Hüsamettin CİNDORUK’tan MİLLİ MERKEZ BASIN AÇIKLAMASI

Hüsamettin CİNDORUK’tan
MİLLİ MERKEZ BASIN AÇIKLAMASI  

MİLLİ MERKEZ BASIN AÇIKLAMASI

*Millet İttifakı Partilerine Çağrı*

Milli Merkez Yürütme Kurulumuz 29 Aralık tarihli olağan toplantısında; 2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve genel seçimlerin tarihi yaklaştıkça, siyasetteki gelişmelerin hızı ve üsluplardaki sertliğin giderek artmakta olduğuna dikkat çekerek, aşağıdaki görüş ve önerilerini kamuoyumuzla paylaşır:

1- CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun kararıyla, gündemde olmayan başörtüsü konusunda bir kanun teklifi yapması, AKP+MHP+BBP mensubu 336 milletvekilinin imzasıyla bir “anayasa değişikliği” teklifi yapmasının zeminini oluşturmuştur.

Bu yanlıştan dönülmesi için; 244 milletvekiline sahip bütün muhalefet partilerini CHP, HDP, İYİP, TİP, DP, Memleket P., DEVA, DBP, DAP, Saadet P., Yenilik P., Zafer P. ve Bağımsız milletvekillerini, iktidarın anayasanın laiklik ilkesinin çiğnenmesine yolaçacak anayasa değişikliği senaryosunda figüran olmamak için kanun teklifinin görüşüleceği *komisyonlarda ve Genel Kurul’da yapılacak toplantılarına katılmamaya* çağırıyoruz.

2- Millet İttifakı bünyesindeki TBMM’nde temsil edilen partileri, anayasaya aykırılığını tespit edecekleri cumhurbaşkanlığı kararnamelerini iptal etmek için kanun teklifi vermeye çağırıyoruz.

3- Millet İttifakı partilerini ayrı ayrı yapmakta oldukları salon toplantılarından çıkarak *ortak mitingler yapmaya* çağırıyoruz.

4- Zafer, Doğru, Adalet ve Memleket partilerinin kurmakta oldukları 4’lü ittifakı, Atatürk ve devrimlerine, laik cumhuriyet değerlerine sahip çıkan TİP ve Bağımsız Türkiye Partisi, DSP gibi TBMM dışındaki diğer partileri ve giderek bu değerleri paylaşan Emek ve Demokratik Kitle Örgütlerini de kapsayacak şekilde genişletmeye çağırıyoruz.

5- Millet İttifakını, kuruluşunu tamamlayacak olan 4’lü İttifak ve bileşenleri ile güçbirliği yaparak, bütün muhalefeti kapsayacak bir *Türkiye İttifakı oluşturmaya* çağırıyoruz.

6- Son günlerde İBB Başkanı için hukukun siyasallaştırılmak istenerek yapılan operasyonlara karşı *bütün demokratik güçleri hukuk ve meşruiyet içinde dayanışmaya* davet ediyoruz.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.
Saygılarımızla, 30.12.2022

Milli Merkez Yönetim ve Yürütme Kurulları adına,

Hüsamettin CİNDORUK
19. Dönem TBMM Başkanı
Milli Merkez Başkanı

Hüsamettin CİNDORUK’tan MİLLİ MERKEZ BASIN AÇIKLAMASI” hakkında 3 yorum

  1. Gönül Pınar Atacı

    Olağanüstü GÜNCEL, yaşamsal GEREKLİ, ulusal ÖNEMLİ, toplumsal DEĞERLİ, her sözcüğü SOMUT VE NESNEL, gerçek VATANSEVER, tam DEMOKRAT, derin BİLİMSEL, tüm muhalefet partilerine SAYGILI, rejim karşıtı bütün güçlerin birliği, dayanışması ve ittifakı gereksinimine ve zorunluğuna en içten BAĞLI VE KAYGILI, tüm genç ve yaşlı yurttaşlar tarafından mutlaka görülmesi, onaylanması, desteklenmesi, paylaşılması ve yayılması gereken baştan sona MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL BİR ÇAĞRI. Mevcut rejime ve düzene karşı olan tüm özel ve tüzel kişilerin, kuruluşların, kurumların, örgütlerin ve partilerin tek ve en geniş bir Hak, Vatan Ve Halk Cephesi kurarak en kitlesel mücadelesini savunan ŞAHANE hatta DAHİYANE bir siyasi tavır ve çizgi. Milli Merkez Yönetim Ve Yürütme Kurulları adına çok değerli yazarı MİLLİ MERKEZ BAŞKANI emekdar, ünlü ve duayyen siyasetci çok değerli ve sevgili Hüsamettin CİNDORUK’u en yürekten tebrikler ve teşekkürler, en içten sevgiler ve selamlar, en derin saygılar ve duygular sunarak, en uzun bir ömür boyu sağlık ve mutluluk, başarı ve umut dileyerek ve İYİ Kİ VARSIN diyerek kutlamak gerek.

    Cevapla
  2. Emin

    Milli merkez çağrısını destekliyorum….durup dururken türban sorunu gene gündemde…yanlış bir strateji…Türban bir siyasi simgedir….siyasi oyunlar yıllardır oynanmaktadır…İl, ilçe,kaza olmak üzere tüm Cumhuriyet ve Laikliği savunan güçlerin halkımıza bu sorunu anlatmaları gerekmektedir.İktidar rejim düşmanıdır…İkinci bir kurtuluş mücadelesi verilmekte geç kalınmamalıdır.Meclis boykot edilmelidir.sayğılarla.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir