Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun Bayrak İndirilmesi – Musul Rehineleri ve Güncel Hakkkında Değerlendirmesi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun
Bayrak İndirilmesi – Musul Rehineleri ve Güncel Hakkında Değerlendirmesi

Dostlar,

TBB (Türkiye Barolar Birliği) Başkanı ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
önceki dekanlarından Sn. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu‘nun birkaç gün önce (14.6.14) ODATV’de yayımlanan kapsamlı bir demeci oldu..

2 tema Diyarbakır’da bayrağımızın indirilmesi ve
Musul Konsolosluğumuza baskın; çok sayıda rehin..

Ek olarak da genel bir değerlendirme ve çıkış önerileri.

Son derece yerinde, gerçekçi saptama ve öneriler içeriyor.
Dolu dolu 5 sayfa.. O yüzden pdf olarak vereceğiz..

Bizce yaygın olarak okunmalı ve okutulmalı..

Teşekkür ederiz ODATV’ye ve Sayın Prof. Feyzioğlu’na..

Sevgi ve saygı ile.
20 Haziran 2014, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net

=====================================================

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun 
Bayrak İndirilmesi – Musul Rehineleri ve Güncel Hakkında Değerlendirmesi

portresi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı
Prof. Dr. Metin Feyzioğlu
Ceza Hukuku Uzmanı

 

Şöyle giriyor Sn. Feyzioğlu kapsamlı değerlendirmesine :

 • Sözü dolandırmayacağım. Madde madde yazıyorum :

  BAYRAĞIMIZIN İNDİRİLMESİ

  1.  Tarih 9 Haziran 2014. Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nın kuzey nizamiyesindeki Türk Bayrağı, içeri giren bir gösterici tarafından gönderinden indirildi.

  2.  Bu eylem sonucunda, milli gururumuz yerle bir oldu; devletin hem içte hem dışarıda itibarı ağır şekilde zedelendi.

  3.  1 Mayıs’ta Taksim’i barışçıl gösteri hakkını kullanmak isteyen işçilerden ne pahasına olursa olsun korumaya (!) and içmiş Emniyet Teşkilatı, Hava Üssü’nün önünde toplanan kalabalığa karşı aynı kararlılığı göstermemeye kararlıydı anlaşılan.

  4.  Bir gösterici, tek başına Hava Üssü’nün yüksek güvenlikli olması gereken tel örgülerinden içeri atladı; dışarıda düşmanca sloganlar atan kalabalık sebebiyle teyakkuz halinde olması gereken nöbetçilere rağmen direğe tırmandı; bayrağı söktü; indi ve dışarı çıktı. Bayrağımız, dışarıda nefretle elden ele atıldı ve sonra kaybedildi! Türk Silahlı Kuvvetleri; en güvenlikli hava üssüne girilmesini, bayrak direğine tırmanılmasını, bayrağımızın indirilmesini ve üsten dışarı kaçırılmasını seyretti. Elbette bayrak direğine tırmanan provokatörü vurup öldürmekten söz etmiyorum. Hadi içeri girmesini önleyemediniz, direkten inerken direğin altında niçin beklemediniz ve yakalayıp savcılığa teslim etmediniz diye soruyorum. Anlaşılan o ki, asker sindirilmiş, ne yapacağını şaşırmış durumda…

  5.  “Bayrağı indirene müdahale edilseydi barış süreci zarar görürdü” diyenlere cevabım: Asıl Türk Bayrağı’na hakaret edilmesi, toplumsal barışa büyük zarar vermiştir. Bayrağımıza yapılan saldırı; huzura, barışa, birlikte yaşama iradesine yönelik bir saldırıdır. Çünkü bayrak; Devletin bağımsızlığını ve egemenliğini, birlik ve beraberliğini temsil eder. Egemenlik olmadan devlet olunamayacağına göre, bayraksız devlet de olmaz. Bayrak, görevi yurttaşına hizmet etmek olan devletin bağımsızlık ve egemenlik simgesi olduğu içindir ki, kutsalımızdır. Devlet, bağımsız ve egemen değilse, ülkede yaşayan insanların canları, malları, namusları silahlı çetelerin insafına terk edilir.

  …………………….
  …………………….

 • MUSUL KONSOLOSLUĞUMUZUN İŞGALİ

9.  Tarih 11 Haziran 2014. Türkiye’nin Musul Konsolosluğu; dünyanın en tehlikeli ve en radikal terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından işgal edildi. Bu terör örgütü; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün’ü kapsayan bir şeriat devlet kurmak istiyor. İşgal ettikleri bölgelerde vahabi-selefi olmayan Müslümanları, bilhassa Şiileri, Nusayrileri ve Alevileri acımasızca katlettikleri biliniyor. Örgütün bugüne kadar sergilediği acımasız davranış biçimi, Konsolosluk görevlilerimizin ve ailelerinin büyük tehlike altında olduğunu gösteriyor.

10. IŞİD, Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’nu işgal etmek suretiyle, bölgenin yeni oyuncusu olduğunu dünyaya ilan etmiştir.

11. Bu eylem sonucunda, Türkiye’nin dış itibarı da ağır şekilde zedelenmiş, caydırıcılık gücü sorgulanır hale gelmiştir.

……………………..
……………………..

Ve şöye bağlıyor Sn. Feyzioğlu :

 • PEKİ NE YAPMALI ???
 • Görmüyor musunuz? Sınırlarımızda devlet kurma aşamasına gelmiş ve Türkiye’yi düşman ilan etmiş radikal terör örgütleri; muhtemelen şehirlerimizin içlerinde onların militanları. Ne olduğu, kim olduğu bilinmeyen provokatörler.

  Bir yanda Türk – Kürt, öbür yanda Alevi-Sünni iç savaşı çıkarmak için her türlü provokasyon. Siyasetçilerin günlük menfaatler uğruna gerdiği ve birbirini düşman gibi görmeye başlayan gruplar, belki de kitleler. Yeterli neden değil mi?

  YAPABİLİR MİYİZ?

  Elbette yaparız. Biz neleri başardık. Bunu da başarırız. Başaracağız, yapacağız.

  Aklımız başımıza bazen geç geliyor ama başarmak için gerekli olan güce sahibiz.

  Aklımız da var yüreğimiz de. Her siyasal partiden, her dünya görüşünden, mezhepten, dinden, cinsiyetten, dilden, etnik kökenden milyonlarca yurtseverimiz de….

  Sesimi duyuyorsunuz değil mi?
  Bu oyunu bozmamız mümkün!

  Metin Feyzioğlu, Odatv.com, 14.6.2014

******************************

Metnin tümünü okumak için lütfen erişkeyi (linki) tıklar mısınız??

Diyarbakir’da_Bayrak_indirilmesi_Musulbaskini_hakkinda

 

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir