Terörle mücadele yerine ver de kurtul politikası önerenler

Onur ÖYMEN

Terörle mücadele yerine ver de kurtul politikası önerenler

Terör dün Tunceli’de gene can aldı. 6 askerimizle bir sivil vatandaşımız şehit oldu. Böyle dönemlerde siyasetçilerin ve basının birlik içinde en etkili mücadele yollarını tartışması beklenirken hem iktidar hem de muhalefetten çok kaygı verici sesler çıkıyor. Adalet Bakanı Kürt meselesinin çözüm sürecine Öcalan da katılmalı demiş.

Ana muhalefet partisi Genel Başkan Yardımcısı Mecliste bütün partilerin katılacağı bir şeffaf masa kurulmasını önermiş, bir CHP milletvekili BDP’lilerin PKK’lılarla kucaklaşmasını doğal karşılamış, benzeri durumda kendisinin de aynı şeyi yapacağını söylemiş. Gözü ülke liderliğinde olan bir ilçe Belediye Başkanı Türkiye’ye ABD’deki gibi federal bir sistem önermiş. Bazıları ana muhalefet liderine Tony Blair‘in “Bir yolculuk” kitabında IRA meselesinin çözümü için neler yaptığını anlatan bölümü okumasını tavsiye etmiş. (O kitapta da görüleceği gibi Kuzey İrlanda’daki durumla Kürt meselesinin hiçbir benzerliği yok. Onların çözümün ana unsuru da 10 Nisan 1998 tarihinde İngiltere’yle İrlanda Cumhuriyeti arasında imzalanan Belfast Antlaşması. Bu antlaşmanın birinci maddesinde, Kuzey İrlanda halkının çoğunluğu isterse bu bölgenin İngiltere’den ayrılıp İrlanda’ya katılması öngörülüyor.) Türkiye’ye böyle örnekler gösterenlerin aklına şaşmak lazım.

Bütün bu söylemlerin ortak noktası, hangi siyasi tavizi verirsek terörü bitiririz arayışı. Yeni anayasa çalışmalarını da bu açıdan değerlendirmek lazım. Bugünkü basında terör liderinin bu konudaki beklenti ve önerilerini içeren belgeler var. Ne yazık ki, basında da teröre müzakereyi ve siyasi taviz verilmesi görüşü savunanların sayısı artıyor. “Ver de Kurtul” lobisi güçleniyor.

Hangi tavizi verirseniz verin terör örgütünün nihai amacına ulaşana kadar saldırılarını arttırarak sürdüreceğini, can almaya devam edeceğini her gün yaşadığımız acı tecrübelere rağmen görmek istemiyorlar.

Türkiye’nin bu akıl tutulması çağını daha fazla kayıp vermeden ve zarara uğramadan atlatabilmesinin ön şartlarından biri CHP’nin kendi temel ilkelerine ve politikalarına dönmesi ve terörle etkili bir mücadelenin bayraktarlığını yapmasıdır. Temel ilkeleri, tarihi birikimi ve deneyimiyle bu görevi en etkili biçimde yapacak ve iktidarın yanlış yolda ısrar etmesini önleyebilecek tek parti CHP’dir. Geçen dönemde iktidarın yeni anayasa ve Kürt açılımı konusundaki yanlış politikalarına kararlılıkla karşı koyan CHP bunu şimdi de yapabilir.Yeter ki, onu bu tarihi görevinden alakoymak isteyenler Partiyi yolundan saptırmasınlar.

Sevgiler, saygılar. 26.9.12

Onur Öymen

Terörle mücadele yerine ver de kurtul politikası önerenler” hakkında 2 yorum

  1. Mehmet Ayhan

    İnsanları, toplumları kandırarak sömürülerini sürdürmek isteyenlerin önüne set çeken ATATÜRKÇÜLÜKTÜR. Yıllardır ATATÜRK ve CUMHURİYET ilkelerini toplumsal yaşamımızda engelleyip uygulatmayanlar ise bu sömürücüler, halk düşmanlarıdır. Günümüz olgularına bu açılardan bakmak ve güzel yurdumuzda yaşamımızı karartmak / İntihara kalkışmak , akıl tutulması değil de nedir!…(Sn. Öymen’i ve bu sayfaları bizlere ulaştıran Sn. Saltık’ı kutluyorum.)

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir