ÇARPITMA

ÇARPITMA

Ankara Haberleri - Tarihi Ulus Projesi'ne SHP sert tepki verdi ...

Dr. Uğur CİLASUN
ucilasun@gmail.com

Son yıllarda Türkçemiz yeni bir deyiş kazandı.”Sözlerim çarpıtıldı” lafı, her türlü gafın, ağızdan kaçıveren itirafların ve hatta küfürlerin mazereti haline geldi.
TDK Sözlüğü bu ifade için, “gerçek anlamından saptırmak” diyor. Bunun en güzel örneği,hemen herkesin bildiği şu fıkrada görülebilir:
“Papa Newyork’u ziyaret ediyormuş. Uçaktan indiği sırada, kendisini karşılayan gazetecilerden biri sormuş: “Papa Hazretleri, Newyork’taki genelevler hakkında ne düşünüyorsunuz?”. Papa ironik bir yanıt vermiş: “Newyork’ta genelev mi var?” Ertesi gün tüm gazetelerin manşeti şöyleymiş: “Papa uçaktan iner inmez, “Newyork’ta genelev var mı” diye sordu.”
Bizim siyasilerimizin “çarpıtıldı” dedikleri lafları hiç bu örneğe uymuyor. Hemen aklıma geliveren birkaçını size anımsatayım.
AKP Milletvekili, güreşçi Hamza Bey‘in Vakıfbank yönetimine atanmasını eleştirenlere “vatan hainleri” diyor. İtirazlar yükselince, “sözlerim çarpıtıldı. Ben O’nun şampiyonluklarını kastetmiştim” diyor. Siz de inanıyorsunuz(!).
Önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Bey, “Karar” gazetesine konuşuyor. Bir soru üzerine “Gezi olayları ile gurur duyuyorum” diyor. Bunu okuyan İçişleri Bakanı çok  kızıyor. Abdullah Bey-sanırım- korkuyor. “Sözlerim çarpıtıldı” diyor. Sözler gazete sayfasında duruyor. Neresinin çarpıtıldığını kimse anlamıyor.
En son, yeni doğum yapan kızı ile ilgili olarak, sanal medyada yapılan iğrenç bir hakarete haklı olarak çok öfkelenen Reis Bey konuşuyor:
  • “Niçin youtube, niçin twitter, niçin netflix, niçin şu bu gibi sosyal mecralara niçin karşı olduğumuzu anlıyor musunuz? Bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Biz bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kapatılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz.” diyor.
Birkaç gün önce Üniversite öğrencileri ile konuşurken, “sosyal medyada 16 milyon takipçisi ile en çok izlenen kişiyim” diyerek övündüğünü unutuyor. Bu “kısıtlama” ve “tümüyle yasaklama” büyük bir çoğunluğu tedirgin ediyor. Bunun üzerine, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Bey, “Cumhurbaşkanımızın konuşması çarpıtıldı. Onun sosyal medyayı yasaklama niyeti yok” diyor. Sözlerinin neresinin, nasıl çarpıtıldığını anlamayı, halkımızın ferasetine bırakıyor.
Şimdi AKP yöneticilerini  hemen hepsinden yaşça büyük bir ağabeyleri olarak uyarıyorum:
Bu “çarpıtıldı” mazeretini artık kullanmayın; çok ayıp oluyor.
Ne demek istediğinizi açıkça söyleyin Sonra kıvırıp durmayın.
Sevgili mütahitiniz Mehmet Bey’i örnek alın. Adam,
* “Bu milletin a…a koyacağım” dedi.

Kıyamet koptu.Mehmet Bey hiç kıvırmadı. “Sözlerim çarpıtıldı” demedi.

Aslanlar gibi, koydukça koymaya devam ediyor.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir