Milli Eğitim’den Erdoğan’a tokat gibi Andımız yanıtı!


Milli Eğitim’den Erdoğan’a tokat gibi Andımız yanıtı!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2009’da yaptığı savunmada

  • Öğrenci andı, ırk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da başka düşünceler,
    ulusal, etnik ve sosyal köken temelinde hiçbir ayrım gözetmemektedir.’

    dediği ortaya çıktı

“Demokrasi Paketi”yle kaldırılan ve kafatasçı olarak nitelendirilen Andımız için
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’in 2009’da çarpıcı bir savunma yaptığı ortaya çıktı.
MEB, Andımız’a yönelen benzer suçlamalar için,”Öğrenci andının geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza okutulmasının ayrımcılık, ırkçılık, eşitsizlikle bir ilgisinin olduğu söylenemez” demiş.

‘Andımız’ın ırkçılıkla ilgisi yok’

2009’da Mazlum-Der’in başlattığı kampanya kapsamında, Diyarbakır’da Mehmet Rauf Çiçek adlı kişi Andımız’ın okullarda okutulmaması için Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine dava açtı. Bunun üzerine Bakanlığın Danıştay 8. Daireye gönderdiği savunma metninde

  • “Öğrenci andı, ırk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da başka düşünceler, ulusal, etnik ve sosyal köken, mülkiyet, sakatlık, doğuş ve diğer statüler temelinde hiçbir ayrım gözetmemektedir.” dediği ortaya çıktı.

‘Kaldıralım isteği ideolojik’

Bakanlık, davacının yaklaşımının ideolojik olduğu gerekçesiyle davanın reddini talep etmişti. Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş’ın onayıyla yazılan savunmada şu ifadeler yer alıyor: “Öğrenci Andı’nda yer alan ifadeler, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aykırılık taşımamaktadır.

Atatürk‘ün

  • ‘Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir.’

ifadesi bunun en belirgin ifadesidir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, öğrenci andında geçen her ‘Türk, Türküm’ vb gibi kelimelerin yalnız bir ırka özgü, ırkçı söylemler olmadığı açık ve net olarak anlaşılmaktadır…. kastedilen yalnızca Türk ırkına mensup insanlar değil, Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan halkımızdır.
Öğrenci Andı bir bütün olarak değerlendirilmelidir….

‘Ne mutlu Türküm diyene’ herkesi kapsıyor

‘Ne mutlu Türküm diyene’ ifadesi ve buna benzer ifadeler, Türk ırkından başka ırkları yok sayan, bir ırkı yüceltmeye yarayan, ırk ayrımcılığına dayalı söylemler değil, tam tersine ülkede yaşayan herkesi eşit oranda kapsayan ve herkesin mutluluğunu amaçlayan ifadelerdir.”

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir