3. DÜNYA (NÜKLEER) SAVAŞI OLUR MU?

Prof. Dr. D. Ali ERCAN
Çekirdek Fiziği (Nükleer Fizik) Uzmanı
ADD Bilim Kurulu Başkanı

Değerli arkadaşlar,

Ne yazık ki bu soruya kesinlikle “hayır” yanıtını veremiyoruz; bu olasılık, İngilizce deyimiyle fifti-fiftidir….

Bugün için Dünyada, 2022 SIPRI Raporuna göre, 9440 adet “nükleer başlık” diye bilinen yüksek yıkım güçlü süper bombalar bulunuyor 9 ülkede. % 90’ı Rusya ve ABD envanterindedir, geri kalanı Çin, Fransa, İngiltere, Hindistan, Pakistan, İsrail ve K. Kore’nin elindedir. (bir sonraki “10. nükleer güç” adayı İran olabilir)

2. Dünya savaşında ABD’nin Japonya’da Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı iki Atom bombasının korkunç sonuçlarını* gören ülkeler, başta ABD ve SSCB (Rusya) olmak üzere 18 ülke 1965-68 arası uzun tartışmalardan sonra Nükleer silahların üretimini sınırlayan, nükleer silah tekniklerinin yayılışını engelleyen bir antlaşmaya (NPT) (AS: Nuclear Non-Proliferation Treaty) vardılar ve öbür ülkelerin imzasına açtılar.

Hindistan, Pakistan, İran, İsrail…. 5-6 ülke dışında hemen tüm BM üyesi ülkeler bu antlaşmayı imzaladı ve onayladılar… Türkiye 1969’da imzalamıştı NPT Andlaşmasını…
***
Hem Rusya ve hem de ABD envanterindeki nükleer başlıkların karşılıklı indirimlerle azaltılışı sonunda başlangıçtaki sayı 16 binden bugün için 9440 başlık düzeyine azaltılmış görünüyor. Bu başlıklardaki patlayıcı güç kısa menzilli taktik başlıklar 1 kTon’dan…. kıtalararası 400-1000 kTon’a dek değişiyor… (AS : 1kTon = 1 kilo ton = 1000 ton!)

Bir Nükleer başlık için ortalama 20 kTon TNT patlayıcı desek bile, bugün için Dünyada en az 9 bin Hiroşima bombası bulunuyor demektir… 20 kTon Japonya’da ~100 bin kişinin ölümüne yol açabildiyse, Dünyadaki nükleer silahların tümü de en az bir milyar insanın, büyük olasılıkla 5 milyar insanın ölümüne ve birlikte ekosistemin (radyasyon ve yangınlarla) onarılmaz büyük yaralar alışına yol açabilir.

Ukrayna savaşında askeri, siyasal, ekonomik ağır yaralar almış ve almaya devam edecek olan mütecaviz (saldırgan) Rusya (AS: Biz Rusya’yı nefsi müdafada görüyoruz), daha doğrusu Putin savaşın frenini kırmış, yani istese de bataktan çıkamayacak durumda köşeye sıkışmış görünüyor.

Peki baştaki soruya dönelim:
ABD ve Batı güçlerince köşeye sıkıştırılmış Putin, bir kedi refleksiyle, nükleer silahlarını kullanabilir mi?

Hatalı bir refleks kesinlikle önce kendinin ve ardından Rusya Federal Cumhuriyetinin sonu olur ve Sibirya 25-30 ülkeye bölünür… Bu arada “NATO nükleer silahlarının depolandığı” Adana/İncirlik de hedef olur mu? Olur! nükleer savaş bilançosu çok ağır ve sürprizlerle dolu olabilir; örneğin İsrail İran’a saldırmak fırsatını da yakalamış olur…

image.pngAynen “zehirli Kral Kobra ve güçlü kaslarıyla Boa” yılanları arasındaki savaş gibi…. Karşılıklı vuruşmak ve karşılıklı ölüşmekle sonuçlanacak bir nükleer savaş salt 21. yüzyılın son savaşı değil, savaşların da sonu olabilir.

Sevgilerimle..æ

3. DÜNYA (NÜKLEER) SAVAŞI OLUR MU?” hakkında bir yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Her ülke, tüm bölge ve bütün dünya için yaşamsal düzeyde GÜNCEL, tümüyle SOMUT, derin BİLİMSEL, baştan sona MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL bir analiz ve sentez. Nükleer Fizik Teorisi Ve Prariği dalında ünlü ve üstün uzman çok değerli ve sevgili hocamız Prof.ERCAN’a en yürekten tebrikler ve teşekkürler, selamlar ve saygılar, en iyi dilekler ve yeni başarılar, sonsuz umutlar ve söz konuısu korkunç OLASILIK, tehdit ve tehlike ile ilgili kişisel ve özel bir adak :

  BU EN AĞIR SUÇ,CÜRÜM,GÜNAH

  Eski komünist ve yeni kolonyalist çarlar
  Ve bunlara bağlı açık ve en gizli ordular,

  Tüm Ukrayna’yı ve bölgeyi hatta bütün dünyayı
  Yani her ülkenin tüm yerli ve yabancı insanlarını
  Atom bombasıyla yok etmek tehdidini yine tekrar ettiler
  Ve yediden yetmişe herkesin nefreti ve tepkisini çektiler.

  Bu en ağır suç,cürüm,günah asla bağışlanamaz ve bağışlanmayacaktı,
  Her ülke, bölge ve tüm dünya insanlarınca kınanmıştır ve kınanacaktır.

  Gönül Pınar Atacı, 13.Ekim.2022

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir