Sıra Türkiye’de mi?

Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç tutuklandı - Bursa HakimiyetTUNÇER KILINÇ 
EMEKLİ ORGENERAL
ESKİ MİLLİ GÜVENLİK KURULU GENEL SEKRETERİ

20 Eylül 2022, Cumhuriyet

Emperyalizmin günümüzdeki temsilcisi ABD, uzun süreden beri, birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya ve içimizdeki laiklik karşıtlarını da kullanarak laik devlet yapımıza ve ordumuzun Kemalist komutanlarına karşı yıkıcı, yıpratıcı tutumunu sürdürmektedir.

LAİKLİĞE DARBE

ABD, bu kapsamda, ilki 1980’deki, ikincisi 2016’daki girişimleriyle Cumhuriyetimizin laik yapısına ve sosyal ve siyasal iç yapımıza büyük zararlar verdi. 1980’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta heyetini, 2016’da ise Nurcu tarikat vaizi Fethullah Gülen’i ve onun yurtiçindeki asker ve sivil destekçilerini kullanarak ülkemizde Müslüman Kardeşler köktendincilik anlayışını güçlendirmeye ve bu yolla sosyal ve siyasal yapımızı ayrıştırmaya ve halkımızı uzlaşmaz bir topluma evirmeye çalışmıştır.

2016 yıkıcı harekâtı öncesinde, Ergenekon ve Balyoz gibi düzmece davalarla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vatansever mensupları yargılandı, haksız ve hukuksuz şekilde hapse mahkûm edilerek halk arasındaki itibarları sıfırlanmaya çalışıldı. 2016 girişimi sonucunda Kemalist milli ordunun irfan yuvaları askeri liseler, harp okulları, asker hastaneleri ve askeri yargı yapıları tasfiye edildi. Devlet laik ve demokratik yapısından uzaklaştırıldı.

ABD’nin hazırladığı, Ortadoğu’da sınırların değişmesini öngören BOP haritası.

ENDİŞE VERİCİ GİRİŞİMLER

ABD’nin, S-400 alımını bahane ederek Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından dışlaması, Suriye kuzeyindeki ayrılıkçı YPG-PYD unsurlarına silah, eğitim, maddi ve manevi destek vermesi, FETÖ örgütünün başını teslim etmemesinin yanında, özellikle 2021’den itibaren, ulusal çıkarlarımız aleyhine aldığı açık tutum ve girişimleri son derece endişe vericidir. Bunlar:

1. Yunanistan ile yapmış olduğu savunma işbirliği çerçevesinde hemen batı sınırımıza çok yakın, Dedeağaç bölgesinde, güçlü bir askeri üs oluşturuldu.

2. 1915’teki tehcir uygulamasını 2021’e kadar “karşılıklı büyük kırım” olarak ifade ederken son iki yıldır “soykırım” olarak niteliyor.

3. Türkiye aleyhine askeri gücünü pekiştiren, hava sahasını uluslararası antlaşmalara aykırı olarak 10 mile hatta 12 mile çıkaracağını açıklayan, Ege Denizi’nde aidiyeti belirsiz ada/adacıkları silahlandırmaya çalışan ve savaş uçaklarımıza düşmanca davranan, Yunanistan’la siyasi ve askeri bağlarını giderek güçlendiriyor ve Yunanistan’ın bu adalar üzerindeki egemenliğinin sorgulanamaz olduğunu vurguluyor. Fransa da Yunanistan yanında yer alıyor.

4. Pakistan’a ATAK helikopter satışımıza engel oluyor.

5. Karadeniz’de NATO çerçevesinde donanma bulundurma çabaları yanında son dönemde Ukrayna üzerinden gelişen Rusya ile arasındaki gerginliği bahane ederek Rusya ile oluşmuş iyi ilişkilerimizi sabote etmeye ve bölgenin huzurunu bozmaya çalışıyor.

6. Büyük bir olasılıkla, İstanbul Kanalı projesinin arka planında Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni baypas ederek Karadeniz’de daimi güç bulundurmak çabasını sürdürüyor.

Bu gelişmeler,

 • BOP kapsamında, “sıra Türkiye’ye mi geldi?? sorusunu akla getiriyor.

Sıra Türkiye’de mi?” hakkında 3 yorum

 1. emin

  Önemli konularla dikkat çeken yazınızı okudum.elinize sağlık….Avrasya projesine ordu kademelerindeyken dikkat çekenlerden birisiniz.bunun (Ergenekon kumpasları)faturasınıda ödediniz..sıra bizdemi….hayır sıra iktidarı yok etmektir…..bunuda başarmaya çalışacagız.bize hiç bir güç (emperyalist ler)başaramaz..şimdide başaramayacak..saygılar.

  Cevapla
  1. Nizamettin Taşkent

   EU nün askeri zayifliginin ve strateji oluşturmadığı ortamda tek kutuplu bir dünya ya geçişin sancılarını çekiyoruz.
   Rusya yi batı, kuzey den çevreleyen ABD Güney den de Yunanistan üzerinden kuşatmayı tamamladı. Görüntü bu.
   Peki Rus doğalgaz ve petrol ürünleri ihtiyacı olan EU nün yaşayacağı stresi hesap edebildiler mi? Polonya Macaristan Çekoslovakya yaya feda edilen Ukrayna için sadece USA nin cikarlari- ki bu Ortadoğu’da ki petrol rezervleri üzerindeki mutlak hakimiyetinin gorulmesi- doğrultusunda ikinci bir ekonomik güç oluşturma çabasının boşa dusurulmesi olarak mı göreceğiz. Ekonomik olarak güçlü olmak Siyaset ile desteklenmez ve askeri -gerektigi de – on plana cikartilamaz ise dev olarak görülmeyecek.

   Cevapla
 2. Duran Aydoğmuş

  Eski işgalciler bir asır önce yedikleri sopanın acısını hiç unutmadılar! Sevr haritasını unutmadılar! Osmanlı’nın 1800’lerden sonraki yüz küsur yıl boyunca borca battığı için ülkesini artık savunamayaca hesabıyla vatanımıza çullanan aynı güçlerin ardılları bizim düşürüldüğümüz aynı durumları gördükleri için şanslarını bir daha denemek istiyorlar!

  Bu denemenin sebepleri var : T.C. boyunca borca batırılmış, ülkeyi içe ve dışa karşı koruyan TSK bu duruma düşürülmüş, son yıllarda uygulan eğitimle ülkemiz çocukları ve vatandaşlarımızın ulusal bilinci köreltilmiş, EGE’deki adalarımızın çoğu işgal edilip, bu duruma hiç ses çıkarılmamış (diplomasinin gereği olan bir NOTA bile verilmemiş “Ne notası müzik notası mı” denmiş!)
  Vatandaşlarımızın sahip olduğu ulusal bilinç ve heyecan törpülenmiş, onun yerine zihnimiz ortaçağa ve hatta öteki dünyaya odaklanmış! Daha birçok sebeple, eski işgalciler unutmadığı, Osmanlı’nın imzaladığı Sevr haritasını yeniden çizmek istemektedirler! Yeniden bir MUSTAFA KEMAL çıkmayacağını da düşünerek ülkemizi çevreliyorlar! Du bakeyn n’olacek!?

  Değerli Paşamızın böyle gerçek bilgilerini paylaştıkları için Prof Dr. Ahmet SALTIK hocamıza da teşekkürler saygılar.
  Duran Aydoğmuş
  25.09.2022
  ————

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir