Cumhuriyet Gazetesine Salgın ve Aşı Hakkında Demecimiz

Dostlar,

Bu gün Cumhuriyet gazetesinde yer alan demecimizi paylaşmak isteriz. Cumhuriyet‘e ve muhabir Sn. Sibel Bahçetepe’ye teşekkür ederiz.

Prof. Dr. Ahmet Saltık, yüz yüze eğitimin başlamasıyla yaşanacak faciayı açıkladı. Adeta feryat ederek uyardı –

Prof. Saltık, bu şekilde okulların açılmasının faciaya yol açacağına dikkat çekti

Okulların 15 Şubat’ta kademeli olarak yüz yüze eğitime başlaması gündemde. Ancak henüz eğitimciler aşılanmadı ve 18 yaş altı grup için de dünyada geliştirilen uygun bir koronavirüs aşısı yok. Bu durum okullar açıldıktan sonra “vakalar artar mı?” endişesini de birlikte getirdi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı (E) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, ülkemizde 1 milyon öğretmenin olduğunu, diğer personelle bu sayının daha da arttığını anımsatarak “Bu şekilde okulların açılması korkunç bir facia olur çünkü çocuklar hastalığı belirtisiz geçirirler, toplum içine yayılmasında en riskli kümedir. Türkiye böyle bir serüvene girişmemeli, gerekli önlemler alınmadan açılırsa bedeli ağır olur” uyarısında bulundu.

Çin’den 14 Ocak’ta getirilen 3 milyon doz CoronaVac aşısının ardından 6.5 milyon aşıda ülkeye geldi. Aşılar 14 günlük incelemenin ardından öncelikle ilk dozları vurulan sağlıkçılar, 80 yaş üzerine ile huzurevlerinde kalanlara, ardından da diğer gruplara kademeli yapılacak. Ancak aşılar geldiğinden bu yana öğretmenlere henüz aşılama başlanmadı.

‘BATIDA ÖRNEĞİ YOK’

Prof. Saltık, okulların açılması durumunda yaşanabilecek sorunları gazetemize değerlendirdi. Saltık “İsveç ve Norveç karşılıklı: İngiltere, pek çok ülke ile sınırlarını kapattı. Fransa dördüncü kez kapanmaya gidiyor, Almanya bir buçuk aya yakın zamandır çok sıkı bir kapanma içinde. Mutant virüs tipi dünyanın pek çok ülkesinde yayılmış durumda. Türkiye’de de olduğunu gördük. Bütün stratejileri de bunlara göre planlamak gerekiyor” dedi. Ülkemizde 1 milyon öğretmenin olduğunu anımsatan Prof. Saltık “1 milyon öğretmeni aşılayacaksınız, diğer çalışanlarda var… Üstelik 18 yaş altıdaki çocuklara eldeki aşılar da yapılamıyor. Yani aşı yapılamayan bir kitleye okulları açacaksınız. Yok batıda örneği. Okullar dahi kapatılıp, uzatılıyor” diye konuştu. Okulların açılması ile tarih vermek yerine, bir takım kriterleri sağlamak gerektiğini ve ondan sonra okulların açılmasının doğru olacağını anlatan Saltık, şöyle devam etti:

“Sözgelimi, Türkiye’de günlük ölümleri 10’un altına indirdiğinizde, günlük yeni olgu sayısın 100’ün altına çektiğinizde, mutant tipler görülmediği taktirde.. gibi ölçütler koyarak okulları açacaksınız. Bu haliyle okulların açılması korkunç bir facia demektir. Çünkü çocuklar hastalığı belirtisiz ve ayakta geçirirler, toplum içine yayılmasında en riskli küme okul çocuklarıdır. Türkiye böyle bir serüvene girişmemeli. Bu gün günlük olgu sayılarımız Nisan ayındaki tepe değerlerinin bile üzerinde.

  • Türkiye’nin en az 3-4 dört hafta köktenci bir biçimde kapanmaya ihtiyacı var, başka türlü bu sorunla baş edemeyeceğimiz gibi gözüküyor.”

AŞI ORGANİZASYONU ŞART 

Aşı üretimi ve dağıtımının bütün dünyada yavaşlatılmış durumda olduğunu da söyleyen Prof. Saltık, “Virüsteki ciddi mutasyon aşıların etkinliğini azaltabilir” değerlendirmesini yaptı. Saltık, şöyle devam etti:

“Çin, kendi nüfusunu da yetiştiremiyor aşıları, başka ülkelerle de bağlantıları var. Yeni mutant tipi virüsler kullanılarak aşı üretmek gerekmektetir. Türkiye 14 Ocak’ta başladığı aşılamada 3 milyon doz aşıyı bile daha kullanabilmiş değil!

  • Demek ki elimizde aşı olsa bile yaygın ve hızlı uygulayabileceğimiz bir altyapıya sahip değiliz.

İngiltere’de, Almanya’da aşı istasyonlarının kurulduğunu, gönüllü tıp öğrencilerinin ve gönüllü eski sağlıkçıların göreve çağrıldığını çeşitli örnekler vererek daha önce de söyledik. Hiçbiri yapılmadı. İş. hastanelere ve aile hekimlerine yıkıldı. Sağlıkçılar organize bir topluluktur ve sağlık kuruluşundadırlar, işe gitmişken aşılarını da olurlar. Dolayısıyla aşı yapılması kolay gruptur. Bu gruba bile 12 günde ancak yetişebildi iseniz, yani günde yalnızca 100 bin doz aşı yapabildiyseniz, ancak 30 günde 3 milyon aşılamayı bitirebilirsiniz. Sağlıkçılar dışında daha da zor, çünkü insanlar dağınıktır.

  • Buraya odaklanmak gerekiyor; nasıl daha hızlı ve daha yaygın aşılama yapabiliriz??

Bu amaçla, yaygın aşılama yapabilmek için ayrı bir yapılanmaya, örgütlenmeye gidilmeli, ayrı personel, insangücü gibi planlamaları yapılmalı. Ancak hükümet harcama gerektirecek hiçbir adım atmıyor, atamıyor. Dolayısıyla bu gün gelen 6.5 milyon doz aşı bende buruk bir sevinç yarattı. Kullanabilecek miyiz, sorun burada. Onun için, büyük bir hızla aşı organizasyonu, yaygın aşı yapılabilmesi için her şeyin baştan gözden geçirilmesi gerekli. Eğer hızla yaygın aşı uygulanamazsa ve 4t hafta arayla 2. doz yapılamazsa, ilk dozdan yeterli bağışıklık elde etme olasılığı azalır. Ara uzadığı, 4 haftayı geçtiği taktirde 2. dozda elde edilecek bağışıklıkta da zayıflama ortaya çıkacaktır.”
***
Aynı içerik YENİÇAĞ‘da ve başkaca yerlerde de Cumhuriyet / Sibel Bahçetepe kaynak gösterilerek yayınlandı..

Prof. Dr. Ahmet Saltık yüz yüze eğitimin başlamasıyla yaşanacak faciayı açıkladı. Adeta feryat ederek uyardı (yenicaggazetesi.com.tr)

https://www.google.com.tr/amp/s/tr.sputniknews.com/amp/turkiye/202101271043667841-prof-dr-ahmet-saltik-bu-sekilde-okullarin-acilmasi-korkunc-bir-facia-olur/ 

https://www.google.com.tr/amp/s/t24.com.tr/amp/haber/dr-ahmet-saltik-bu-sekilde-okullarin-acilmasi-korkunc-bir-facia-olur-turkiye-boyle-bir-seruvene-girismemeli,929190

Sevgi ve saygı ile. 27 Ocak 2021, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Ankara Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı (E)
Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimi – Kamu Yönetimi (Mülkiye)
www.ahmetsaltik.net         profsaltik@gmail.com
facebook.com/profsaltik     twitter  @profsaltik 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir