Bursa’da günlük koronavirüs ölümlerinde dikkat çeken artış

Bursa’da günlük koronavirüs ölümlerinde dikkat çeken artış

Bursa’da 19-27 Ağustos tarihleri arasında günde 44 olan koronavirüs kaynaklı can kaybı ciddi bir artış gösterdi ve 9-27 Kasım tarihleri arasında günde ortalama 105 ölüme çıktı. Ölüm oranında yaşanan hızlı artış nedeniyle belediye ekipleri yeni mezar yerleri açmak için çalışmalara başladı.

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır..)

DHA‘nın aktardığı habere göre, ölüm oranında yaşanan hızlı artış nedeniyle belediye ekipleri yeni mezar yerleri açmak için çalışmalara başladı. Ekiplerin Hamitler Kent Mezarlığında yaptığı çalışmalar dronla havadan görüntülendi. (28.11.2020, DHA’an aktaran BİRGÜN)

“PERDELERİ AÇMAYA KORKAR OLDUM”

Evinin penceresinden mezarlık görülen Gülseren Deliktaş, “Perdeyi açmaya korkar oldum. Bütün insanların bu manzarayı görüp, ibret almasını isterim. Neden insanlar hâlâ kendi önlemlerini almıyor? Tedbirlere uymayanlar özellikle sağlık çalışanlarının vebalini nasıl üstlenebiliyorlar? Mezarlıktaki bu manzarayı görenlerin, biraz olsun korkup evlerinde durmalarını ve daha tedbirli olmalarını umuyorum” dedi.

Artık mezarlığa gelen cenaze araçlarını sayamadığını belirten Deliktaş, “Gece saat 23.00’lere kadar mezar kazılıyor. İnsanların feryatlarını duyuyorum, ağlama seslerini duyuyorum ve ağlamaya başlıyorum. Gerçekten çok zor. Bunları söylerken bile titriyorum, içimden ağlamak geliyor” ifadelerini kullandı.

“BURSA SALGINDA 3. ZİRVEYİ YAŞIYOR”

Bursa’da vaka sayısındaki artışa dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çarşamba günü yaptığı konuşmasında, “Bursa, İstanbul, Kocaeli, İzmir 3. zirveyi yaşıyor. Bursa, Ankara, Kocaeli, Gaziantep’te hasta yoğunluğunu yönetebilmek için sağlık kuruluşlarımız çaba harcıyor” ifadelerini kullanmıştı.
============================
Dostlar,

Bursa’da sorunun / salgının çok ciddi / ciddileşen boyutlarına aylar önce dikkat çeken saygın meslektaşımız Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala‘ya, Bursa Valisi, birkaç ay önce, halkı galeyana getirmek benzeri anlamsız – bilim ve gerçek dışı suçlamalarda bulunarak suç duyurusu yapmıştı Başsavcılığa. Bereket sağduyu egemen oldu ve Uludağ Üniversitesi soruşturma kurulu “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirerek suç oluşmadığına karar verdi ve dosya kapandı..

Şimdi; gerçek tablo ÜRKÜNÇ (vahim) olduğuna göre, tam tersi bir suçlamayla sorunu olduğundan hafif gösterme, halkı rehavete yönlendirme, salgını bilim dışına çıkarak yönetmeye kalkışma ve masum insanların ölümlerine neden olma… suçlamalarıyla bu Vali hakkında ilgili / yetkililer… işlem yapmayı, dava açmayı…. düşünürler mi acaba??

Vali bey hazretleri Prof. Kayıhan Pala’ya dönük haksız / hukuksuz girişimi nedeniyle kendisinden ve Bursa halkından özür diler mi acaba?? Ya da vicdanında bir hesaplaşma yapar mı??

Erdem, irfan, hatasını kabullenmek, özeleştiri… gibi değerlerimiz hangi kör kuyulara düştü ??

Yeniden bulup çıkarsak bile, Vali hazretleri özür dilese bile (!?) giden hangi can geri döner ki?

Sevgi ve saygı ile. 28 Kasım 2020, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Ankara Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı (E)
Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimi – Kamu Yönetimi (Mülkiye)
www.ahmetsaltik.net         profsaltik@gmail.com
facebook.com/profsaltik     twitter  @profsaltik

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir