İşte, bunun için sevmiyoruz

Zafer ArapkirliZafer Arapkirli 
Cumhuriyet, 10 Aralık 2021

 Siyasette, güvenilir olmanın ve halka yalan söylememenin, en önemli koşul olduğunu bilmez gibi davrandığınız için sevilmiyorsunuz.

İktidara gelmeden önce ve iktidarı elinizde tuttuğunuz geçen 19 yıl boyunca, ağzınızı her açtığınızda “vesayet” muhabbeti, asker-sivil bürokratın “aşağıda durması gerektiği” muhabbeti yaptığınız ve bunun “sahte ve ikiyüzlü bir söylem olduğunu” kanıtladığınız için sevilmiyorsunuz.

Mesela, “seçilmişin, atanmıştan daha üstün ve daha makbul olduğunu” gece gündüz, 7/24 tekrarlamanıza rağmen, bugün TBMM’ye bir atanmış bürokratı (Fuat Oktay) yollayıp bütçeyi sundurduğunuz ve savundurduğunuz için antipatik oluyorsunuz. Yine aynı şekilde, “Cumhurbaşkanı Şahsım’ın sekreteryasının üyesi atanmış bakanları” yollayıp seçilmiş milletvekillerine “bağırıp, çağırıp, küfür ve hakaret edip, atar gider yapıp, parmak sallamak” suretiyle aşağılamalarına imkân sağladığınız için itici oluyorsunuz.

Başkasının (ana muhalefet lideri) yaptığı bir anlık (üstelik size yönelik olmayan, halkın sırtındaki yükü tasvir etmek üzere yapılmış) bir el hareketini, nedense üzerinize alınıp “terbiye, edep, adap” sorunu yaptıktan sonra, geçmişte ve bugün başkalarına en galiz küfürler ve hakaretlerle saldırmaktan zerre kadar utanmayarak (futbol tabiriyle) “10 metre ofsayta düştüğünüz için” itibarınız yerlerde sürünüyor.
Yaklaşık 100 yıllık geçmişe dönük olarak hesaplasak, belki de birkaç yüz milyon Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının emeği, alın teri ve vergileri ile yaratılmış değerlerimizi, Ortadoğulu şeyhlere, emirlere, prenslere, sultanlara, krallara ya da Avrupalı-ABD’li kapitalistlere haraç mezat pazarlarken bir yandan da “milliyetçiliği” kimselere bırakmadığınız, ona buna “ensenizde milli nefes” tehditleri savurduğunuz için olağanüstü sevimsiz oluyorsunuz.

Tercih sizin tabii.

Bütün bunlar karne notları olarak bir yere yazılmakta.

Sandıkta, insanlar oy pusulasını bir yana, bu “karneyi” de yanına koyacak ve ona göre mührü basacak.

“Ertesi sabah” ne olacağını her birlikte göreceğiz.

İşte, bunun için sevmiyoruz” hakkında 2 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Çok derinden ETKİLEYEN hatta baştan sona BÜYÜLEYEN ve yediden yetmişe her kadın ve erkek yurttaş tarafından aynen ve tümden PAYLAŞILMASI GEREKEN ve kayıtsız koşulsuz derhal PAYLAŞILACAK olan her tümcesi ve sözcüğü DAHİYANE teşhisler, saptamalar, gerçekler, yorumlar, irdelemeler, tanımlar, genellemeler, duygular, teşhirler, kınamalar ve TÜM ULUS için yaşamsal önemli ve değerli bir ÖNGÖRÜ ve SONUÇ. Sözün tam ve tüm anlamıyla DAHİ yazarı sevgili Zafer ARAPKİRLİ’ nin kalbine, eline, kalemine sağlık. İYİ Kİ VAR.

  Cevapla
 2. Duran Aydoğmuş

  Cumhuriyet Yazarı Sayın Zafer Arapkirli’nin yazılarını okuyoruz, okumayanlar için de Sayın Prof. Ahmet SALTIK hocamız web sitesinde yayımlıyorlar ki, gerçekleri daha çok kişi bilsin unutmasın diye.
  Biz ulus olarak çok sabırlı, çok dayanıklıyız ki, yıllardır bu zulme katlanıyoruz! Dünyadaki bağımsız ülkelere baktığımızda Türkiye’den başka tek adamın üstelik DİN’i değerlerle yönetilen başka bir ülke var mı? 21. yy’da 7. yy’ın DİN’i değerleriyle yönetilen başka bir ülke var mı? Yoktur. Yani, 1400 yıl önceki değerlerle hiç bir ülke yönetilemez, yönetilirse işte bizdeki gibi olur! Avrupa’da da adında “Hristiyan” sözcüğü olan siyasi partiler var; örneğin -Almanya’da- CDU (Hristiyan Demokrat Birliği),
  CSU (Hristiyan Sosyal Birliği) gibi. 16 yıl Almanya’nın Başbakanı olan Angela Merkel, Papazın kızıdır ama, siyasette dini değerleri hiç kullanmadı. İşte durum meydanda Almanya Avrupa’nın lider ülkesidir. Asgari ücret 1.584 Euro. Gıda maddeleri bizden ucuzdur.
  Bu duruma daha ne kadar dayanabileceğiz endişem büyüktür.
  D. Aydoğmuş/ 13.12.2021

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir