UŞAK NASIL BAŞARDI ?

UŞAK NASIL BAŞARDI ?

Dr. Arif Güvenir
Aile Hekimi
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ GYK Üyesi ve İç Ege Bölge Sorumlusu

Dr. Arif Güvenir: ''ÖLÜYORUZ, TÜKENİYORUZ''

(http://ahmetsaltik.net/2020/11/17/dr-arif-guvenir-oluyoruz-tukeniyoruz/)

Yayınlanan Korona Virüs haritasında Batı illerinde mavi renkli tek il olan Uşak, bu başarıyı nasıl elde etti? Başarıda en büyük pay kimindi ?

Elbette, Sağlık Çalışanı olarak, dilekçeyle Kişisel Koruyucu Donanım istediğimizde, merdiven altı üretilmiş kalitesiz maske gönderen, “.. el dezenfektanı, tulum, bone gibi malzemeleri Bakanlık karşılamıyor, kendiniz sağlayın” diye sarı zarfla bilgi veren Uşak İl Sağlık Müdürlüğünün değildir.

İsmet Paşa Caddesine çıkarak vatandaşa uzaktan bağırarak uyarıda bulunan valinin de değildir.

Mavi rengin partisinin renklerinden biri olduğunu ileri sürerek, her fırsatta milletin arasına nifak tohumu ekmekte, ayrıştırmakta, ötekileştirmede hünerli, sağlık çalışanları ve halkımızın emeğini siyasal malzeme yapmaktan çekinmeyen iktidar partisi milletvekilleri ve belediye başkanları hiç değildir.

Sağlık emekçilerinin Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayı ek ödemelerinin üstüne yatan, caydırıcı özelliklere sahip sağlıkta şiddet yasasını çıkaramayan, COVID-19‘u meslek hastalığı olarak kabul etmeyen Sağlık Bakanlığı da değildir.

Başarı;

Her türlü destekten yoksun olarak Aile Sağlığı Merkezlerinde bulaşı önlemek için kendilerinin geliştirdiği özgün yöntemlerle, salgının tepe yaptığı dönemde bile 250-300 hasta bakma becerisi gösteren ve her hastasına eğitim veren Aile Hekimlerinindir!

Gebe izleminde, aşılamada, kan örneği almada, enjeksiyonda en üst önlemler alarak hizmet veren Aile Sağlığı çalışanlarınındır.

Fiziksel hijyenin yanında solunum hijyenini de sağlayan temizlik görevlilerinindir.

112 ve Filyasyon ekibinde çalışan, şoföründen, hemşire ve doktoruna 7 gün 24 saat çalışan sağlık emekçilerinindir.

Acillerde, laboratuvarlarda, görüntüleme merkezlerinde, insanüstü çaba gösteren sağlık emekçilerinindir.

Servislerde yatan hastalarının başından ayrılmayan, servisten yoğun bakıma giden her hasta için göz yaşı döken, yoğun bakımdan servise geri gelen hastaları için sevinç göz yaşlarını tutamayan hemşire ve hekim arkadaşlarımızındır.

Yoğun bakım birimlerinde günlerce sevdiklerinden uzak kalan, her türlü önlemlere karşın virüse yakalanarak uzun süre sağaltım alan (tedavi olan), yaşamını yitiren sağlık çalışanları ve kurallara uyma konusunda son derece duyarlı davranan halkımızındır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir