Eğitim- İş Basın Açıklaması: Eğitime Diyanet Karışamaz..

Dostlar,

Bizim de üyesi olduğumuz EĞİTİM İŞ’in basın açıklamasını sizlere iletmek istiyoruz.

Genel Başkan Sayın Veli Demir’in gerek 4+4+4 için, gerekse üniversitede Türbana karşı çıkarak hem bir aydın hem de anayasal görevini yapan bir üniversite çalışanı olarak karşılaştığı hapis cezası yaptırımına ilişkin söylemini paylaşıyoruz.

Sevgi ve saygı ile.
18.9.12, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net
=====================================================================

Eğitim- İş Basın Açıklaması: Eğitime Diyanet Karışamaz

Eğitim-İş Sendikası Genel Bakanı Veli Demir, eğitim yılının büyük sorunlarla başlayacağını, 36 saatlik ders programının 10 saatinin dini içerikli derslere ayrıldığını söyleyerek “Türkiye’deki okulların tamamını ilahiyat fakültesine dönüştürmek istiyorlar” dedi.

Demir, Ege Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü’ye, türban genelgesini uyguladığı gerekçesiyle verilen 25 aylık hapis cezasını da eleştirdi.

İzmir Hasan Sağlam Öğretmenevi’nde, yeni eğitim öğretim dönemine ilişkin toplantı yapan Demir, “4+4+4” sistemini eleştirerek “Ulusal ve bilimsel değerlerden uzaklaşılıyor.

Dünyada örneği olmayan bir sistem getiriyorlar.

Çocuklar 5 yaşında, duygusal ve psikolojik olarak okula başlamaya hazır olamazlar. Üstelik sınıfların altyapısı da buna uygun değil” dedi.

Demir, 42 bin okulun tamamının ilahiyat fakültesine dönüştürülmek istendiğine dikkat çekerek “36 saat dersin 10 saatini din bilgilerine ayırırsanız orası imam hatip lisesi de değil tam anlamıyla ilahiyat fakültesi olur.

Eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilmelidir,
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından değil.” diye konuştu.

Demir, Prof. Dr. Pekünlü’ye verilen hapis cezasını da eleştirerek sendika olarak Pekünlü’nün yanında olduklarını ve her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Demir, AKP döneminde, Türkiye’nin açık bir cezaevine dönüştürüldüğünü söyleyerek “Aslında bu cezalar onur da sayılabilir” diye konuştu. 16.9.12

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir