Cam damacanalar..

Cam Damacana sağlıklı ve güvenilirdir, petlere yeğlenmelidir.. (Dr.Ahmet Saltık)

Dostlar,

Bu sitede şebeke suyu, su hijyeni ve güvenliği, damacana sular, İSKİ ve ASKİ’nin skandalları, dönen arkaplan oyunlar.. hk. epey yazı yazdık (bkz. site arşivi).

Şebeke suyuna ek olarak damacana sular kullanılacaksa, “cam damacana” önerdik.

En azından;

– PET ile gelen suyun cam damacanaya aktarılmasını
– Mikrobiyel kirlenme riskinin yüksekliği nedeniyle pompa düzeneği kullanılmamasını
(basit bir salıncaklı düzenekle damacana eğilerek su alınmasını..)
– Suyun güneş görmeyen serin yerde saklanmasını.. önermiştik.

Anadolu Cam Sanayi de konuyla ilgilenmiş ve aşağıdaki yazıyı basınla paylaşmış, bizim e-iletimize de
özellikle yollamştır. İçeriğine katıldığımız bu yazıyı paylaşalım istiyoruz.

AMA;

Kamudan

– Sağlıklı, güvenilir-hijyenik
– Sürekli – kesintisiz
– Uygun fiyatlı (yoksullara gerekirse sübvansiyonlu)
– Tüm verileri saydamlıkla kamuoyu ile paylaşılan
– Şebeke kaynaklı “içme-kullanma” suyu sağlanması istemimizden asla vazgeçmeden;

Bu konuda kamu yetkesinin (otoritesinin) yapacağı hataların hukukumuzda “kusursuz sorumluluk” bağlamında olduğunu akıldan çıkarmadan..

Suyu çok ama çok tasarruflu kullanarak, her aileye 1 çocuk ile yetinerek, su kaynaklarımızla ilgili ulusal sağlık planları yaparak.. Küresel ısınmayı, kuraklığı unutmadan, tarımda akıllı sulama ile..

Sevgi ve saygı ile.
Datça, 9.9.12

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net
==================================================================

Cumhuriyet Bilim Teknik 07.09.2012

İlginç SORULAR

Cam damacanalar

Soru: Su damacanalarının plastik yerine cam olması sağlık yönünden daha mı iyi?

Yanıt: Kaynak: Anadolu Cam Sanayi A.Ş. 1327. sayıdaki “Ambalajlı Sular Ne Kadar Güvenilir?”
başlıklı yazıyı yanıtlıyor:

Cam ambalajla içeriği ne olursa olsun herhangi bir plastik ambalajın sağlık açısından karşılaştırılması,
her iki malzemenin doğasında bulunan hammadde ve katkı maddeleri gereği mümkün değildir. %100 geri dönüşebilen çevre dostu cam, yapısı bakımından da insan sağlığı açısından tartışma yaratacak maddeler içermeyen bir üründür. Çeşitli sektörler için üretilen cam ambalajlar, yüzlerce derecelik sıcaklıkla sterilizasyona
tabi tutulabilirken, cam damacanaların yüksek sıcaklıkta yıkanamayacağı savı gerçeği yansıtmamaktadır.

Kaldı ki; gıda sanayisinde meyve suyu, ketçap, salça gibi sıcak dolum gerektiren ürünlerin yanı sıra, meyve suyu, turşu, süt, bira gibi pastörizasyon gerektiren ürünler, cam ambalajdaki sebze, et-balık konserveleri ve ecza sektöründe kullanılan cam ambalajlar gibi sterilizasyon gerektiren ürünler 300 derecelere ulaşan sıcaklıklarda son derece güvenli bir biçimde kullanılmaktadır.

Su sektöründe kullanılan geri dönüşlü cam veya PET ambalajlar için ise çok yüksek sıcaklıklarla gerçekleştirilen “sterilizasyon” söz konusu değildir. Bu tesislerdeki yıkama işlemi, durulama, alkali su ile yıkama, tekrar durulama, dezenfeksiyon ve ardından yine durulama şeklinde sıralanmaktadır.

Yıkama işlemi ise Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine uygun olarak, damacanaların 55 derece ve üstü sıcaklığa tabii tutularak yıkanmasıyla yapılmaktadır. Farklı sektörlerde yüzlerce derecelik ısıya tabi tutularak sterilizasyona tabi tutulan cam ambalajın 55 derecede hasar göreceği savı gerçekçi değildir.

Yalnızca, doğa ve çevre dostu bir ürün olan camda da ürünün yapısı gereği dikkat edilmesi gereken husus, damacananın maruz kalacağı “ani sıcaklık farkıdır”. Çatlama yaşanmaması için yıkama işleminin yapıldığı ortamla damacananın yıkandığı su arasındaki ısı farkının 42 dereceyi geçmemesi gerekmektedir. Yani cam damacananın 55 derecelik sıcaklıkta yıkama işlemi için ortam sıcaklığının 13 derece olması yeterlidir.
Böyle bir ortamda yapılan 55 derece ve üzeri yıkama işlemlerinde cam damacanalarda hiçbir çatlama sorunu yaşanmayacaktır.

Damacana suyu, cam şişe veya testi gibi kaplara aktarılmalı mıdır?

İyi bir yıkama ve dezenfeksiyon sistemi olan dolum tesislerinde su otomatik olarak doldurulduktan sonra sızdırmaz şekilde kapatılır ve bu noktadan sonra dış ortamdan herhangi bir mikrobiyolojik bulaş beklenmez. Ancak, plastik ambalajlarda bulunan sularda sıcaklık değişimleri ve bu sıcaklığa maruz kaldıkları sürelere bağlı olarak gerek gaz gerekse su buharı geçirgenlikleri meydana gelebilir.

Ayrıca, plastik ambalajlarda kullanılan malzemenin kendisinden muhafaza ettiği ürüne kimyasal madde geçişi olabilmektedir. Bu oranlar, ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelerle denetim altında tutulmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında, tüketim süresi içinde suyun temiz bir cam kapta muhafaza edilmesi önerilebilir.

Cam şişe sağlıklı mıdır?

Sağlıklı ambalaja öncelikle tanım getirmek gerekmektedir. Sağlıklı ambalaj, hiçbir biçimde muhafaza ettiği ürünle tepkimeye girmemelidir. Dış ortamdan mikroorganizma, koku, gaz, su buharı geçirmemeli yani gözenekli olmamalıdır. Bu koşulları sağlayan ambalaj malzemesi sağlıklıdır. Cam ambalajlar tüm bu özelliklere sahiptir.

Pek çok sektörde olduğu gibi, su sektöründe de kullanılan çevre dostu cam damacanalar en sağlıklı ambalaj malzemelerindendir.

Cam damacanalar..” hakkında bir yorum

  1. Geri izleme: Cam damacanalar.. | Radyo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir