Hukuk cinayetinin hesabını kim verecek?

Hukuk cinayetinin hesabını kim verecek?

22 Aralık 2022, Cumhuriyet


Vatan duyarlılığı ile hazırladıkları bildiri nedeniyle 103 amirale dava açılmıştı. Mahkeme iki gün önce tüm amiraller için “suçun yasal ögelerinin oluşmadığı” gerekçesiyle aklama kararı verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu karara karşı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne (İstinaf’a) itiraz edeceği de belirtiliyor.

Bu amiraller, Deniz Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde görev yapmış eski komutanlardır. Bu vatansever subaylar, yayımladıkları açıklamada Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin önemini vurgulamışlar ve Rusya-Ukrayna arasında çıkan savaş, Montrö’nün önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Cumhurbaşkanlığı bu davaya müdahil oldu ve cumhurbaşkanı avukatı dava konusunun siyasal olduğunu belirterek bu açıklamayı “siyaseti dizayn etmek” olarak nitelemişti. Mahkemenin oybirliği ile aklama (beraat) kararı vermesi, hukukun gerçekleşmesi açısından önemlidir.

 • Öte yandan hapishanede tutuklu bulunan Hava Korgeneral Vural Avar’ın ölümü,
  bir hukuk cinayetidir

FETÖ’cü savcı ve hâkimlerin başlattığı 28 Şubat davasında kendisine hapis cezası verilen emekli Hava Korgeneral Vural Avar, 18 Ağustos 2021’den beri Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde kalıyordu ve önceki gece yaşamını yitiren Korgeneral Avar 85 yaşındaydı. Avar’ın sağlık sorunları vardı, demansı ileri derecedeydi. Bu durumda düşüp, kaburga kemiği kırılan Avar, cezaevinden bırakılmadı. Cezaevi koşullarında tek başına yaşamasının olanaksız olduğu belirtilmesine karşın cezaevinde tutuluyordu. 

 • Bu durum, hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecektir.
 • Bu hukuk cinayetinin sorumlusu kimdir?
 • Bu ne derece ağır bir kindir ki 85 yaşında ağır hasta olan bir korgeneral
  inatla cezaevinde tutulmuş ve ölüme mahkûm edilmiştir? 

28 Şubat davası adını alan bu davada ileri yaşları ve hastalıkları nedeniyle yine birçok emekli general salıverilme (tahliye) kararı bekliyorlar. Hâlâ cezaevinde bulunan Org. Ahmet Çörekçi 90, Org. İlhan Kılıç 86, Org. Çetin Doğan 82, Korg. Hakkı Kılınç 82, Org. Fevzi Türkeri 81, Korg. Yıldırım Türker 81, Tümg. C. Temel Özkaynak 77, Tümg. Erol Özkasnak 76, Tümg. Kenan Deniz 74, Tuğg. İdris Koralp ise 74 yaşında. Çevik Bir, Çetin Saner ve Aydan Erol ise rahatsızlıkları nedeniyle serbest bırakılmışlardı. 

Bu durumda biraz insaf…

Biraz hukuka bağlı kalalım…

Hukuk cinayetinin hesabını kim verecek?” hakkında 3 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Hepsi de gerçek yurtsever, cesur ve kahraman insanlar ve üstün ve özgün komutanlar olan bu emekli, yaşlı, hasta ve sağrı subaylara yıllardır yapılmış ve hala yapılan korkunç melaneti ve derin ihaneti teşhis, teşhir ve tel’in eden MUHTEŞEM bir yazı. Çok değerli yazarları ve yayıncıları sevgili CUHMURİYET GAZETESİ’ne ve sevgili hocamız Prof.SALTIK’a en yürekten tebrikler ve teşekkürler, sevgiler ve saygilar, en iyi dilekler ve yeni başarılar. Tüm komutanlara ise derhal TAHLİYE, kayıtsız koşulsuz ÖZGÜRLÜK, büyük nesnel ve tinsel TAZMİNAT ve en uzun, en sağlıklı, en bağışıklıklı, en huzurlu, en güvenli bir yaşam dilekleriyle selamlar, sevgiler, saygılar. Ulu şehit VURAL AVAR PASA’ya ise sonsuz rahmet, sükunet, şükran ve minnet.

  Cevapla
 2. Suha Özçetin

  Hukuk ve adalet açısından çok irdelenmesi ve gündemde tutulması gereken bir yaşam hakkı gasbı konusu. Ancak yazıda eksikliğini hissettiğim, sorumlularının “Bu hukuk cinayetinin sorumlusu kimdir?” tümcesi ile yetinmek yerine daha açık ve net olarak sorumlular belirtilmeli ve toplum önünde hesap vermelerinin sağlanması için gerekli girişimler açıklanmalıydı.

  Cevapla
 3. emin

  Türk hukuk sisteminin çökmesinin baş sorumluları sahte aydınlardır.ne yazıkki ülkemiz siyasi ,hukuk ve ekonomik olarak çökmüştür…Emperyalizmin kuşatması altındayız… ..Diktatörler iç savaş çıkartmadan iktidardan gitmezler.Önümüzdeki seçim geleceğimizi belirliyecektir.Sert yasalar uyğulanmalı ve hesap sorulmalıdır.Sayğılarla.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir