Verem alarmı!

Dostlar,

Her yıl Ocak ayının ilk haftası VEREM SAVAŞ HAFTASI..

Türkiye bu sorunu hala çözemedi..

İyimser hesaplarla her yıl “kayda girebilen” 20 bin yeni verem (Tüberküloz) olgusu
ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü ise gerçeği genellikle kayıt rakamının 6 katı olarak kabul ediyor. Yıllık verem ölümlerimiz kayıtlarda 3500..

6 ile çarparsak her yıl yaklaşık 120 bin yeni verem olgusu ve her yıl 3500 X 6 = 21 bin verem ölümü bulunuyor ülkemizde..

Oysa Dünya genelinde yıllık yeni verem olgusu 9 milyon..

Türkiye Dünya nüfusunun % 1.1’i.. Bize bu hesapla 100 bin / yıl yeni verem olgusu düşer.. Ama 120 bin beklentimiz var. Kayda giren ise bunun 1/6’sı..

Ürküntü verici..

  • Gelir dağılımının iyileştirilmesi, yoksulluğun giderilmesi, yeterli-dengeli beslenme, stresi azaltılmış barışçı bir yaşam, uygun çalışma koşulları..

Ayrıca verem hastalarını erken tanılama ve etkin sağaltım yöntemleri (DOTS)
buna eklenmeli..

Bir de bebeklere doğduklarında BCG aşısı..

  • Verem olgularının % 95’i gelişmekte olan ülkelerde..
  • Verem ölümlerinin % 98’i de gelişmekte olan ülkelerde..

Ve bu veriler rastlantısal değil..

  • Verem yoksulun hastalığı..

ABD’de bir zenci kan tükürürse verem düşünülür..

ABD’de bir beyaz kan tükürürse kanser düşünülür..

Sevgi ve saygı ile.
5.1.13, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

==================================

Verem alarmı!

Türkiye’de 20 bine yakın tüberküloz (verem) hastasının olduğu,
yılda ortalama 3 bin 500 hastanın yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, verem hastalarının yatarak tedavisinin çok önemli olduğunu, ancak Türkiye’de yeteri kadar tedavilerinin yapılamadığını belirterek;

“AKP hükümeti döneminde uygulamaya konulan performans sistemi ile göğüs hastalıkları hastanelerinin daha çok tahlil ve tetkiklerin yapılabileceği hastalıklara ayrıldığı, tüberkülozlu hastalara yeterli zaman ve yatak ayrılmadığı gözlemleniyor. Vereme karşı dünya alarma geçerken Türkiye’nin bununla ilgili herhangi bir önlem almaması dikkatleri çekiyor.” dediler.

Dünyada her yıl 9 milyon yeni tüberkülozlu hasta ortaya çıkıyor, bunların 1.5 milyonu da ölüyor. Verem Haftası nedeniyle sorularımızı yanıtlayan Tüberküloz Danışma ve Dayanışma Derneği (TÜDADER) Başkanı Dr. Mehmet Cenk Deliküçük, stres, ekonomik geçim sıkıntısı, beslenme bozuklukları, alkol, sigara ve madde bağımlılarında tüberküloz görülme oranının sık olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre tespit edilen hasta sayısının en az 6 katı olduğunu vurgulayan Deliküçük, tüberküloz hastalarının yatarak tedavi edilmediğini, yalnızca kanaması olan ve pnömotoraks (akciğer zarı patlaması) nedeniyle hastaların yatırıldığını ifade etti.

Deliküçük, “İlaçların yan etkilerinden dolayı karaciğerde toksik madde birikmesine bağlı hepatitlerde bile hasta yatırılmamaktadır. Oysa yatırılarak izlenmesi gerekir. İlaçların hiç bulunmadığı dönemde Heybeliada Senatoryumu’nda hastalar iyi beslenme, güneş, temiz hava, stresten uzak yaşam ile % 65 oranında iyileşmekteydi.” diye konuştu.
(Cumhuriyet, 3 Ocak 2013)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir