10 Ekim Katliamı unutulmadı… Barış şehitlerini anmaya bile tahammül yok

10 Ekim Katliamı unutulmadı…
Barış şehitlerini anmaya bile tahammül yok!

10 Ekim 2017, Cumhuriyet
Haber görseli
1
Ankara’da 2 yıl önce Gar Kavşağı’nda meydana gelen ve 102 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin de yaralandığı bombalı terör saldırısının yıl dönümünde, yurdun birçok yerinde anma eylemleri düzenlendi.

Ankara Garı önüne gitmek isteyen gruplarla, İstanbul Üniversitesi’nde katliamda yaşamını yitirenleri anmak isteyen öğrencilere polis müdahale etti. Polis müdahalelerinde çok sayıda yurttaş gözaltına alındı.

İşte il il 10 Ekim Ankara Katliamı anmaları…

Haber görseli
2
Ankara Garı önünde gerçekleşecek olan anma nedeniyle polis ekipleri sabah saatlerinden itibaren çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı. Gara çıkan bütün yollar sabah erken saatlerde trafiğe kapatıldı. Bomba uzmanları ve çok sayıda polis anmanın yapılacağı yerde arama yaptı. Sıhhiye caddesinde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup anma programının düzenleneceği alana gitmek istedi. Fakat polis ekipleri, sadece olayda hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına, milletvekillerine ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine izin verdi. Fakat grup hep birlikte girmek isteyince polis ekipleri müdahale etti. Biber gazlı müdahale sonrası grup bölgeden uzaklaştırıldı. Polis müdahalesinde çok sayıda yurttaş gözaltına alındı.
Haber görseli
3
Katliamın gerçekleştiği alana yurttaşlar alınmazken, CHP milletvekilleri ve yaşamını yitirenlerin yakınları Ankara Garı önüne gelerek açıklama yaptı.

  Haber görseli

  4
  İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilmek istenen 10 Ekim Ankara Katliamı anmasına da polis müdahale etti. Bazı öğrenciler gözaltına alındı.
  Haber görseli
  5
  Merkez Kampüs Havuzlu Bahçe’de anma için karanfiller bırakıldığı sırada müdahale gerçekleşti. İlk bilgilere göre 10’dan fazla öğrenci gözaltına alındı.

  Ana Kapı önünde toplanan öğrenciler de ikinci kezpolisin engellemelerine maruz kaldı.

  Haber görseli
  6
  Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’na bağlı grup, Haydarpaşa Garı’nda, 2 yıl önce Ankara’da hayatını kaybedenler için bir anma programı düzenledi. “10 Ekim Şehitlerini Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız” yazılı pankart açan grup 1 dakikalık saygı duruşunun ardından açıklama yaptı.
  Devlet Gül Bildikarı’nın okuduğu basın açıklamasında, “Bugünden geriye baktığımızda, yaşadıklarımızın sadece 2 canlı bombanın kendisini patlatmasının ötesinde, siyasi tercihlerin, ihmallerin, görmezden gelmeleri ve en önemlisi de kimsenin saklayamayacağı biçimde kastın olduğunu gördük” dedi.
  Patlamada ölenlerin fotoğraflarının ve hikayelerinin bulunduğu bir pano asıldı. Açılan deftere duygularını yazan bazı katılımcıların ağladığı görüldü.
  Haber görseli
  7
  ANKARA’da iki yıl önce miting öncesinde Gar Kavşağı’nda düzenlenen bombalı terör saldırılarında hayatını kaybedenler İzmir’de anıldı. Basın açıklamasını okuyan Mustafa Güven, “Bizler 10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi Mitingiyle, ülkemizde yaratılan savaş atmosferine, çatışma ve katliamlara dur demek istemiş, on binlerce yol arkadaşımız ile Ankara’da bir araya gelmiştik. Adeta bugün giderek bir savaş sarmalı içerisine hapsedilen Türkiye’yi öngörmüştük. Savaşlar olmasın, analar ağlamasın demiştik. O günkü o barış çığlığının Türkiye için Ortadoğu için ve dünya için ne kadar ne kadar değerli olduğu her geçen gün daha iyi anlaşılıyor” dedi.
  Haber görseli
  8
  10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garında gerçekleştirilen terör saldırısında yaşamını yitiren 102 kişi, ölüm yıl dönümlerinde anıldı. Tunceli’de de KESK Şubeler Platformu katliamda hayatını kaybeden Mesut Mak ve Adil Gür’ün Atatürk Mahallesi’nde bulunun mezarları başında anma gerçekleştirdi.
  Hayatını kaybeden Mak ve Gür’ün yakınlarının yanı sıra KESK üyeleri ve bazı siyasi parti temsilcilerinin katıldığı anmada, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
  Anmada konuşan KESK Dönem Sözcüsü Özcan Gürtaş, yaşanan katliam nedeniyle acı ve öfkelerinin taze olduğunu belirtti.
  Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkelerini diri tutacaklarını aktaran Gürtaş, “Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
  Haber görseli
  9
  GAZİANTEP’te sivil toplum kuruluşları, Ankara’da 2 yıl önce düzenlenen 10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne terör örgütü IŞİD tarafından yapılan bombalı saldırıyı kınadı. Açıklamayı okuyan Gaziantep- Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, Reyhanlı, Diyarbakır ve Suruç saldırılarının aydınlatılması halinde 10 Ekim Ankara Gar saldırısının yaşanmamış olabileceğini söyledi.
  Haber görseli
  10
  Haber görseli
  11
  Sevgi, saygı ve acı ile. 10 Ekim 2017, Ankara

  Dr. Ahmet SALTIK
  Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
  www.ahmetsaltik.net   profsaltik@gmail.com

  Yayınlayan

  Ahmet SALTIK

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir