştırarak Alsancak’a doğru yola koyuldum!.
★★★
Aracımı bıraktığım otoparktan çıkarken Suriyeli bir kağıt toplayıcı önümü kesti. Aç olduğunu söylüyordu. Gerçekten de bitkin bir görünümü vardı. Avurtları çökmüş, gözlerinin akı sararmıştı. Her halinden hasta olduğu belliydi. Yüreğim kaldırmadığından cebimde ne varsa onunla paylaştım.

Garip öylesine sevindi ki, o mecalsiz haliyle adeta uçarak uzaklaştı…
★★★
Param kalmadığından, karşı kaldırımdaki bankamatikten çekmem gerekiyordu. İşlemi tamamlayıp paraları cebime koymaya çalışırken bir de ne göreyim? İri kıyım iki göçmen genç, gözlerini elimdeki paraya dikmiş, bir şeyler vermemi beklemiyorlar mı!.. Soğuk kanlılığımı kaybetmeden ikisine de hâlâ para makinesinin sıcaklığını koruyan 10’ar liralık banknotlardan verdim. Başlarıyla “yetmez” gibisinden bir işaret yaptılar. Biraz bekledim. Gitmeye niyetlerinin olmadığını anlayınca, birer 10 lira daha uzattım. Yine yeterli görmediler. İşte o an, kentin göbeğinde bulunmama rağmen başımın belaya gireceğini hissettim. Bunun üzerine her şeyi göze alıp, bir omuz darbesiyle aralarından sıyrıldım ve hiç arkama bakmadan hızlı adımlarla uzaklaşarak yakındaki bir cafeye (AS:  kafeye!) ulaşmayı başardım.
★★★
Güler yüzlü garson “Uğur Bey hoş geldiniz. Ne istersiniz?” deyince derin bir oh çekip “Ne isteyeyim kardeşim? Nihayet Türkçe konuşan, benden para istemeyen ve kendimi güvende hissettiren birine rastladım. Biraz nefesleneyim, bir şeyler içerim” dedim.
★★★
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, insancıl bakış açısı ve iyi niyetle “Onların gündelik hayatlarında kolaylaştırıcı olmak, bir sorun yaratılmasına imkan vermemek için çabalıyoruz” diyor ama, göçmenlerin artık taşınamaz hale gelen varlığı, toplumumuz için başlı başına büyük bir sorun olmuş durumda.

Hem de

acilen müdahale edilmesi gereken ve ülkemizin geleceğini tehdit eden çok büyük bir sorun!..

 

Geleceğimizi tehdit eden en büyük sorun!..” hakkında bir yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Her tümcesi güncel ve somut, hakli ve temelli, ulusal önemli ve toplumsal değerli, yaşamsal gerekli ve belgeli bir özel, genel, ve mükemmel duruş, tepki ve sonuç. Çok değerli yazarı en içten ve gerçek ATATÜRK’cü yurtsever insan ve ünlü ve duayyen gazeteci -yazar sevgili Uğur DÜNDAR’a en yürekten tebrikler ve selamlar, sevgiler ve saygılar, en iyi dilekler ve yeni başiarılar, büyük umutlar ve ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ TEHDİT EDEN BU ÇOK BÜYÜK SORUN ile ilgili özel bir adak :

  BU YAŞAMSAL GÖREVE ADAY TÜM ERKEKLER VE MELEKLER

  Milyonlarca yüce şehit canıyla kurulmuş
  Ve yüz binlerce gazinin kanıyla sulanmış
  Bu ulu ve kutsal yurdu ve Cumhuriyeti’ni
  Ve bu 15 bin yıllık ulusun tüm değerlerini
  İç ve dış Arap fellahlara ve cellatlara pazarlama emelleri olan
  Ve uzak ve yakın emperyal güçlerin tümüne tur atıp kur yapan

  Eski ve en yeni mandacılar
  Ve özel ve tüzel mafyacılar,
  Bunların açık ve gizli provokatörleri ve ajanları
  Birkaç maaşlı ve tam örtülü ve örtüsüz uşakları,
  Bütün ‘sağ’ ve ‘sol’ koltuk deynekleri,
  Tüm yeraltı ve yerüstü köstebekleri,

  Er veya geç ama mutlaka yenilecek ve tarihin çöplüğüne süpürülecektir.
  Bu yaşamsal,ulusal ve toplumsal göreve aday tüm melekler ve erkekler,
  Tek ve en geniş bir Hak, Vatan Ve Halk Cephesi’nde baş başa vermeliler.
  İşte tam o zaman tüm yurda beka,barış ve özgürlük,
  Bağımsızlık, demokrasi, birlik, kardeşlik,ve bütünlük,
  Tüm ulusa ise iş,aş,emek, hak,hukuk,adalet,genlik ve gönenç gelecektir.

  Gönül Pınar Atacı, 9.Mayıs.2022

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir