‘Sputnik’te aracı hırsı Türkiye’ye 14 ay kaybettirdi’

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, iktidarın Çin aşısında olduğu gibi Sputnik V aşısında da aracı kullanma çabası içine girdiğini ve bu nedenle Türkiye’ye 14 ay kaybettirildiğini söyledi.

‘Sputnik te aracı hırsı Türkiye ye 14 ay kaybettirdi’

ANKARA (Anayurt)
https://anayurtgazetesi.com/haber/Sputnik-te-araci-hirsi-Turkiye-ye-14-ay-kaybettirdi/730355 29.04.2021

(AS: Bizim kapsamlı katkımız yazının altındadır..)

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, iktidarın Çin aşısında olduğu gibi Sputnik V aşısında da aracı kullanma çabası içine girdiğini ve bu nedenle Türkiye’ye 14 ay kaybettirildiğini söyledi. Emir,

 • “Ruslar, 8 ay önce Sputnik V’yi Türkiye’de üretelim teklifiyle geldi. Üretim yeterliliği olmayan AKP’li Öztürk Oran’ın firması, Cumhurbaşkanı talimatıyla seçildi ve anlaşma yapıldı. Şimdi aşıyı ithal edecekler ve o firma ithalata aracılık yapacak. Aşı da ancak 6 ayda gelebilecek. Yandaşa para kazandırmak için Türkiye’ye 14 ay kaybettirdiler” dedi.

RANT HIRSI TÜRKİYE’Yİ AŞISIZ BIRAKTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz geleceğine yönelik sözlerinin ardından yazılı açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Türkiye’ye 14 ay kaybettirildiğini belirterek, şunları söyledi:

 • “Aşı 6 ay içinde ne zaman hangi planda gelecek belli değil. Pandemiyle mücadelede yaşamsal önem taşıyan her ihtiyaçta para kazanma gayretini öncelik haline getiren iktidar, rant hırsı yüzünden Türkiye’yi aşısız bıraktı.

YANDAŞI ARACI YAPTILAR

Ruslarla aslında ilk anlaşma aslında 16 Ağustos 2020’de yapıldı. Rus aşısı ilk gündeme geldiği andan başlayarak iktidar, Çin aşısında olduğu gibi Sputnik V’de de aracı kullanma çabası içine girdi ve aracı olarak Cumhurbaşkanına yakınlığıyla bilinen Öztürk Oran seçildi. Türkiye’de aşı üretebilecek firmalar varken, 83 milyonun sağlığını ilgilendiren böylesine yaşamsal bir konuda bile, yeterliliğine bakmadan kendilerine yakın bir kişiyi seçtiler. VisCoran firmasının sahibi Oran, sarayın en muteber kişilerinden ve aynı zamanda AKP’nin eski Ümraniye İlçe Başkanı. İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı ve TOBB Yönetimi Kurulu üyesi, Vakıf Katılım’ın yönetim kurulu başkanı da olan Oran, ayrıca 15 Temmuz Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın da mütevelli heyeti üyesi.

14 AY KAYBETTİRDİLER

8 ay önce yapılan anlaşmaya göre teknoloji transferi ile Sputnik V aşısı Türkiye’de üretilecekti. Oysa bu firmanın aşı üretme yeterliliğini gösteren GMP belgesi olmadığı konusunda iktidarı uyardık. Bu firmanın aşı üretimiyle ilgisi olmadığı gibi, ilk günden başlayarak aşı üretemeyeceğini ve Türkiye’de üretim yapacak ortak aradığını Öztürk Oran da söylemişti.

Sonuç olarak üretimle ilgili 8 aydır hiçbir adım atılmadı. Şimdi de Bakan, ‘aşıyı ithal edeceğiz’ diyor ve 6 ay içinde geleceğini söylüyor.

 • AKP ve yandaşları, aşıda yine aracılık ve rant peşinde koşarken Türkiye’yi aşısız bıraktılar. Yandaşa para kazandırma çabası uğruna Türkiye’ye 14 ay kaybettirdiler.”

SORULAR YANIT BEKLİYOR

Sputnik V’nin Türkiye’de ortak üretimine ilişkin imzalanan sözleşme ile ilgili 10 Şubat’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın yanıtlaması istemiyle verdikleri soru önergesinin halen yanıtlanmadığını da ifade eden Emir, bir kez daha aynı soruları gündeme getirdi. Emir, Koca’ya şu soruları yöneltti:

 • “Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’na VisCoran firması için bir baskı yapılmış mıdır? Anlaşmanın VisCoran firması ile yapılmaması durumunda onay süreçleri ile ilgili sıkıntı yaşanacağına dair çeşitli uyarılarda bulunulmuş mudur? VisCoran firması, bir doz başına ne kadar kazanç elde edecektir? Üretimi yapacak firmaya doz başına ne kadar ücret ödeyecektir? VisCoran firmasının aracılık etmesinden kaynaklanan zararın miktarı ne kadar olacaktır?”
  ===========================

  Dostlar,

  Yaşasınnn!!!

  Bir AKP KLASİĞİ daha… Olmasa ve gecikse, belli aralıklarla hep ama hep birbirinden yahşi yenileri çıkmasa, zaten “anormal” olurdu, değil mi??

  Meslektaşımız Dr. Murat Emir‘i kutlarız bu arada.
  Dr. Emir’e bu  bilgileri ulaştıran SPUTNİK V firması – Rus entelijansıyası ise, neden bu denli geciktiler ki?? Hazır, Dr. Koca “50 milyon doz Sputnik V aşısı sipariş verdik” buyurmuşken??

  Yazmıştık değil mi dostlar, 12 Aralık 2020’de, Cumhuriyet’in 2. sayfasında, 4,5 ay önce :

  AŞI SAVAŞLARI ve AKP’nin AŞI SINAVI – Prof. Dr. Ahmet SALTIK

  Ne diyordu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, SÖYLEV’ini (NUTUK) bağlarken?

 • “..Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir…”

  Kimeydi bu tarihsel uyarılar??

  Her yaştan TÜRK GENÇLİĞİNE idi değil mi?

  Yahu bu memleket “erken yaşlanma / bunama” ile mi engelli??
  ***
  Öte yandan, Çin’den neden SİNOVAC’ın aşısı gelmiyor?
  Hep sormadık mı;
  1. Bu anlaşmayı açıklayın : AKP ticari sır dedi, ser verdi sır vermedi.
  2. Aşının dozu kaç Dolar, aracı var mı, komisyonu ne?? AKP “yok” dedi, 2 aracı çıktı.
  3. Kaç Dolar ödeme yaptınız ilgili firmaya, paramız kadar mı aşı geliyor?? dedik, laf salatası yapıldı.
  4. Çin bu aşıyı kimi yoksul ülkelere bağışlıyor ve satmayı da sürdürüyor.. Üretim teknolojisi yumurta embriyosuna bağlı değil, biyolojik regülatörler eliyle seri üretim yapıyorlar.. Dedik, Bakan Koca ve partisi AKP’de, RTE’den çıt çıkmadı..
  5. 2. doz için arkası gelmez ise B, varsa C.. palanınız nedir dedik, yanıt alamadık…
  ***
  Şimdi koca Bakan Dr. Koca yarı ağlamaklı (!) “aşı yok” diyor…
  Meğer 6-8 hafta ara ile de 2. doz yapılabilirmiş, mişmiş…
  Ne olur, 1. doz ile birkaç hafta içinde insanlar %30’lara dek bağışık yanıt geliştirir, sonra bu zayıf bağışıklık zamanında ek doz ile (booster, rapel, yineleyen dozlar) güçlendirilmediği için hızla sönümlenmeye geçer..

  Bir de kalkar, sözüm ona halka moral vermek için “.. mutasyonun da sonu var..” buyurursunuz.
  Dr. Koca, bunu tıbbiyede Gen ve Moleküler Biyoloji sınavında söyleyen ilk 3 sınıf öğrencisini salondan kovalarlar.

  Mutasyon = Evrim süreklidir, biyolojik bir gerçekliktir, hiç durmaz. Sizin EVRİM KARŞITI = YARADILIŞÇI (Kreatorist) inançlarınız/takıntılarınız bu evrensel bilimsel gerçekliği etkilemez.
  Mutasyon = Evrim zamanın matematiksel fonksiyonudur, salgın uzadıkça mutasyonlar artar ve bu da salgını uzatır. Taa ki piyango ile, “özlenen – yollarına güller dökülen” olumlu mutasyon piyangosu vurana dek. Ama piyango vurmadı, tersine mutasyon ile virüs güçlendi, salgın azdı..
  ***
  Bu kafa ve kadro ile siz bu salgınla başedemeyeceksiniz..
  Bu olgu çok net bir gerçeklik olarak ortaya çıktı.

  İSTİFA EDİN, bırakıp gidin..

  Muhalefet, bu dakikadan sonra stratejisini bu hedefe odaklamalı..
  AKP istifa!
  Erdoğan istifa!

  Sonra da, masum onbinlerce insanın ölümünün faturası sabık siyasal kadroların önüne konmalı hukuk sistemi kapsamında mutlaka yargılanmalıdırlar.
  Bu faturada en az 5 milyon insanın hastalanması,
  Ekonominin on milyarlarca dolar çöküntüsü,
  Özüne kıyan (intihar eden) canların hesabı,
  Çalınan en az 14 aylık yaşam sevincimiz – hülyalarımız – beklentilerimiz..
  Acılarını içimize sığdıramadığımız 80 bin – 180 bin arasında canımızın çalınan YAŞAM HAKKI da var.

 • Salgın değil, salgından çok AKP, bu partinin akıl ve bilim dışı, sermaye yandaşı, rantçı ilkel vahşeti öldürüyor insanlarımızı..

  Yeter artık, yeter, yeter, yeter!!
  Duyun çığlıklarımız artık, YETER, YETER, YETER, YETER,YETERRR!!!

  Sevgi, saygı, derin acı – kaygı ama yine de UMUT ile. 29 Nisan 2021, Ankara

  Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
  Ankara Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı (E)
  Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimi – Kamu Yönetimi (Mülkiye)
  www.ahmetsaltik.net         profsaltik@gmail.com
  facebook.com/profsaltik     twitter  @profsaltik

‘Sputnik’te aracı hırsı Türkiye’ye 14 ay kaybettirdi’” hakkında bir yorum

 1. SEYHUN ÖRS

  Eğer bu yazılardaki savlar doğru ise AKP nin ve Reisi RTEnin vatana ve ulusa ihanetine bir örnek dahadır. Yok savlar haksız suçlamalar ise ileri sürenler eş düzey bir suç işlemektedirler.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir