CUMHURİYETİN SAĞLIK DEVRİMİ : Sosyalleştirme ve Günümüz Piyasacı Sağlık Hizmetleri

Dostlar,

15 Ekim 2021 Cuma günü, öğlen arasında, Hacettepe Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun çağrısı ile bir konferans sunduk. Poster aşağıdaki gibi hazırlanmıştı.

Topluluk Başkanı, Hacettepe Tıp 4. sınıf öğrencisi Eray Peker tüm hazırlıkları yapmıştı sağolsun. Sabah Atılım Tıp Fakültesindeki dersimizden 12:00’de ayrıldık ve yarım saatte Kızılcaşar’dan Sıhhiye’ye yetişmeye çabaladık. Hacettepe’nin bahçesinde park yeri olanaksız! Geçen yıl emekli olduğumuz Ankara Tıp bahçesine bıraktık aracımızı ve “4 nala” (!) Yeşil anfiye koştuk.

50 (evet, tam elli!) yıl önce 1971’de henüz ergin (reşit) bile olmayan bir çocuk / genç olarak bu güzelim – seçkin Tıp Fakültesinde Tıp Eğitimine başlamıştık. Tam yarım yüzyıl sonra ise, ak saçlı ve emekli bir öğretim üyesi olarak aynı koridorlarda, mekanlarda idik.

Hazırladığımız yansılarla 45-50 dakika içinde sunumumuzu yaptık. 13:30’da derslere devam edilecekti. Bu yansıları aşağıda bilgi ve ilginize sunuyoruz (97 yansı, 7 MB):

Cumhuriyet Dönemi Sağlık Hizmetleri ve Günümüz, Ahmet Saltık

Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün Devrimleri arasında SAĞLIK DEVRİMİ yeterince incelenmemiştir Oysa bu alanda yapılanlar da gerek Felsefesi gerek eylemi ve gerek sonuçları bakımından gerçek bir Devrim niteliğindedir.

Tarihçilerin, özellikle Cumhuriyet Tarihi – Devrim Tarihçilerinin, Tıp Tarihçilerinin, yeni kuşak hekim ve sağlıkçıların bu alana mutlaka eğilmeleri gerekmektedir. Sunumumuz yansıları oldukça varsıl sayılabilir. 1988 – 2020 arasında Tıbbiyede öğrencilerimize bu konuyu aktardık. Atılım Tıp’ta da sürdüreceğiz. Web sitemizde yazdıklarımız da oldu..

Bilgi ve ilginize sunarız..

Sevgi ve saygı ile. 18 Ekim 2021, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Atılım Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı
Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimi – Kamu Yönetimi (Mülkiye)
www.ahmetsaltik.net         profsaltik@gmail.com
facebook.com/profsaltik     twitter : @profsaltik     

CUMHURİYETİN SAĞLIK DEVRİMİ : Sosyalleştirme ve Günümüz Piyasacı Sağlık Hizmetleri” hakkında bir yorum

  1. Gönül Pınar Atacı

    Her ikisi de sözün tam anlamıyla MÜKEMMEL VE DERİN BİLİMSEL SUNUMLAR olan erişkeleri de içinde olmak üzere ÇOK DERİNDEN ETKİLEYEN hatta BÜYÜLEYEN VE ONUR VE GURUR VEREN çok önemli ve değerli belgeler, bilgiler, veriler, göstergeler, saptamalar, irdelemeler, yorumlar, genellemeler, sonuçlar. DAHİ ve en içten ATATÜRK’cü bilgin sevgili hocamız Prof. SALTIK’ın asla yılmaz ve yorulmaz kalbine, eline, diline, kalemine sağlık. İYİ Kİ VAR.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir