TÜRKİYE’nin GELECEĞİ İÇİN SAĞLIK SEKTÖRÜNDE YENİ ARAYIŞLAR” hakkında bir yorum

 1. Ahmet SALTIK Yazar

  Dostlar,

  Birkaç yıl önce, Çankaya Vakfı’nın yıllık düzenli toplantıları bağlamında bir araya geldik ve ülkemizin sağlık politikalarını irdeledik. Vakıf Başkanı Sn. Mustafa Gür’ün ve Vakıftaki çalışma arkadaşlarının yoğun çabaları ile gerçekleşti
  bu etkinlik. Sunumlar basıldı ve çok da kapsamlı bir kitap oldu.

  Sn. Gür daha sonra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki Müsteşar Yardımcılığı görevinden ayrılarak aynı bakanlığın Bakü Çalışma Ataşeliğine geçti.

  Bu kapsamlı raporumuzu, sanal ortam arşivine geçerek sizlerle paylaşmak istedik. Bizler 6 yıl önce neler önerdik, hangi uyarılarda bulunduk; AKP iktidarı
  ve onun 10 yıllık uzatmal Sağlık Bakanı Recep Akdağ, IMF-DB güdümünde neler yaptı ve nasıl gelip tıkandık sağlık ve sosyal güvenlik politikalarında,
  değerlendirmesi size ait.

  Aman hasta olmamaya bakın, sağlık hizmetleri çok pahalı ve birçok bakımdan çook sorunlu. Sağlık düzeyi göstergelerimiz bakımımdan dünyada 90. sıradayız ne acı ki.. Ama epey para harcıyoruz bu sektöre (Ulusal gelirin yaklaşık % 7,5’i).. Çoook verimsiz kullanıyoruz; çünkü ağırlıklı olarak sağaltım (tedavi) hizmetlerine gidiyor ve özel sektöre kamu eliyle çok büyük miktarlarda kaynak aktarılıyor.. Hem SGK’dan hem ceplerimizden..

  Yine de SGK perişan.. 2012 bütçesi 141 milyar TL ve yarısı merkezi yönetim bütçesinden (genel bütçeden!) karşılanıyor bu bütçenin.

  Sözde GSS (Genel Sağlık Sigortaası) yürürlükte!
  Oysa sistem primlerle (gerçekte ek vergi!) dönmüyor; yarı bütçesi, 21 milyar TL açık verme pahasına genel bütçenin 1/5’i ile karşılanıyor.

  GSS yoğun bakımda, solunum-dolaşım desteğinde.
  Finansal olarak batık ama siyasal fiyasko nedeniyle zorla yaşatılıyor.

  Hükümeti bu IMF-DB dayatmalı kökü dışarıda
  özelleştirmeci-piyasalaştırmacı;
  insanımızı müşteri, devleti tüccar ve yabancıya tahsildar yapan
  emperyalist-kapitalist sağlık politikalarını bırakarak,
  ulusal, kamu ağırlıklı, koruyucu sağlık hizmeti öncelikli bir yapıya dönmeye
  davet ediyoruz.

  Er ya da geç bu yola dönülecek..
  Ayak diremek çok yersiz..
  Ama AKP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ acaba tarihe nasıl geçecekler ve nasıl anılacaklar ??

  Sevgi ve saygı ile.
  24.6.12, Ankara

  Dr. Ahmet Saltık
  http://www.ahmetsaltik.net

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir