‘Hocalar’ ekonomi için uyardı : 2015 zor geçecek!


‘Hocalar’ ekonomi için uyardı: 

2015 zor geçecek!

23 Aralık 2014, YURT Gazetesi

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği‘nin yaptırdığı,

“Hocaların Gözüyle 2015 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması”,
ekonomide Türkiye’yi bekleyen riskler konusunda uyarı niteliği taşıyor.
Durumun iyi olduğunun belirtildiği raporda 2015 yılının “zor” geçeceği öngörülüyor…

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği’nin yaptırdığı, Hocaların Gözüyle 2015 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması, ekonomide Türkiye’yi bekleyen riskler konusunda
uyarı niteliği taşıyor. Şimdiki durumun iyi olduğunun belirtildiği raporda,
2015 yılının “zor” geçeceği öngörülüyor…

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) tarafından geleneksel olarak yaptırılan araştırmanın sonuçlarına göre, küresel risklere karşın Türkiye ekonomisinin verili durumu iyi, ancak 2015 zorlu geçecek.

‘Hocalar’ ekonomi için uyardı: 2015 zor geçecek

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) tarafından yapılan ‘Hocaların Gözüyle 2015 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması’ ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.
2-16 Aralık 2014 arasında on line anket yöntemi ile gerçekleştirilen ve 191 ekonomi hocasının yanıtladığı anketin sonuçları, hocaların dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirme ve beklentilerini ortaya koyuyor.

AVRUPA’DA UMUT YOK

Anket sonuçlarına ilişkin açıklama yapan İEAD Yönetim Kurulu Başkanı
Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, hocaların dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin
2014 yılı beklentilerinin büyük ölçüde gerçekleştiğini söyledi. Prof. Bilgin’in verdiği bilgilere göre, ekonomi hocaları 2015 yılında dünya ve Avrupa ekonomisinden
umutlu değiller.

  • “2015 yılında dünya ekonomisinden umutlu musunuz?”

sorusuna, ankete katılanların %64’ü “hayır” demiş. Hocaların Avrupa konusunda
daha da karamsar oldukları görülüyor. Gerçekten de hocaların %74’ü, 2015 yılında Avrupa’daki ekonomik krizde belirgin bir iyileşme beklemiyor.

FED FAİZLERİ ARTIRIR

Dünya ve Avrupa ekonomisine ilişkin olumsuz beklentiye karşın, hocaların
ABD ekonomisine ilişkin beklentileri ise olumlu. Hocaların %70’i 2015’te
ABD ekonomisinde belirgin bir canlanma bekliyor. Ayrıca %79’u FED’in 2015’te faizleri artıracağını öngörüyor. Ancak %60’tan çoğu, FED’in faizleri yılın 2. yarısında artıracağını bekliyor. Öte yandan, hocaların gelişmekte olan ekonomilere ilişkin beklentileri ise
genel olarak (% 55) olumsuz.

2015 “ZORLU” GEÇECEK

Ankete katılan hocalar, Türkiye’nin verili ekonomik durumunu ‘normal’ veya ‘iyi’ olarak değerlendiriyor. Türkiye’nin ekonomik durumunu ‘normal’ veya ‘iyi’ olarak değerlendirenlerin oranı %67. ‘Kötü’ olarak değerlendirenlerin oranında ise önceki yıla göre bir artış söz konusu. 2015 yılı büyüme hızının %2 ve üzerinde olacağını kestiren hocaların oranı %92. Ancak %81’i %2-4 aralığında bir büyüme oranı öngörüyor.
%3 ve üzerinde bir büyüme hızı bekleyenlerin oranı ise %51. Dolayısıyla ağırlıklı olarak beklenen büyüme oranının %3-4 dolayında olduğu söylenebilir. Buna karşın hocaların %57’si 2015 yılının ‘zorlu’ geçeceğini düşünüyor.

İŞSİZLİK: EN ÖNEMLİ SORUN

Büyüme hızındaki yavaşlamaya bağlı olarak işsizlik ve durgunluk önemli sorunlar olarak öne çıksa da, hocalara göre (%34) en önemli sorun işsizlik. Ayrıca %27’si seçimler ve politik istikrarı risk unsuru olarak görüyor. Bu çerçevede, ankete katılanların yarısı (yüzde 54) 2015 yılındaki seçimlerin ekonomik istikrarı olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor. Seçimler ekonomik istikrarı etkilemez diyenlerin oranı yüzde 36, olumlu etkiler diyenlerin oranı ise yüzde 10.

MERKEZ, YİNE “GEÇER NOT” ALDI

Merkez Bankası, hocalardan yine ‘geçer not’ aldı. Merkez Bankası’nın dış ve iç riskler karşısında izlediği politikaları, hocaların %43’ü ‘iyi’, %40’ı da ‘normal’ değerlendiriyor. ‘Kötü’ olarak değerlendirenlerin oranı ise yalnızca %10. Enflasyonla mücadelede ise Merkez’i başarısız bulan hocalar, 2015’te de TÜFE’de hedefin tutmayacağı görüşünde. Hocaların %58’i TÜFE’yi 57-9 aralığında bekliyor. “%10 ve üzerinde olur” diyenlerin oranı ise %25. %7’nin altında bekleyenlerin oranı yalnızca %17.

KUR – FAİZ NE OLUR?

Hocaların % 87’si Dolar kurunun 2.25’in üzerinde olacağını öngörmekle birlikte,
ağırlıklı beklentinin (% 63) 2.25-2.5 TL aralığı olduğu görülüyor. Euro kurunda ise hocaların %52’si 2.5-3.00 TL aralığını öngörüyor. Euro kurunu 3.00-3.5 TL aralığında kestirenlerin oranı da oldukça yüksek (%43).

Faizler konusunda ise belirsizliğin egemen olduğu anlaşılıyor. Hocaların %59’u,
2015’te faizlerin aynı düzeyde kalacağını ya da düşeceğini öngörürken, %41’i faizlerin artacağını düşünüyor. En çok kazandıracak yatırım aracı olarak ise döviz (%41) ve
hisse senedi (%33) ön plana çıkıyor. Bu oranlar, hocaların sepet önerdiği şeklinde değerlendirilebilir.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir