Hastalarına 57 yıldır 9 liraya (5 Dolara) bakıyor..

Hastalarına 57 yıldır 9 liraya (5 Dolara) bakıyor..

Böylesine özverili doktorlar tarihte epey çoktur. Ancak vahşi kapitalizm piyasayı kayıt altına aldığından (!), artık ücretsiz hasta bakmak neredeyse olanaksızdır. Mutlaka faturasını kesmek, para kazanmışçasına gelir vergisini, KDV’sini doktor ödemek zorunda. Kaldı ki, doktorun bireysel çalışma olanakları büyük ölçüde yok edildi, sermaye kurumlaştı, şirketleşti (ŞİRKETOKRASİ!) ve hekimler de çok büyük oranda artık ücretli emekçi olmaya zorlanıp sıradanlaştırıldılar. Bu moneter yapı, hekime yoksul hasta için hemen hiç inisiyatif tanımıyor. Mutlak patron sermaye! Vahşi Kapitalizm deontolojiyi de, mesleksel yüce değerleri de, etiği de katletti; bütün insanlığı tutsak aldı…
Biz de geçmiş yıllarda Dr. Russel Dohner benzeri uygulamalar içinde olmuştuk; çok tatlı yaşantılardı..
Dr. Ahmet Saltık, www.ahmetsaltik.net

ABD’de Russell Dohner adlı doktorun muayenehanesi 57 yıldır her gün güneş doğmadan hastalarla doluyor. Doktorun bu kadar popüler olmasının nedeni ise, muayene olan hastalarından yalnızca 5 dolar istemesi.

ABD’nin Illinois eyaletinin Rushville kentinde yaşayan Dr. Russell Dohner mesleğe başladığı 1955 yılından beri kalp krizi geçirdiği gün hariç bir gün bile işini aksatmadı.

Hastalarından muayene karşılığında 5 dolar (9 TL) ücret alan doktorun muayenehanesine
her gün yüzlerce hasta geliyor.

BBC televizyonuna konuk olan 87 yaşındaki Dohner doğup büyüdüğü şehirde komşularının yardımına koşmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Acil vakalarda olay yerine giderek hastalara müdahale eden Dohner şöyle konuştu: “Rushville’in bir doktora ihtiyacı vardı. Ben de bunu bildiğim için mezun olduktan s
onra burada kaldım.”

Bugüne dek hiç tatil yapmadığını söyleyen Dohner yalnızca kalp krizi geçirdiği zaman
bir süreliğine hastalarıyla ilgilenememiş.

Bütün yaşamını hastalarına adayan Dr. Dohner hizmet ettiği şehirde
“Kahraman doktor” olarak anılıyor.

Cumhuriyet Haber Portalı
21 Ağustos 2012

Hastalarına 57 yıldır 9 liraya (5 Dolara) bakıyor..” hakkında bir yorum

  1. Hülya Gültekin

    Aslında örnekler için çok uzağa gitmeye gerek yok, Antalya’da bir arkadaşımın rahmetli babası da fakir bir semtte açtığı muayenehanesindeki masasının üstüne bir kumbara koyarmış, muayeneden sonra parası olan, olduğu kadar atarmış kumbaraya.
    Esen Kalın

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir