Diyanet Başkanı Ali Erbaş’a yönelik açıklaması nedeniyle Ankara Barosu’na soruşturma başlatıldı

Diyanet Başkanı Ali Erbaş’a yönelik açıklaması nedeniyle Ankara Barosu’na soruşturma başlatıldı

https://www.msn.com/tr-tr/haber/gundem/.. 28.4.20

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçundan re’sen soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, “Ankara Barosu’nun 26.04.2020 tarihli ve ‘Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasıyla ilgili basın açıklaması’ başlıklı açıklaması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Ankara Barosu hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216/3 maddesi kapsamında, Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan re’sen soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

Ne olmuştu?

Ankara Barosu, LGBTİ+’ları hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş‘a tepki göstermişti. Barodan yapılan açıklamada,

 • “Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda cadı diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır.” denilmişti.

Barodan yapılan açıklamada,

 • “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmayı şaşkınlık ve ibretle izledik.
 • Şaşkınlığımız; sesi çağlar öncesinden gelen bu şahsın, bir devlet kurumunun başında oturup söylemini kutsal sayılan değerler üzerine inşa ederek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesindeki kan kokan cüreti sebebiyledir.
 • Aldığımız ibretse, anılan şahsın içinde bulunduğu takvim yılında yaşamasına rağmen bundan sekiz-dokuz nesil önceki büyükleriyle aynı zihinsel ve dogmatik sınırlara sahip olmak için insan onuruna karşı gösterdiği büyük direnişten kaynaklanmaktadır.
 • Anılan şahsı ve ona hak veren zihniyeti büyük bir şaşkınlık ve ibretle kınadığımızı tüm kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

ifadesi kullanılmıştı.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Diyanet Başkanı Ali Erbaş’a yönelik açıklaması nedeniyle Ankara Barosu’na soruşturma başlatıldı” üzerine 6 yorum

 1. O çok yere göğe sığdıramadığı Osmanlı patişahlarının yaşam biçimlerini nereye koyacak !?

 2. Ankara Barosu Basın Açıklamasında, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini söylediği Ali Erbaş halında, sadece kınamakla yetinmeyip ayrıca diğer konuşmalarıyla birlikte suç duyurusunda da bulunmalıydı.

  Bunun yapılmaması noksan kalmış, tepkileri ters tepmiştir. Atalarımız boşuna söylememiş “Noksan Bırakılan İş Tehlikelidir” diye…

 3. Ankara Barosu Basın Açıklamasında, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini söylediği Ali Erbaş halında, sadece kınamakla yetinmeyip /-diğer konuşmalarıyla birlikte- suç duyurusunda da bulunmalıydı.

  Bunun yapılmaması noksan kalmış, tepkileri ters tepmiştir. Atalarımız boşuna söylememiş, “Noksan Bırakılan İş Tehlikelidir” diye…

 4. Ben Baronun açıklamasında bir aşağılama (hakaret) göremiyorum… BBB nin açıklamasını da hiç anlayamadım. æ

 5. Diyanete inanmıyor musunuz? Dünyadaki tüm soruların çözümü olan ve olası en güzel dünyayı anlatan AHZAP suresini mutlaka okuyun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir