POST HABER TV kanalı konuşmamız : TURKOVAC ile ilgili bilimsel veri ve açıklama yok!

Prof. Dr. Ahmet Saltık : TURKOVAC ile ilgili bilimsel veri ve açıklama yok!

Prof. Dr. Ahmet Saltık TURKOVAC ile ilgili bilimsel açıklama yok » PostHabernet Tarafsız Özgür Habercilik

Prof. DR.Ahmet Saltık TURKOVAC ile ilgili bilimsel açıklama yok


Atılım Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AbD öğretim üyesi, Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimci Prof. Dr. Ahmet Saltık, acil kullanım onayı (AKO) başvurusu yapılan yerli Covid-19 aşısı  adayı TURKOVAC’ın henüz bilimsel çalışmaların olmadığını ve bu durumun aşıya olan güvenin üzerinde bilim dünyasında ve kamuoyunda kuşku uyandırdığını söyledi ve vatandaşları uyardı .

Sağlık Bakanı Dr. F. Koca, 23 Aralık 2021 günü günlük kovit-19 tweet iletisine ekleyerek;

“Dün seri üretimine geçilen yerli aşı Turkovac’tan, araştırma aşamalarında elde edilen sonuçlar bilim dünyamız için heyecan verici olmuştu. Aşı için Turkovac’ı bekleyenlere, devam dozları için Turkovac’ı seçeceklere duyurmak istiyoruz: Bu mücadeleyi kendi aşınızla vereceksiniz.” diye duyurdu!

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04942405” adresinde Sağlık Bakanlığı adına yayınlanan “niyet mektubunda” aşağıdaki bilgi yer almakta :

 • Kestirilen / öngörülen katılımcı sayısı 40,800 olarak verilmektedir.

Uygulama ancak 2-3 bin gönüllüde yapılabildi.. Kabul edilemeyecek derecede yetersiz.
Sağlık Bakanı harıl harıl gönüllü çağrısı yapmakta. Duyumlarımıza göre ise “40 olguya / vakaya” erişilebilmiş durumda!

Bu koşullarda hiçbir aşı adayına, uygar dünyanın hiçbir yerinde, ACİL KULLANIM için de olsa ONAY ve – ril(e) – mez…

Yukarıda sunulan erişkede (linkte, https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04942405) yayınlanan araştırma “niyet mektubunda“, en başta aşağıdaki dizeler / uyarılar yer almakta:

 • The safety and scientific validity of this study is the responsibility of the study sponsor
  and investigators. Listing a study does not mean it has been evaluated by the U.S.
  Federal Government. Know the risks and potential benefits of clinical studies and talk to your health care provider before participating. Read our disclaimer for details.

Yani;

 • Bu çalışmanın güvenilirliği ve bilimsel geçerliliği, çalışma destekçisi (sponsoru) ve araştırmacıların sorumluluğundadır. Bir çalışmaya burada yer verilmesi, ABD Federal Hükümeti tarafından değerlendirildiği anlamına gelmez. Klinik çalışmaların risklerini ve beklenebilecek (potansiyel) yararlarını öğrenin ve katılmadan önce sağlık uzmanınızla görüşün. Ayrıntılar için sorumluluk kapsamımızı / sınırlarımızı okuyun…

Ayrıca, TURKOVAC adlı aşı adayına İVEDİ (ACİL) KULLANIM ONAYI veren kurum TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) özgür – özerk bir bilimsel kurum olmayıp, Sağlık Bakanlığının yönetsel vesayeti altında bir idari birimdir ve Sağlık Bakanının ivedi kullanım onayı istemini reddetme olanağı, AKP iktidarının katı kadrolaşma sistematiği içinde yoktur. Bu Kurumdaki bilim kurulunun üyeleri ve kurulun dayandığı bilimsel verilerin, gerekçenin paylaşılması zorunludur.

Sağlık ve aşı hakkında bilgi almak, Anayasal sağlık hakkının (md. 56, 74 vd.) ayrılmaz tamamlayıcısıdır. İktidar için ise anayasal yükümlülüktür (md. 2, 5, 56, 74 vd).

 • AKP iktidarı hukuka ve uluslararası yerleşik bilimsel kurallara, etik ilkelere uymak zorundadır.

Bunlar yapılmadan TURKOVAC’ın yaygın uygulamaya geçilmesi ile ortaya çıkabilecek tıbbi komplikasyon, istenmeyen olumsuz – ters sonuçlardan AKP iktidarı mutlak olarak sorumlu olacaktır (hizmet kusuru, Anayasa md. 125 ve TCK’nın ilgili hükümleri).

Bu aşı adayı (TURKOVAC), henüz uluslararası bilimsel standartlarla
acil kullanım için bile olsa AŞI niteliği kazanMAmıştır!

Bir de dışsatımı (ihracatı) yapılır ve yaygın aşı komplikasyonları ortaya çıkarsa, Türkiye uluslararası düzlemde de haksız, itibarsız hatta suçlu duruma düşebilecektir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur.

Sağlık Bakanlığı, gecikmeksizin, tüm bilgileri – verileri kamuoyu ve bilimsel çevrelerle ve Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşmak zo – run – da – dır..

TURKOVAC aşı adayı, kesinlikle kullanıma sokulmamalıdır.

Dolayısıyla, konuya ilişkin yayınladığımız ve 345 bini aşkın kişinin okuduğu tweet iletimizi yineliyoruz (https://twitter.com/profsaltik/status/1474909240615657485?s=20) :

 • TURKOVAC henüz aşı de – ğil – dir!
 • Türkiye gündeminin kurgulu ağır ekonomik bunalımla işgal edildiği ortamda (17-25 Aralık yolsuzluğu), AKP’nin gündem oyununa başvuracağını bekliyorduk.
 • Ancak konu, 90 milyonluk Türkiye’nin sağlığıyla SALGIN ORTASINDA KUMAR OYNAMAK asla olmamalı idi!
 • Bu aşı adayı, henüz kesinlikle AŞI değildir!

Ahmet Saltık hocamızın haber Kanalımıza değerlendirmesini izlemek için lütfen tıklayınız.
Aşı adayı TURKOVAC ardından ülkemizin birçok güncel sorununu da, siyaset bilimci olarak yanıtladı Dr. Saltık. Kapsamlı program 64. dakika.. İzlenip paylaşılması dileğiyle.. / E. Kahraman

HABER ÖZEL – Prof.Dr .Ahmet Saltık CANLI YAYIN – YouTube

POST HABER TV kanalı konuşmamız : TURKOVAC ile ilgili bilimsel veri ve açıklama yok!” hakkında 3 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Sözün tam ve tüm anlamıyla BİLİMSEL, İNSAN VE VATAN SEVER, yaşamsal ÖNEMLİ, uluısal ve evrensel DEĞERLİ, tek sözle DAHİYANE teşhisler, saptamalar, irdelemeler, yorumlar, genellemeler, tanımlar, teşhirler, kınamalar, öngörüler, sonuçlar, öneriler ve öğütler. Her yerli ve yabancı insan tarafından mutlaka izlenmesi gerek. DAHİ hekim, sağlıkcı, siyasal bilimci ve hukukcu SEVGİLİ hocamız Prof.SALTIK’a en yürekten tebrikler ve teşekkürler, sonsuz sağlık ve bağışıklık dilekleri, özel selamlar, derin saygılar, yeni başarılar ve kesin utkular. İYİ Kİ VAR. Çok değerli yapımcı ve sunucu sayın Kahraman’a da teşekkürler ve aynı dilekler.

  Cevapla
 2. Gönül Pınar Atacı

  Tıp ve sağlık, siyasal bilgiler ve hukuk alanlarında tam ve gerçek DAHİ bilgin SEVGİLİ hocamız Prof.SALTIK’ın, Türkiye’de ve dünyada İNSAN, HALK, ULUS, VATAN, SAĞLIK, YAŞAM, BEKA, BARIŞ, BİLİM, FEN, HAK, HUKUK, ADALET, AHLAK, FAZİLET, AYDINLIK VE UYGARLIK sevdasıyla dolu bu DAHİYANE saptamalarının, irdelemelerinin ve yorumlarının tümünü baştan sona İZLEMEK, OKUMAK , DİNLEMEK, PAYLAŞMAK, VE YEDİDEN YETMİŞE HERKESE ÖNERMEK VE KUTLAMAK, asla küçümsenmemesi ve ertelenmemesi gereken insani ve ahlaki bir görevdir.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir