CHP ve değişim

Dostlar

Liseden bu yana 50+ yıllık dostumuz Dr. Ömer Dönderici (İç Hastalıkları ve Gastro-Enteroloji Uzmanı) kişisel blogunda çok değerli yazılar yazmakta : dromerdonderici.blogspot.com 

Mutlaka izlenmesini diler ve öneririz.
Bu gün “CHP ve DEĞİŞİM” başlıklı son derece önemli ve yol gösterici bir makale yayınladı. Biz, yazının girişinden ve sonundan kısa birer bölüm aktaracağız burada. Tweet iletisi olarak da paylaştık.

Dr. Dönderici’nin bu çok önemli – yol gösterici yazısının tümünün okunmasını ve yaygın paylaşılmasını dileriz. Özellikle CHP yöneticileri büyük dikkatle okumalı ve yazıda önerildiği gibi “Değişim” sürecinde önce NİÇİN sorusu yanıtlanmalı, ardından NASIL’ına bakılmalıdır.

Sevgili can kardeşimiz Dr. Ömer Dönderici‘yi kutlar, ülkemize ufuk açan bu tarihsel makalesini bize de yolladığı için ayrıca teşekkür ederiz.

Dr. Ahmet SALTIK
11 Temmuz 2023
============================================

CHP ve değişim

Doktor Dr.Ömer DÖNDERİCİ - İç Hastalıkları - Dahiliye TavsiyeEdiyorum.comDr. Ömer DÖNDERİCİ

CHP ve değişim | ARAYIŞ (dromerdonderici.blogspot.com)
11 Temmuz 2023

Kimilerinin fazlaca önemseyip bir yol ayrımı gibi gördüğü seçimler geride kaldı. Muhalefeti önde gösteren çok sayıda anketin de etkisiyle, muhalefet adına hüsranla sonuçlandı.

“Günah keçisi” arayışında Kılıçdaroğlu açık ara önde görünüyor. Seçim öncesi en hararetli destekçilerinden bile, “faturayı üstlenme beklentisi” var.
***
Öncelikle seçimin hiç âdil olmadığını kabul edelim: Devleti tümüyle yutan hükümet, devlet imkânlarını sonuna kadar kullandı. Halka gerçekleri aktarmak ve farklı görüşleri yansıtmakla yükümlü medya çoktandır “muktedirin sesi” haline getirilmişti. Çok farklı yollarla usulsüzlük iddialarının ardı arkası kesilmedi.

Ne var ki, bu gerekçeler, bazı gerçekleri göz ardı etmenin mazereti olmamalı.
……………………
………………………….
………………………………..

Sonuçta, sözde muhafazakâr AKP iktidarı sırasında, ironik bir biçimde, halkımız geleneksellikten sekülerliğe giden yolda çok önemli mesafeler kaydetti. Görece talihlileri (Beyaz Türklerin şaşkın ve kıskanç bakışları altında) baş örtüleri ve haşemalarıyla, -sözüm ona elitlerde eleştirdikleri ama gerçekte- öykündükleri hayatı yaşama yolundalar. İslam’ı kendilerinin itibarsızlaştırdığının farkında değillermiş gibi, çocuklarının deist ve ateist oluşundan yakınır oldular.
***
Atalarımızdan kalan ve ülke varlıklarının üstüne, yetmedi; (‘dış güçlerden’) yüzlerce milyar dolar (borç) ‘gâvur parası’ üleştirildi. Artık servetten çok acı pay edilecek. Sanırım üstümüzdeki iğreti kimliklerin kayıp gitmesi için çok uzun yıllar gerekmeyecek.

Sekülerlikte el ele veren ve geliri asgarî ücrette denkleştirilen ülkenin çoğunluğu, daha âdil bir paylaşım ve refah talep etmeye başlayacak.
***
CHP, ya bir çeyreklik oy dilimine rıza göstererek -yaşam tarzını önceleyen- çizgisini koruyabilir (ki bu durumda -iktidar iddiası için- Kılıçdaroğlu ”Değil 6’lı masa gerekirse 16’lı masa kuracağım” derken haklıdır!). Ve de yeni sekülerleşenlerin usul usul kendilerine katılmalarını bekleyebilir.

Ya da -seçkinci (elitist) geçmişine bir çizgi çekip- iyi tasarlanmış sosyal-demokrat bir programla, daha fazla refah için en ciddi alternatifin kendileri olduğuna halkı ikna etmeye çalışabilir. Kolay mı? Geçmiş kamburu (bagajı) nedeniyle kolay değil ama mümkün!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir