ADD – Atatürkçü Düşünce Derneği’nden basın açıklaması –

BASINA VE KAMUOYUNA

UYARIYORUZ !

Türkiye, iktidarın yıllardır sürdürdüğü bilim ve çağ dışı politikalar sonucu, giderek yoğunlaşan bir karanlığın pençesinde kıvranıyor.

Batı Emperyalizmi, 100 yıl önce Sevr ile gerçekleştirmeye çalışıp başaramadığı “Türkleri Anadolu’dan Asya steplerine sürme” hayaline, bugün BOP ve yerli işbirlikçilerinin aymazlığı ile nihayet kavuşmak için ellerini ovuşturuyor.

Süreci endişeyle izliyor, olanca gücümüzle Milletimiz ’i ve yetkilileri uyarmaya çalışıyoruz. Ancak sorun çok ciddi, sonuçları çok vahim, adeta bindiğimiz dal kesiliyor.

Akılcı düşünce, bilimsel bilgi, çağın gerekleri dışlanıyor. Eğitim olabildiğine dinselleştiriliyor, geleceğimiz karartılıyor. Neoliberal soygun düzeninde ekonomi üretimden koparılıyor, Ulusumuzun büyük çoğunluğu hızla yoksullaşıyor. 1930’larda uçak ve buğday ihraç eden Türkiye artık kendini doyuramıyor, buğdayın anavatanında savaştaki ülkelerden buğday bekliyor, bir zamanlar aşı hibe ettiği memleketlerin kapısında aşı kuyruğuna giriyor.

Demografik yapımızı tarumar eden yasa dışı sığınmacı sorununun Ulusal Birliğimiz ve İç Barışımız üzerindeki tehdidi artarak sürüyor.
Aydınlanmanın önü kesiliyor, laik demokratik hukuk devleti yok ediliyor.
Toplum dernek ve vakıf adı ile örgütlenerek holdingleşip akıl almaz ekonomik olanaklara kavuşan Atatürk, Laik Cumhuriyet ve bilim düşmanı tarikat ve cemaatler eliyle yaşam ve ülke gerçeklerinden koparılıyor.
Cumhuriyetimiz, Atatürk’ün aklı ve bilim yolundan uzaklaştıkça gericilik bataklığında soluksuz kalıyor.

Milyonlar ekonomik krizle boğuşurken, başta öğretmenlerimiz memurlarımızın çoğu açlık sınırında yaşamaya çalışırken, işsizlik insanlarımızı çaresiz bırakırken, gençlerimiz geleceklerini yurt dışında aramak zorunda kalırken, hastalarımız doktor ve ilaç bulamaz, çocuklarımız sağlıklı beslenemezken yasa dışı cemaatlerin bu ölçüsüz ekonomik güce kavuşmaları da, toplumda ve devlet yönetiminde baskı oluşturmaları da kabul edilemez.

Hal bu iken ve iktidar güçleri karanlığı yoğunlaştırmak konusunda pervasız bir kararlılıkla ilerlerken, muhalefetin seçim sonuçlarını sağlıklı değerlendirip yenilgilerinin nedenlerini dürüstçe saptayarak gereğini yapmak yerine, iç karışıklıklar ve kavgalarla Ulusumuzu umutsuzluğa sürüklemesi ise hiç kabul edilemez.

Muhalefet partileri; vazgeçilmez unsurları oldukları demokrasinin olmazsa olmazının laiklik olduğunu, aslî görevlerinin Laik Cumhuriyetimiz‘i korumak, demokrasimizi ve hukuk devletimizi geliştirmek, Cumhuriyet kazanımlarımızı ilerletmek, halkımızı refah ve huzur içinde yaşatmak, bunun için de gerçekçi ve doğru politikalar üretip seçmeni ikna ederek iktidar olmak olduğunu unutmamalıdırlar.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, kuruluş ilkelerimiz ve varlık nedenimiz gereği tüm yetkilileri ve tüm siyaset kurumunu bir kez daha ve en yüksek sesimizle uyarıyoruz:

Bu gerici karanlığa derhal son verin!

– Yeniden Atatürk Cumhuriyeti Manifestomuz’da da altını çizdiğimiz gibi, Büyük Atatürk ve Kemalist devrimcilerin devletimizi kurarken hamuruna kattıkları “Namus Mayası” nın eksilmesine izin vermeyin!

– Türkiye Cumhuriyeti bir Uluslaşma, çağdaşlaşma atılımı, bir kadın devrimi, bir bilim ve sanat özgürleşmesidir, koruyun!

– Akıldan, bilimden, çağından ve üretimden koptuğu için çöken Osmanlı’ya öykünmeyi bırakıp bir an önce Atatürk Yolu’na girin!

Saygılarımızla. 28 Temmuz 2023 

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

ADD – Atatürkçü Düşünce Derneği’nden basın açıklaması –” hakkında 2 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Olağanüstü GÜNCEL, tümüyle SOMUT VE NESNEL. gerçek ve en içten ATATÜRK’CÜ YURTSEVER. derin BİLİMSEL, yaşamsal ÖNEMLİ, ulusal ve toplumsal DEĞERLİ, baştan sona ayrıksız her sözcüğü MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL bir açıklama. İnsan, yaşam, ulus, vatan, cumhuriyet, layiklik, bilim, fen, aydınlık ve uygarlık sevdası taşıyan tüm kadın ve erkek yurttaşlar tarafından mutlaka OKUNMASI, ONAYLANMASI, PAYLAŞILMASI gereken DAHİYANE bir bildiri . Çok değerli ve sevgili ADD GENEL MERKEZİ’ne en yürekten tebrikler, teşekkürler, selamlar, sevgiler, saygılar, en iyi dilekler, başarılar, umutlar, utkular ve konuyla ve sorunla ilgili özel bir adak :

  BU MANDACILAR,MAFYACILAR,GERİCİLER VE DİNSİZ DİNCİLER

  Bu eski ve yeni mandacılar
  Ve açık ve gizli mafyacılar,
  Bu en şeytani gericiler ve cinciler
  Ve kara cahiller ve dinsiz dinciler,
  Ve de bunların hizmetcileri,köstebekleri
  Hatta ‘sağcı ‘ve ‘solcu’ koltuk deynekleri,

  Yaşam,bebek,çocuk,kız,kızan,kadın,erkek,halk,vatan,
  Doğa,deniz,dağ,ırmak, göl,ot,çiçek,hayvan ve orman
  Düşmanlarıdır.
  Barış, bağımsızlık ve özgürlük,hak, hukuk ve adalet,
  Atatürk,Altı Ok,Cumhuriyet,uygarlık,ahlak ve fazilet
  Karşıtlarıdır.

  Bu gerçeğin özünde haram kar ve rant, kara para yatar
  Bu derin hıyanete ve melanete her gün yenilerini katar.
  Ardında fellahlarla uzak ve yakın emperyal güçler durur
  Ve yurdu ve ulusu,yedi yirmi dört her an sırtından vurur.
  Bunların hepsini teşhis, teşhir, tel’in, mahkum etmek için
  En geniş bir Hak,Vatan Ve Halk Cephesi kurup birleşelim.

  Gönül Pınar Atacı, 29.7.2023

  Cevapla
 2. Duran Aydoğmuş

  ADD, ülkemizin geçmişini, bugününü ve geleceğini çok gerçekçi özetlemiş.
  Bu gidişat çok korkutucudur ve 100 yıl önceki geçmişimizden ders alınmadığını anlatıyor… Çocuklarımız ve torunlarımız adına çok endişe duyuyorum… Bu gidişimizi başta CHP olmak üzere her yerde anlatmaları gerekir. Bu gidiş böyle devam ederse SEVR haritasını yeniden çizmeye başlayabilirler!
  NATO ortağı olduğumuz eski düşman Yunan’a savaş makinaları veren ABD, bize parayla bile aynı makinaları F-16 vs vermemektedir! Bu vahim gidişi kim dile getirip insanımızı bilgilendirecek/mi? ADD bunun bilincinde olduğu için ve Değerli Prof. Dr. Ahmet SALTIK hocamız da daha çok okur için web sitesinde paylaşmışlar. Kendilerine sonsuz saygılarımla. D. Aydoğmuş 30.07.2023
  —–

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir