MÜZİĞİN SESİ MERMİLERİ YENECEK! Büyük Konser Şam’ı Salladı

MÜZİĞİN SESİ
MERMİLERİ YENECEK! 

Büyük Konser Şam’ı Salladı

Türkiye Sanatçılar Birliği Genel Başkanı ve Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi Orkestra Şefi İnci Özdil yönetiminde Suriye Ulusal Senfoni Orkestası tarafından verilen dostluk konseri Şam’ı salladı.

Suriye halkı tarafından büyük ilgiyle izlenen konser Ulvi Cemal Erkin’in “Köçekçe” adlı eseri ile başladı. Daha sonra Öncü Gençlik Genel Yönetim Kurulu üyesi Onurcan Çağatay’ın da solist olarak yer aldığı Alexander Arutunian’ın Trompet Konçertosu seslendirildi. Konserin son eseri ise Beethoven’in askerler için yazdığı 7. Senfoni oldu.

DAKİKALARCA ALKIŞ
Konsere Suriye Kültür Bakanlığından yetkililerin yanı sıra orkestra şefleri ve Suriye’nin önemli isimleri katıldı. Konserin bitiminde dakikalarca ayakta alkışlanan İnci Özdil gözyaşlarına hakim olamadı. Suriye Ulusal Senfoni Orkestrası Şefi Misak Bağbudaryan İnci Özdil’e çiçek sunarak teşekkür etti.
Türk ve Suriyeli müzisyenler konser sonrası kuliste kucaklaştı. Suriyeli müzisyenler Özdil’e, konserden dolayı gurur duyduklarını ve aynı konseri Türkiye’de vereceklerini günü iple çektiklerini dile getirdi.
Suriye basını da konsere büyük ilgi gösterdi. Ulusal Kanal ile birlikte Suriye Devlet Televizyonu’nda da canlı yayınlanan konserden sonra tüm Suriye basını Şef İnci Özdil ile röportaj yapmak için adeta birbiriyle yarıştı.

KONSER SONRASINDA TÜRKİYE’DEN MESAJLAR
Konser sonrasında Özdil ve ekibine Türkiye’den de duygusal mesajlar yağdı. Konseri canlı yayınlayan Ulusal Kanal, “Şam’da dostluk konseri” etiketiyle anında twitterde Türkiye gündemine girdi.

ERMENİ KÖKENLİ MÜZİSYENLER
Suriye Ulusal Senfoni Orkestrası şefi Misak Bağbudaryan’ın, trompet solist Onurcan Çağatay’ın solosu sonrasında üç kez “bravo” diye bağırması dikkati çekti.
Konser sonrasında, kendisini Ermeni kökenli olarak tanıtan müzisyenler Çağatay’ı tebrik etti, bu etkinliğin yakında tekrarlanması dileğini söyledi.
===================================
Dostlar,

Ne çok umut ve gurur verici bir sanat etkinliği değil mi??
Yaşasın sanat ve sanatçılar…
Büyük ATATÜRK boşuna mı söylemişti şu sözleri ?

  • “Sanatçı ışığı alnında herkesten önce hisseden kişidir..”
  • “Hepiniz mebus olabilirsiniz, Vekil olabilirsiniz, hatta Reisicumhur olabilirsiniz 
    fakat sanatkâr olamazsınız. “ (1930)
  • ………..

Ulusal Kanal’ı bu müthiş girişimi ve başarısı nedeniyle gönlden kutlarız.

Bu vesile ile 1 kez daha yazalım BOP cehenneminden = bölünmekten kurtulmak için :

  • Türkiye artık Batı emperyalizminin kucağından kalkmalıdır. Bu tehlikeli serüven ülkemizi bölünme – parçalanmaya sürüklemektedir. Derhal Suriye, Irak, İran, Azerbaycan ile bir araya gelerek ortak aşağıdaki ilkelere dayalı bir açıklama yapılmalıdır :
  • 4-5 ülke bölge sorunlarını çözmek için ortak davranacaklarını,
  • Tüm müdahaeci uzak ülkelerin bölgeden derhal çekilmelerini
  • Sınırların değişmezliğini ve İçişlerine karışmamayı
  • Karşılıklı olarak ulusal çıkarlara saygıyı ve uzlaşmayı esas aldıklarını

içeren bir uluslararası bildiri ile Ortadoğudaki kanlı satrancı boşa çıkarmalıdırlar.

Sanatçılar ve sağduyu, sivil halk girişimi serüvenci ve halk düşmanı yöneticilere bir kez daha barışın ve kardeşliğin ılık meltemlerinin hiç de zor olmayan insancıl yolunu gösteriyor ve açıyor.

Sevgi ve saygı ile.
18 Kasım 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net

profsaltik@gmail.com

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir