Karşıyaka’da 3 bin kişilik Andımız tepkisi

Karşıyaka’da 3 bin kişilik Andımız tepkisi

İzmir’de öğrenciler, veliler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan yaklaşık 3 bin kişi, bir okul müdürünün andımız okumak isteyen öğrenciye müdahale etmesine tepki olarak Andımız okudu.
(AS : Bizim katkımız yazının altındadır..)

İzmir’de, yaklaşık 2 bin öğrenciye ücretsiz eğitim desteği sağlayan Karşıyaka Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi’nde (KARGEM) yeni eğitim sezonu törenle başladı. Öğrenciler, veliler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan yaklaşık 3 bin kişi, törende ‘Andımız’ı okudu. Bİr okulda müdürün ‘andımız’ı okumak isteyen öğrenciye çıkışı burası ‘Dingo’nun ahırı mı?’ demesine tepki gösteren Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Burası, kendini bilmezlerin tabiri ile ‘Dingo’nun Ahırı’ değil, Cumhuriyet’in kalesi ve Atatürk’ün ilçesi Karşıyaka‘dır” dedi.

KARGEM’in de bulunduğu Bahçelievler Katlı Pazaryeri’nde düzenlenen törene yaklaşık 3 bin kişi katıldı. CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, veliler ve vatandaşlar da öğrencileri yalnız bırakmadı. Yüzlerce KARGEM’li çocuk ve gencin okuduğu Andımız’a tüm katılımcılar hep bir ağızdan eşlik etti. Törende İzmir Marşı da çalındı. Tüm katılımcılara bayrak ve Andımız metninin dağıtıldığı etkinliğin ardından, öğrenciler için ilk ders zili çaldı.

“EN GÜZEL YANIT”

Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar,

  • “Burası; Cumhuriyet değerlerini yılmadan savunan, Atatürk ilke ve devrimlerini yorulmadan koruyan ve en büyük emanetimiz Zübeyde Hanım’ın hatırasını sonsuza kadar yaşatacak olan Karşıyaka’dır. Burası, kendini bilmezlerin deyimi ile ‘Dingo’nun Ahırı’ değil, Cumhuriyet’in kalesi, Atatürk’ün ve Zübeyde Annemizin ilçesi Karşıyaka‘dır. Bunu herkes bilmek ve öğrenmek zorundadır. Bu zor zamanlarda bizi düzlüğe çıkartacak olan da Cumhuriyet’tir, Atatürk ilke ve devrimleridir. Bu bağlılığımızdan, bu kararlılığımızdan asla vazgeçmeden çalışacak ve hem evlatlarımızı hem de ülkemizi karanlık zihinlerin esaretinden kurtaracağız. Bugün burada hep bir ağızdan Andımız’ı okuyarak, bizi yolumuzdan döndürmek için uğraşanlara Karşıyaka’dan en güzel cevabı verdik. Her zaman çocuklarımızın yarınları için mücadeleye devam edeceğiz. Çağdaş eğitimi kavrayamayanlar da layık oldukları yerlerde görev yapmalıdır. Tüm evlatlarımıza yeni eğitim döneminde başarılar diliyorum” dedi.

Karşıyaka’da yaşayan ihtiyaç sahibi öğrencilerin çocuklarına ücretsiz eğitim desteği sağlayan KARGEM, bu yıl 5’ten 12’nci sınıfa kadar, yaklaşık 2 bin çocuğa hizmet verecek. Öğrenciler yıl boyunca TEOG, YGS, LYS’ye hazırlanacak. Ayrıca KARGEM öğrencileri için yıl boyunca sosyal etkinlikler, söyleşiler ve geziler de düzenlenecek.

OLAY NEYDİ?

İzmir’de bulunan Karşıyaka Atakent Erdoğan Kibarer Ortaokulu’nda, ilk bir haftada verilen eğitimden hoşnut olmayan kimi velilerin isteği üzerine çocuklar bayrak töreninden sonra Andımız’ı okumak istedi. Ancak öğrencilerin bu girişimine tepki gösteren Okul Müdürü Rahmi Önder Karamustafaoğlu, “Kendinize gelin. Talimat almadan ne yapıyorsunuz? Talimat mı aldın? Dingonun ahırı mı burası? Devletin kurumunun işleyişini kimse bozamaz..” diye tepki gösterdi. Bu olaydan sonra okul müdürü hakkında soruşturma açıldı.
======================================
Dostlar,

“Vah Türkiye’m, seni bu durumlara da düşürecekler miydi??” diye mi dövünelim; bu sefil eylemin öznelerini mi kınayalım?? Ayıp ve utanç verici (stigmatik) davranış sahiplerini, olağanüstü büyük yanlışlarından dönmeye ve okullarımızda ANDIMIZIN okunmasına yeniden dönülmesini sağlamalarını bekliyoruz.. Bu metin ayrıştırıcı değil birleştiricidir, ulusal dayanışmayı ve bilimci güçlendiricidir, anti – emperyalisttir.. Karşıt olup yasaklayanlar neyin nesi, kimin fesidir?? ANDIMIZIN metni, bu sorunun da yanıtıdır açık ve de seçik..

andımız ile ilgili görsel sonucu

Eylem koyan ve destekleyenleri saygı ile selamlıyoruz.
Yasakçıları kınıyor, kıraldan çok kıralcı davranan kimi kamu görevlilerini esefle karşılıyor ve iktidarın memuru değil, Cumhuriyetin değerlerini savunan Devlet memuru olmalarını diliyoruz.

Sevgi ve saygı ile.
01 Ekim 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir