Onur ÖYMEN : Cumhuriyet Çağrısı ile ilgili düşüncelerim


Cumhuriyet Çağrısı ile ilgili düşüncelerim

Portresi_gulumseyen

 

Onur Öymen

 

 
Dün değerli CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler’in okuduğu ve 100’den çok
eski ve yeni milletvekiliyle toplumun çeşitli kesimlerinden önemli kişilerin imzaladığı

“Cumhuriyet İçin Çağrımızdır”

başlıklı bildiri benim de uzun zamandan beri dile getirmeye çalıştığım düşünce ve kaygıları yansıtan bir içerik taşımaktadır.

Dünya ve ülkenin sorunları hakkında önemli saptamalar içeren bu bildiri hangi partiden olursa olsun Cumhuriyetin değerlerine inanan vatandaşları, sivil toplum örgütlerini, sendikaları birlikte mücadeleye davet etmektedir.

Bu bildirinin içeriğinin Cumhuriyete gönül vermiş milyonlarca vatandaşımızın aklından geçen düşünceleri büyük ölçüde dile getirdiği kanısındayım.

  • Ülkemizin içinde bulunduğu sorunların esas olarak iktidarın politikalarından kaynaklandığına kuşku yoktur.

Ancak muhalefet partilerinin de içinde bulunduğumuz bu son derece kaygı verici ve tehlikeli gidişi durdurmak için sonuç verici bir mücadele yürüttüklerini savunmak da kolay değildir.

Bu gibi bildirilerin kamuoyuna yansımasında Cumhuriyetin değerlerini savunan medyalara da büyük görev düşmektedir.

İktidara karşı muhalefetin görüşlerini yansıtan önemli gazetelerden Cumhuriyet, Sözcü ve Yurt’un bugünkü nüshalarında bu bildiriden hiç söz edilmemesi son derece düşündürücüdür
ve sorunun daha da derinde olduğunu göstermektedir.

Evvelce yayınlanan benzeri bildiriler de basında yeterince yer bulamamış ve siyasal partilerin söylem ve politikalarını etkileyici olamamıştır. O nedenle, bence, bütün bu kaygıların giderilmesi ancak siyasal partilerin içinde demokrasinin ve hukukun kuralları çerçevesinde yapılacak güçlü bir mücadele ile sonuç verebilir. Cumhuriyetin değerlerinin ve ülke çıkarlarının tehlikeye düştüğüne inananların ve özellikle siyasal partilerin çatısı altında sorumluluk üstlenenlerin bu koşullarda sessiz kalmaya hakları yoktur.

Saygılar, sevgiler… (23.12.14)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir