BALANS AYARI

E. Amiral Türker Ertürk’ten müthiş bir yazı daha..
Benzer içerikli yorumları biz de 9 gün önce “beyzbol sopası metaforu” nu kullanarak sizlerle paylaşmıştık. (20 Ağustos 2012)

“OBAMA’nın BEYZBOL SOPASI ERDOĞAN’ı NASIL ALTÜST ETTİ Ve Başbakana Ramazan Bayramında Hidayet Duası..” başlıklı yazımıza bakılabilir.
(http://ahmetsaltik.net/?s=beyzbol+sopas%C4%B1&submit=Ara)

Artık görünen köy ne yazı ki kılavuz istemiyor..

Çok acı..

Sevgi ve saygı ile.
Tekirdağ, 29.8.12

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

============================================

E. Amiral Türker Ertürk

BALANS AYARI

İLK KURŞUN, 28 Ağustos 2012

Bir hafta aradan sonra tekrar sizlerle beraber olmak benim için gerçekten keyif verici.
Bayramla başlayan bu süre içinde ailem ve arkadaşlarımla birlikte tatil yapmayı ve kafamın içini biraz boşaltarak dinlenmeyi planlamıştım. Ama ne gezer! Denizin ortasında veya yabancı diyarlarda da olsam çevremdekilerin şiddetli eleştirilerine rağmen hep okudum ve Türkiye’deki gündemi yakından izledim.

Gündemi izleme isteği rahat duramamaktan kaynaklanan şeytani bir dürtüden mi yoksa sorumluluk duygusundan mı geliyor tam olarak bilemiyorum. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak Norveç veya Danimarka vatandaşları gibi rahat davranabilme ve ülke sorunlarına
kayıtsız kalabilme lüksüne sahip değiliz diye düşünüyorum.

Çünkü ülkemiz,
hızla bir iç savaşa ve ortaçağ karanlığına doğru sürüklenmektedir.

Yaşınız ilerlemiş bile olsa çocuklarınız var. Ya torunlarınız! Onlar içinde değmez mi?
Yoksa yangın yerine dönmüş bir ülkede acı çekerek yaşayacak veya vahşice öldürülecekler.
Savaş öncesinde Irak’ta da işleri tıkırında olanlar vardı. Merak ediyor musunuz onların akıbetlerini? Azı çoğu olmaz, bir şekilde sorumluluk yüklenmeli ve taşın altına elinizi sokmalısınız, yoksa çok geç olacak.

ABD’yle işbirliği cinayete yardım

Geçen hafta tatil sırasında Ulusal Kanal canlı yayında telefonla bana bağlanarak son günlerde artan terör saldırıları hakkında görüşlerime başvurdu. Kafam hep bu işlerle meşgul olduğundan saldırıların analizini yapmak benim için zor olmadı. Telefonda özetle;

“Şemdinli ve Hakkari’deki gelişmelerin, Foça ve Gaziantep saldırılarının arkasında kimin olduğunun önemli olduğunu, tetiği kimin çektiğinin ise hiç önemli olmadığını, bu şekilde bakıldığında da bu operasyonların arkasındaki iradenin ABD olduğunu çok rahatlıkla görüyorum. “ dedim.

Bu açıklamamdan sonra bu iddiamı aşırı bulanlar hatta beni arayarak serzenişte bulunanlar oldu. Fakat ertesi günü Hürriyet gazetesinin Washington kaynaklı haberi bizi doğrulayınca bu kez arayıp tebrik edenler, sen bunu nereden biliyordun diye soranlar oldu.

ABD’nin üç önemli düşünce kuruluşu Suriye ile ilgili bir harp oyunu düzenlemiş hem de
tam iki ay önce. Bu harp oyununda ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, Suriye ve diğer bölge ülkeleri oyuncu olarak rol almışlar. Oyuncular farklı ülkeler de olsa, oynayanların hepsi Amerikalı. Oyunun amacı Türkiye’yi Suriye’ye askeri müdahaleye zorlamak! Bu sonucu elde etmek için çeşitli girdiler yapılıyor.

Harp oyunları öğretisinde buna, oyuncuları yeni kararlara götürecek ara durumlar denir.
Suriye’deki ölü sayısını ve Türkiye sınırına yığılan mülteci sayısını artırmak gibi!
Harp oyunu senaryosuna göre Türkiye Suriye’ye müdahaleye direndikçe istenen kararı aldırmak için girdilerin şiddeti artırılmaktadır.

Vaşington’da oynanan harp oyununa göre Ankara’yı Suriye’ye müdahaleye zorlamak için yapılan girdilerden bir tanesi de Türkiye’de bombaların patlaması. Bombaların patlayacağı kentlerden birisi de Gaziantep’miş. Ne tesadüf değil mi? Biz söyleyince niye inanmıyorsunuz? Aldatıldığınızı anlamak için ille yatakta mı yakalamanız lazım.
Bir cinayet soruşturmasında esas olan azmettiriciyi bulmaktır. Çünkü cinayetin işlenmesi
onun çıkarınadır. Tetikçiyi bulup, yargılayıp, içeri atmışınız kıymeti yok.
Yeni tetikçiler bulunur. Esas olan Gaziantep ve Foça cinayetlerinin arkasında kim var
onu bulmaktır. Bunu bulmak da bu cinayetlerin kimin yararına olduğunu anlamak ve kavramaktan geçer. Lütfen bizim karşımıza “bulduk” diye kandırılmış ve para ile
satın alınmış insanları çıkarmayın.

Vaşington’da oynanan harp oyunundan anlaşılacağı gibi Gaziantep bombalı saldırısı, ABD’nin Ortadoğu’da ulaşmaya çalıştığı amaçlarına hizmet etmektedir?

Eğer bu ABD ile işbirliği yapıyor iseniz,
bunun tek bir anlamı var;
siz bu cinayette yardım ve yataklık suçunu işliyorsunuz.

İlk ayar Erdoğan ve AKP’ye

PKK ABD’nin güdümünde ve kontrolündedir.
PKK vasıtasıyla tırmanan terörden ve
AKP kazansın diye seçimler öncesi azalan terörden ABD sorumludur.

Suriye’deki gelişmeler ve ülkenin kuzeyindeki güç boşluğu PKK’nın uzantısı PYD’ye
hareket serbestisi kazandırmış olabilir ama Türkiye’de artan terörün arkasında
Suriye var suçlaması harp oyunundan açıkça anlaşılacağı gibi bir ABD planıdır.

Foça ve Gaziantep’te olduğu gibi bombalı saldırılar daha da artabilir.
Hatta artacaktır da!

Bunların amacı balans ayarıdır.

Bu ayarların birincisi Tayyip Erdoğan’a ve AKP hükümetinedir. ABD tarafından kendilerine verilen yol haritasına harfiyen uymaları içindir. Aksi taktirde terör daha da azacaktır. Yeni anayasa, Suriye’ye müdahale, kukla Kürt Devleti’ne destek olmak, Sünni-Şii ekseninde çatışma kışkırtıcılığı yapmak, Maliki’ye düşman, Barzani’ye dost olmak ve İran ile
karşı karşıya gelmek bu yol haritasının bazı maddeleridir.

İkinci ayar Türk Silahlı Kuvvetleri’nedir.

Ulusal çıkar “ safsatasından “ vazgeçmesi, Suriye’ye yapılması istenen müdahaleye muhalefeti kesmesi ve Erdoğan’a koşulsuz destek olması içindir.

Üçüncü ayar bize, Türk halkınadır.

“ABD’nin bölgedeki çıkarlarına direnmek boşunadır.
Lozan tapusu artık geçersizdir.
Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti dönüşmelidir.
Bilim egemen kafalı olmak ve sorgulayıcı akla sahip olmak sizin için lükstür.
Ver kurtul ve yeni anayasaya direnme.”

Kendi adıma konuşmak gerekirse, ulusal çıkarlarımızla çatışan bu balans ayarı
bende tutmaz.

Sizi bilemem!

Saygılar sunarım.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“BALANS AYARI” için bir yorum

 1. AMERİKAN POLİTİKALARI BÜYÜK BİR DEVLETE YAKIŞAN POLİTKALARDIR!.. BALANS AYARI GİBİ APTALCA POLİTİKALARI YOKTUR!

  Başkan Obama’nın elindeki beyzbol sopası, Türkiye yöneticilerine, Suriye üstüne planlar yapamayacaklarını hatırlatmak içindir.

  Dünyanın her yerindeki planlamayı Amerikalılar ve Amerikanın strateji uzmanları yaparlar. Türkiye yöneticilerinin Suriye, Irak, İran ve başka ülkeler üstüne kendi ulusal çıkarları için plan yapmaya hakları yoktur.

  Suriye’de Irak’ta olduğu gibi güçlü bir Baas İktidarı var. Baas Siyasal Sistemi, çoğunluğun Şii olduğu Irak’ta bir Sünni’yi, çoğunluğun Sünni olduğu Suriye’de Bir Alevi’yi devlet başkanlığına getirebilecek kadar güçlü bir siyasal sistemdir.

  Amerika Ortadoğu’da ve Türkiye’de , bizim Bekçi Murtaza Atatürkçülüğü gibi, bir başörtüsünün karşısında bile bozguna uğrayan zayıf siyasal sistemler, gücü bir başörtüsüne bile yetmeyen çok az akıllı siyasetçiler istiyor.

  Amerika Ortadoğuda ve Türkiye’de askerlikte İsrail’in 1/10’u kadar, Yunanistan’ın 7/10 kadar gelişmeyi kabul eden askerler ve siviller istiyor. Ama, biz Nato’nun en büyük ordusuyuz diye martaval atan gazeteci ve yazarlar istiyor.

  Amerika, balans ayarı gibi aptalca politikalar izlemez!.. Askerlikte İsrail’in 1/10 ladar gelişmeye hakları olduğunu idrak etmeyen, sözde yurtseverler ister.

  Türker Ertürk’ün yazısı, Ahmet Saltık Beyefendinin düşündüğü gibi müthiş bir yazı değil. Ama ABD bundan iyi yazanları da istemez. Tam ABD stratejistlerinin istediği gibi yazmış … Helal olsun!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir