CORONA GÜNLÜK ARTIŞINDA TÜRKİYE’NİN YERİ

CORONA GÜNLÜK ARTIŞINDA
TÜRKİYE’NİN YERİ

Prof. Dr. D. Ali ERCAN
Nükleer Fizik Uzmanı
Değerli arkadaşlar,
Önceki gün (12 Nisan) 5138 yeni Corona vakası oluşu hepimizi kaygılandırmıştır; dün biraz düşük oldu (4789) ve birazcık rahatladık. Eğer bu gün (13 Nisan) de artış 4500’e yakın bir sayı çıkarsa artış tepeyi aştığımız, yavaş da olsa inişe geçtiğimize işaret eder, ki biraz daha umutlanmış oluruz.
Günlük artış eğrisinin şekli hemen bütün modellerde kullanılan ideal çan eğrisinden (Gaussian curve) epeyce farklı olabiliyor hem çıkış ve özellikle hem de iniş evresinde.
Çıkış evresi bizde neredeyse doğrusal bir çizgi izledi.. Bu gün de (13 Nisan) iniş sürerse, tepeye varış günü 11 Nisan olmuştur diyebiliriz. Kaba bir hesap, toplam olgu sayısının daha önceki iletilerimde verdiğim 80 bin sayısının epey üzerine, 90 binlere çıkacağını gösteriyor;
bu günkü sonucu merakla bekliyorum..
Aşağıdaki grafikte Dünya ülkelerinde artış seyrini görüyorsunuz. Siyah çizgi ile Türkiye’nin seyir grafiğini belirttim; hemen hemen Çinin grafiğine (sarı renk) paralel bir bir çizgide gidiyor görünüyor. Umarım düşüş pek yayvan-yavaş olmaz, daha hızlı çıkarız düze.
-Şimdilik- evde kalın, sağlıkla kalın ! æ 12 Nisan 2020
Fotoğraf açıklaması yok.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir