Tutuklu vekillerden ortak açıklama

Tutuklu milletvekilleri Prof. Dr. Mehmet Haberal (CHP, Mustafa Balbay (CHP) ve Em. Korg. Engin Alan (MHP)

Tutuklu vekillerden ortak açıklama

Ergenekon davasında tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Prof.Dr.Mehmet Haberal ile Balyoz davasından tutuklu sanık Engin Alan kamuoyuna ortak bir açıklama yaptılar. (Cumhuriyet portal, 14.9.12)

3. yargı paketinde yapılan değişiklere Balyoz ve Ergenekon davalarına bakan mahkemelerin uymadığına dikkat çeken tutuklu milletvekilleri “Bu mahkemeler, kendilerini milli iradenin dahi üzerinde görerek, TBMM’nin çıkarttığı kanunu dahi hiçe saymış ve somut hiçbir olgu göstermeksizin, keyfi muamele ile milli iradeyi tutsak almaya devam etmiştir” dediler.

12 Haziran 2011’de seçildik

Tutuklu milletvekilleri Balbay, Haberal ve Alan ortak “Kamuoyu Açıklaması”na “Bizler, 12 Haziran 2011 tarihli genel seçimlerde halkımızın oyları ile 24. Dönem Milletvekili olarak seçilmiş ve Anayasa’nın 80.maddesi uyarınca, tüm Türk milletini temsıl eden milletvekilleriyiz” ifadeleriyle başladılar.

Özel görevli mahkemeler

Milletvekilleri, açıklamalarında 3.Yargı Paketi kapsamındaki değişikliklere dikkat çekerek “Özel görevli ve yetkili mahkemelerin faaliyetine son verilmiş ve adli kontrol tedbirindeki üst sınır uygulaması kaldırılarak, tutuklama kararlarında ‘Kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama sebepleri ile adli kontrol tedbirinin niçin yetersiz kaldığının, somut olgularla gösterilmesi’ zorunlu hale getirilmiştir” ifadelerine yer verdiler.

Tutuksuz yargılama

Milletvekilleri, açıklamalarında “6352 sayılı Kanun ile mahkemelere tutuksuz yargılama konusunda geniş takdir yetkisi tanındığının” altını çizerek şöyle devam ettiler:

“Silivri’de halen Anayasa’nın ‘kanunlar önünde eşitlik’ ve tabii hakim’ ilkesine aykırı olarak faaliyet gösteren bu mahkemeler, kendilerini milli iradenin dahi üzerinde görerek, TBMM’nin çıkarttığı kanunu dahi hiçe saymış ve somut hiçbir olgu göstermeksizin, keyfi muamele ile milli iradeyi tutsak almaya devam etmiştir. Oysa ki, Anayasa’nın 6. maddesi uyarınca ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız millete ait’ olup, mahkemeler de, Türk milleti adına karar vermekle yükümlüdürler.?”

Geçmişten örnekler

“Ülkemizde, demokrasinin daha ilk yıllarından itibaren tutuklu iken milletvekili seçilen kişilerin, mahkemelerince derhal tahliye edildikleri ortadadır” diyen milletvekilleri açıklamalarında “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı tarafından dahi ‘devlet içinde devlet oldukları’ gerekçesiyle kamuoyunda güvenilirliklerini yitirdikleri açıkça ifade edilen Silivri’de bulunan Özel Görevli ve Yetkili bu mahkemelerde adil yargılanma hakkı ve tutukluluktaki makul süre kavramları tamamen ihlal edilmekte ve bu durum, kamu vicdanında derin yaralar açmasının yanı sıra, aynı zamanda ülkemizin uluslararası platformlarda da ciddi itibar kaybetmesine neden olmaktadır” ifadelerine yer verdiler.

En acı gösterge

Milletvekilleri, “Son zamanlarda uluslararası pek çok meslek örgütü ile sivil toplum kuruluşunun da, ardı ardına ülkemizdeki hukuk sistemine olan güvensizliklerini ortaya koyan açıklamalarda ve girişimlerde bulunması da, bunun en acı göstergesidir” dediler.

Hukuk skandalı

CHP milletvekilleri Haberal ve Balbay ile MHP Milletvekili Engin Alan, kamuoyuna açıklamalarını şöyle tamamladılar:

“Silivri’de cereyan eden bu tamamıyla hukuk dışı ve keyfi uygulamanın, demokratik hukuk devletinde yeri yoktur. Ülkemizin bu demokrasi ve insanlık ayıbından bir an önce kurtulmasını temenni eder, 21. yüzyılda Silivri’de yaşanan hukuk skandalını aziz milletimizin takdirine saygı ile sunarız.”

=========================================

Dostlar,

Ortak basın açklaması = Ulusa feryat = Ulusa çağrı = Ulusa yakınma = Ulusa imdat…

  Son paragraf aynen şöyle :

  “Silivri’de cereyan eden bu tamamıyla hukuk dışı ve keyfi uygulamanın, demokratik hukuk devletinde yeri yoktur. Ülkemizin bu demokrasi ve insanlık ayıbından bir an önce kurtulmasını temenni eder, 21. yüzyılda Silivri’de yaşanan hukuk skandalını aziz milletimizin takdirine saygı ile sunarız.”

  Aziz milletin bir bireyi olarak, açıklamaya aynen katılıyorum..

  Ben de imzamı koyuyorum.

  Aziz milletin bir bireyi olarak, takdirim bu yöndedir.

  Merak ediyor ve soruyorum.. Tarih de soracak mutlaka :

  “3. yargı paketinde yapılan değişiklere Balyoz ve Ergenekon davalarına bakan mahkemeler neden uymadı?”

  “Yeter artık.. ” diye de bir “ünlem” koymak istiyorum.

  Sevgi ve saygı ile.
  Ankara, 14.9.12

  Dr. Ahmet Saltık
  www.ahmetsaltik.net

Tutuklu vekillerden ortak açıklama” hakkında bir yorum

 1. sema

  Yargının bir sanığı yargılaması asılsız idanamelerlen tutuklu olması adaletin ve yasaların olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Dileklerimiz onların bir an önce serbest kalmaları.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir