GDO’lu Mısır da Kanserojen

 

Kanserojen Tarım İlacına Dirençli
GDO’lu Mısır da Kanserojen Çıktı!

Prof. Akbay, 1 Aralık’ta Avrupa Parlamentosu, Sağlık, Gıda ve Çevre Komitesinin gündeminde tartışılan tarım ilacına dirençli GDO’ lu mısır ve kanser yapıcı etkisi konusunda açıklamalarda bulundu. Akbay, GDO’lu mısırı Türkiye’ye ithal edecek ilgililerin ve tüketicilerin konuyu yeniden incelemesi gerektiği konusunda uyardı.

Akbay, Gıda ve Çevre Komitesi’nin kanserojen olduğu bilinen herbisit glifosat’a tolerans sağlayan NK603 x T25 mısırının, Dünya Sağlık Örgütü‘nün özel kanser ajansı (AS: IARC, Fransa – Lyon) tarafından insanlar için muhtemel kanserojen olarak sınıflandırılmış olduğunu vurguladığı, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nden de (AS: EFSA) açıklama beklediğini söyledi.

AB KOMİSYONU GDO’LU MISIR KULLANIMINA YETKİ VERMİYOR

Avrupa Komisyonu’nun, gıda ve yemlerde, GDO’lu mısır kullanımına yetki vermediğinin altını çizen Akbay, şöyle devam etti:

“1 Aralık’ta Avrupa Parlamentosu Sağlık, Gıda ve Çevre Komitesi tarafından kabul edilen karara göre GDO’lu gıda ve yem ürünlerinin faydalı kullanımı ve satışa yetkilendirme prosedürü hala tartışmalı. GDO satış yetkilendirme sürecinin kendisinin inceleme altında olduğu
dikkate alındığında, herhangi bir AB üyesi devlette, AB onaylı GDO’lu yem ve gıda satışı
ve kullanılmasına ilişkin yasaklar dışında, yemler için ayrı bir AB hukukunun belirlenmesine Parlamento tarafından karşı çıkılmıştı. GDO ülke sınır denetimlerinin yeniden yerleştirilmesine ilişkin endişelerle, Parlamento, Komisyonu konuyu baştan gözden geçirmeye çağırıyor.”
(http://www.haberler.com/kanserojen-tarim-ilacina-direncli-gdo-lu-misir-da-7950495-haberi/,
https://www.cihan.com.tr/tr/kanserojen-tarim-ilacina-direncli-gdolu-misir-da-kanserojen-cikti-1962032.htm
http://www.sondakika.com/haber/haber-kanserojen-tarim-ilacina-direncli-gdo-lu-misir-da-7950495/, 08 Aralık 2015)

===================================

Dostlar,

AÜTF (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi) Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda çalışma arkadaşımız Sayın Prof. Dr. Ayşegül AKBAY, 3 ajans tarafından da kullanılan açıklamasını e-ileti ile bizimle paylaştı.

Biz, Biyogüvenlik Yasası’nın çıkarılmasının ardından, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanığı’nın GDO’lu ürünlerin hayvan yemi olarak ülkemize dışalımı (ithali) izni için bilimsel rapor hazırlama ile görevlendirilen 11 kişilik Bilimsel Kurul’da birkaç yıl hizmet verdik.
Bilimsel görüşlerimiz, literatür ışığında genellikle Halk Sağlığını koruma amacıyla “hayır” yönünde oluşuyordu ve karşı oy yazılarımızı (muhalefet şerhimizi) gerekçeli olarak koyuyorduk.

Son birkaç yıldır ise bu Kurullara hiçbir gerekçe belirtilmeden çağrılmıyoruz.

Endüstri bastırıyor bu görece ucuz ürünleri (hayvan yemlerini) ithal ederek ucuz besicilik yapma adına.. Hükümet de direnemiyor demek oluyor ki..

Bu GDO’lu ürünler ve Halk Sağlığı bağlamını sitemizde epey işledik :

Gida_Guvenligi_ve_Sanitasyonu

Saltık, A. GDO Yönetmeliği Neden Geri Çekilmeli ya da İptal Edilmeli? Bilim ve Ütopya, syf. 71-79, Ocak 2010 ve İst. Barosu Dergisi, cilt 84, Sayı 2010/1 Ocak-Şubat, syf. 51-64, 2010.
(GDO_Yonetmeligi_neden_geri_cekilmeli_01.12.09)

Saltık, A. Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar : Stratejik ve Uluslararası Boyutlar. FarklıBoyutlarıyla Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar. Ankara Tabip Odası yayını, Mart 2010, Kitap bölümü, syf. 109-117). (Genetigi_Degistirilmis_Gidalar_Stratejik_Boyutlari, Mart 2010)

Saltık, A. Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar ve Halk Sağlığı. Farklı Boyutlarıyla Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar. Ankara Tabip Odası yayını, Mart 2010, Kitap bölümü, sf. 33-40).
(GD_Gidalar_ve_Halk_Sagligi_Nevzat_Eren_kitabinda_bolum_28.02.10)

Saltık, A. Gıda Hijyeni ve Tıbbi Atıklar. www.hekimsaltik.com/ppt/ders_004.ppt,
(ne yazık ki bu site kapandı..)

Ayrıca, “gıda güvenliği ve sanitasyonu, GDO” gibi anahtar sözcüklerle çağrıldığında
sitemizde konuya ilişkin çok sayıda dosyaya erişilebilir.

Yararlı olması dileğiyle..

Sevgi ve saygı ile.
08 Aralık 2015, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK
Halk Sağlığı – Toplum Hekimliği Uzmanı
AÜTF Halk Sağlığı AbD
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir