EĞİTİMİN ANATOMİSİ

EĞİTİMİN ANATOMİSİ

Prof. Dr. D. Ali ERCAN
Değerli arkadaşlar,
Üniversitelere giriş sınavı (YKS) sonuçları Milli eğitim kalitesinin (AS: niteliğinin) çok önemli bir göstergesidir.. Bu yıl 2,52 milyon Orta öğrenim öğrencisi Üniversitelere girmek için sınava başvurdu, her nedense bunların %5’i sınava girmedi ya da maddi olanaksızlıklar nedeniyle giremedi veya yeterli bulunmadı.
 
Sınava alınan 2,39 milyon adayın 1,76 milyonu (%73) 500 tam puvan üzerinden 150 barajını aşarak Üniversitelere girmek hakkını aldılar yani bu yıl da 760 bin öğrenci açıkta (avare) kaldı diyebiliriz.
 
Sınavlardaki başarı oranları evlere şenlik:
 
Türkçe %37
Matematik %14,
Fen %11
Sosyal Bilimler %33
 
Yani %63’ü Türkçe, %86’sı Matematik ve %89’u Fen bilmeyen, bir başka anlatım ile ortalama %50’si her üç alanda da başarısız 😲zırcahil bir Gençlik yetiştirildiğini söyleyebiliriz.
 
image.png
 
Buradan şu acı sonucu da çıkarabiliriz:
Türkiye Milli Eğitim kadrosunun yarısı “bankamatik memuru”, okulların yarısı yararsız, gereksiz yapılar durumundadır.
 
Düşünün; bu yerlerde sürünen tabloya karşın, baraj çok düşük (%30) tutulduğundan, her üç alanda da (Türkçe, matematik, fen) yetersiz 560 bin aday Üniversitelere girebiliyor… sonra da “Neden ilk 500’de Türk Üniversitesi yok?” diye hayıflanıyoruz.. elbette olamaz bu kafayla.😢

Kaygılarımla.æ

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir